HDP önündeki eylem 5. yılına giriyor

HDP önündeki eylem 5. yılına giriyor
HDP il binası önünde oturma eylemi yapan Diyarbakır annelerinin, evlat nöbeti 5. yılına giriyor.

Bir grup annenin dağa kaçırıldıkları iddiasıyla evlatları için 3 Eylül 2019'da HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde başlattığı evlat nöbeti, 1461’inci güne ulaştı. Evlatlarını isteyen annelerin sesini tüm Türkiye duyarken, evlat nöbetine katılım da günden güne artarak 364'e yükseldi. Büyük bir dayanışma içinde 4 yıldır sürdürülen oturma eylemi sayesinde 45 aile, evladına kavuştu. Aralıksız devam eden evlat nöbetinde anne ve babaların "geri dön" çağrısına kayıtsız kalmayıp güvenlik güçlerine teslim olanlar, bekleyişi devam eden ailelere de umut oldu.

ANNELERİN EYLEMİ BÖLGEYE YAYILDI, SINIRLARI AŞTI
Kızına kavuşabilmek için Diyarbakır'daki oturma eylemine destek veren baba Mehmet Laçin, 7 Şubat 2020'de baypas ameliyatı olmak üzere gittiği İzmir'de de HDP il binası önünde eylemi sürdürdü. Daha sonra kızı için İzmir'den Ankara'ya da yürüyen Laçin, 16 Eylül 2021'de HDP Genel Merkezi önünde açıklama yaptı.

Laçin'den sonra baba Yasür Dülge ve anne Muhbet Alemdağ da oğullarına kavuşmak için İzmir'deki eyleme dahil oldu. Aileler, İzmir'de bazı günler eylem yaptı.Evlat nöbetine katılım her geçen gün artarken, aileler Hakkari, Van ve Muş'ta da çocuklarını kavuşmak için belirli aralıklarla eylem yapıyor.

TOPLUMUN TÜM KESİMLERİNDEN DESTEK
Oturma eylemi yapan ailelerin kendilerinden koparılan evlatlarını geri istediği haklı talebini tüm Türkiye duydu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan ve bakanlar, aileleri eylem yaptıkları çadırda ziyaret etti, sonuna kadar ailelerin yanında oldukları mesajını verdi. Diyarbakır annelerini siyasetçi, sanatçı, gazeteci, yazar, sporcu, sivil toplum kuruluşu temsilcisi, kanaat önderi, din insanı, şehit ailesi, gazi, esnaf, muhtar, öğretmen ve gurbetçiler olmak üzere toplumun her kesiminden binlerce kişi ziyaret etti.

OTURMA EYLEMİNE AVRUPA'DAN DESTEK GELDİ
Avrupa Parlamentosu üyesi Tomas Zdechovsky, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Denetim Komisyonu Türkiye eş raportörleri Jakob Wienen ve Yoomi Renström, Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Dominick John Chilcott ve Hindistan'ın Ankara Büyükelçisi Sanjay Bhattacharyya'nın da yer aldığı 9 ülkenin büyükelçisinin bulunduğu heyet ile Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, İsviçre ve Avusturya'dan gelen gurbetçiler, annelerle görüştü.

Yaşadıkları tüm zorluklara rağmen evlat nöbetine kararlılıkla devam eden aileler, eylemlerinde 4 yılı geride bırakıyor. Diyarbakır'dan 13 yıl önce 18 yaşında dağa götürülen oğlu Mahmut için eylem yapan anne Bedriye Uslu, oğlu için her sabah çadıra gelip evlat nöbeti tuttuğunu söyledi. Evladına kavuşana kadar nöbetini sürdüreceğini belirten Uslu, evlat acısının dayanılmaz olduğunu, oğluna kavuşma umudunu hiçbir zaman yitirmediğini dile getirdi.

Evlat nöbetine destek çağrısı yapan Uslu, "Çocuklarımızı o merhametsizlerin elinden alacağız inşallah. 3 Eylül'de Türkiye ve tüm dünyadan destek bekliyoruz. Gelip bize destek olsunlar, sesimizi duyursunlar, tüm dünya bizim sesimizi duysun. Oğlum gel devletimize teslim ol, bu hasretlik bitsin." ifadelerini kullandı.

"HERKESİ BURAYA DAVET EDİYORUM"
Siirt'ten 9 yıl önce 16 yaşında dağa kaçırılan oğlu Yusuf için eylemi sürdüren anne Saadet Ödümlü de yıllardır oğluna hasret kaldığını kaydetti.

Artık dayanacak gücünün kalmadığını dile getiren Ödümlü, yaz kış, sıcak soğuk demeden evlatları için mücadele ettiklerini bildirdi.

Ödümlü, "Her gün sabah erkenden kalkıp buraya geliyoruz. Allah'ın izniyle hepimizin evladı gelecek. Bazı evlatlarımız geldi. Herkesi buraya davet ediyorum, gelin bize destek olun. Gelin birlik olalım, çocuklarımızı dağdan indirelim. Bu iş bitsin artık, anne ve babalar ağlamasın." diye konuştu. (AA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.