Dolar 18,5039
Euro 18,1433
Altın 988,22
BİST 3.179,99
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 34°C
Açık
Diyarbakır
34°C
Açık
Pts 34°C
Sal 33°C
Çar 33°C
Per 29°C

‘Gre Fılla Höyüğünün siyasi bir görüşü, ideolojisi yoktur’

‘Gre Fılla Höyüğünün siyasi bir görüşü, ideolojisi yoktur’
A+
A-
13 Eylül 2022 10:49

Gre Fılla Höyüğü sular altında bırakılmasına tepki gösteren Diyarbakırlı yazar Devran Sinanoğlu, “Kazı çalışmaları devam etmesi gereken yerde ne yazık ki baraj suları yavaş yavaş bölgeyi dolduruyor. Kültürel mirasımız sular altında bırakılıyor. Oysa bu kültürel miras insanlığın orak değeri, hepimizin sahip çıkması gereken bir konu. Gre Fılla Höyüğünün siyasi bir görüşü, ideolojisi yoktur. Her hangi bir zümreye, bir guruba ait de değil” dedi

 

Diyarbakır’ın Kocaköy ilçesinde bulunan Gre Fılla Höyüğü sular altında bırakılıyor. Gre Fılla’nın sular altında bırakılmasına tepki gösteren Diyarbakırlı yazar Devran Sinanoğlu:  “Kazı çalışmaları devam etmesi gereken yerde ne yazık ki baraj suları yavaş yavaş bölgeyi dolduruyor. Kültürel mirasımız sular altında bırakılıyor” dedi.

‘Kültürel mirasımız sular altında bırakılıyor’

Gre Fılla’nın sular altında bırakılmasına seyirci kalınmasına tepki gösteren yazar Devran Sinanoğlu, “Gre Fılla Höyüğü’nde 2018 yılından beri Diyarbakır Müze Müdürlüğü başkanlığında, Kocaeli Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ayşe Tuba Ökse’nin bilimsel danışmanlığında kazı çalışmaları yürütülüyor. Bu yıl yani 2022’de kazı çalışmaları sonlanacak. Gre Fılla’da son kez arkeolojik kazı çalışmaları yapılıyor, yapılan kazılarda yeni yeni bilgi ve bulgular elde ediliyor. Kazı çalışmaları devam etmesi gereken yerde ne yazık ki baraj suları yavaş yavaş bölgeyi dolduruyor. Kültürel mirasımız sular altında bırakılıyor.  Gre Fılla, kendine has özellikler barındırsa da, birçok yönden Göbeklitepe ile benzerlikler taşıyor. Ne yazık ki aynı değeri, aynı kaderi hak ettiği ilgiyi görmüyor. Göbeklitepe gibi insanlığa kazandırılması gerekirken, sular altında bırakılıyor.  Bu büyük keşfin insanlığa kazandırılması lazım. İnsanlık tarihinde tarım öncesi yerleşik hayata dair önemli bilgiler barındıran yerleşmeler keşfediliyor. Bunları göz ardı etmemeliyiz” ifadelerini kullandı.

Yazar Devran Sinanoğlu

‘Gre Fılla Höyüğüne neden sahip çıkılmıyor’

Kazı Başkanı Prof. Dr. Tuba Ökse ise höyüğün sular altında kalmasından duyduğu rahatsızlığı belirterek, “Yapının içinde steller var ve bunlar Göbeklitepe ile çağdaş. İçlerinde çatıyı taşıyacak şekilde dört paye bulunuyor. Eserlere göre burada belli oranda bir ritüel davranışın sergilendiğini söyleyebiliriz. Bir inançla ilgili sosyal yaşamın da bir arada bulunduğu ortak kullanım alanları olarak tanımlayabiliriz. Bunlara doğrudan tapınak demek istemiyoruz. Çünkü henüz o kadar çok veri yok elimizde. Buralar özel yapılar olarak da geçiyor. Tıpkı Göbeklitepe’deki gibi.” şeklinde açıklamalarda bulunması bölgenin önemini vurgulamaktadır. Göbeklitepe ile çağdaş özel yapıların ortaya çıkartıldığı Gre Fılla Höyüğüne neden Kültür Bakanlığı, Diyarbakır Müze Müdürlüğü, Milletvekilleri, siyasiler ve Diyarbakır Valisi sahip çıkmıyor? Oysa bu kültürel miras insanlığın orak değeri, hepimizin sahip çıkması gereken bir konu. Gre Fılla Höyüğünün siyasi bir görüşü, ideolojisi yoktur. Her hangi bir zümreye, bir guruba ait de değil. Tek suçu bulunduğu coğrafya sınırları içinde yer almış olması mı? Şayet bir ideolojisi olmuş olsaydı veya belli bir zümreye ait olmuş olsaydı boğulmaya maruz kalmaz, kaderi bu kadar kötü olmazdı. Seçimden seçime halkı hatırlayan bazı siyasilerimiz, halkın ortak değerlerine neden sahip çıkmıyorlar. Kentin kültürel mirasının sular altında kalacağından haberdarlar mı? Kültür Bakanlığı ve Diyarbakır valiliği kültür festivali düzenleyeceklerine  önce insanlığın ortak mirası olan Gre Fılla Höyüğüne sahip çıksınlar. Sular altında kalmasına izin vermesinler, kazı çalışmalarını sonlandırmasınlar araştırmalar devam etsin, bölgeyi inanç ve kültür turizmine açsınlar, bölgede başta ulaşım ve alt yapı sorununu gidersinler, Gre Fılla’nın tanıtımını yapsınlar insanlar görsün, bilsin, ziyaret etsin” diye konuştu. (Haber Merkezi)