Ermeni Soykırım açıklamasına beraat

Ermeni Soykırım açıklamasına beraat
Diyarbakır Barosu'nun 24 Nisan 2018’deErmeni Soykırımı'nın yıldönümünde yaptığı açıklamaya ilişkin açılan davada eski başkan ve yöneticiler...
Diyarbakır Barosu'nun 24 Nisan 2018’deErmeni Soykırımı'nın yıldönümünde yaptığı açıklamaya ilişkin açılan davada eski başkan ve yöneticiler 'suçun yasal unsurlarının oluşmadığı' gerekçesiyle beraat etti.

Diyarbakır Barosu'nun Ermeni soykırımının yıldönümü nedeniyle 24 Nisan 2018 yılında yaptığı yazılı açıklamada kullandığı "Ermeni soykırımı" ifadesi nedeniyle dönemin Baro Başkanı Cihan Aydın, Yönetim Kurulu üyeleri Ahmet Dal, Erhan Aytekin, Fırat Üğer, Gazal Bayram, Serdar Çelebi, Özgür Yılmaz Biçen, Ömer Şeran, Mehmet Akbaş, Muhlis Oğurgül, Teyfik Karahan'ın yargılandığı davanın duruşmasında beraat kararı çıktı. .

‘BU AÇIKLAMA YÜZLEŞME ÇAĞRISIYDI’

Diyarbakır 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, sanıklar ve avukatları hazır bulundu. Suçlamaya karşı savunma yapan dönemin Baro Başkanı Cihan Aydın, açıklamanın hakikatle yüzleşme çağrısı olduğunu dile getirdi. O dönemde Diyarbakır'daki Ermeni nüfusunun yüzde 34 olduğunu günümüzde ise Diyarbakır'daki Ermeni sayısının 10-15 olduğunu hatırlatarak, "Bizim cevabının aradığımız soru, Ermeni nüfusuna ne olduğu sorusudur. Biz meseleye böyle bakıyoruz. Bu açıklama, hakikat ve yüzleşme çağrısıydı. Biz meseleye siyasetçiler gibi konjonktüre göre bakmıyoruz. Biz meseleye hakikat ve yüzleşme açısından bakıyoruz. Bizim açıklamamız bu coğrafyada yaşayanları barışçıl bir şekilde bir arada yaşamaya sevk eden bir açıklamaydı" diye konuştu.

SAVCI BERAAT TALEBİNDE BULUNDU

Savunma yapan Baro Yönetim Kurulu üyeleri de açıklamanın düşünce ve ifade özgürlüğü sınırlarında kaldığına işaret etti. Savunmaların ardından Cumhuriyet Savcısı, suçun yasal unsurları oluşmadığı için sanıkların beraatını talep etti.

‘BARONUN TALEBİ BİRİLERİNİ RAHATSIZ EDİYOR’

Sanık avukatlarından ve Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren de Diyarbakır Barosu'nun toplumsal sorunlara duyarsız kalmadığını ve kalmayacağını dile getirdi. Açıklamanın da olayın bu toplumsal niteliğinden dolayı yapıldığını vurgulayan Eren, her 24 Nisan'da gözlerin Diyarbakır Barosu'na çevrildiğini belirterek, "Uluslararası açıklamalar da bir şekilde Diyarbakır Barosu üzerinden tepkiye dönüştürülüyor. Diyarbakır Barosu’nun hakikatle yüzleşme talebi birilerini rahatsız ediyor."

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ  

Eren, Diyarbakır Barosu'nun önceki yönetiminin de aynı suçlamadan yargılandığı ve suçun unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle beraat ettiğini hatırlatarak, ama bu sefer verilecek beraat kararında suçun yasal unsurunun oluşmamasına dayandırılmamasını isteyerek, mahkemenin, düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında bir beraat kararı kurmasını istedi.

Savcının mütalaasında beraat talep ederken "ifadeler her ne kadar rahatsız edici olsa da" ifadesini kullandığını hatırlatan avukatlardan Mehmet Emin Aktar, "Evet rahatsız edicidir. Rahatsız edeceğiz, avukatlık mesleğinin kendisi rahatsız edicidir" dedi.

Avukatların savunmalarının ardından kararını açıklayan mahkeme, suçun yasal unsurlarının oluşmadığına kanaat getirerek, sanıkların ayrı ayrı beraatına karar verdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.