DTB Merkez laboratuarında öğrencilere bilgilendirme

featured
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır Bismil İlçesinde bulunan Mezopotamya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, Diyarbakır Ticaret Borsasına ait “Dicle Teknokent” içerisinde bulunan Tohumculuk Laboratuvarı, Araştırma ve Geliştirme Merkezini ziyaret ederek yapılan analizler ve kriterler hakkında bilgi aldı.

Öğrencilerin mesleki gelişimlerini artırabilmek amacıyla Bismil Mezopotamya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 10 ve 11.sınıf öğrencilerine yönelik teknik gezi düzenlendi. Diyarbakır Ticaret Borsası Genelsekreter Yardımcıları Gökhan Çeliker ve Vasfiye Sosyal tarafından karşılanan öğrencilere Tohumculuk Laboratuvarı, Araştırma ve Geliştirme Merkezinde bulunan cihazlar ve yapılan analizler hakkında bilgi verildi.

Öğrencilere, laboratuvar tanıtımı ile laboratuvar ortamında genel çalışma ilkeleri, güvenlik, temizlik gibi konularda bilgilendirmeler yapan Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) Genelsekreter Yardımcısı Gökhan Çeliker Diyarbakır Ticaret Borsası Merkez laboratuvarının yıllık 5000 numune sertifikasyon  analizi yapabilecek kapasitede olduğunu belirterek” Laboratuvarımız ayrıca sertifikasyon hizmetleri öncesi Yine tohum firmalarının araştırma ve geliştirme faaliyetlerine destek verebilecek  donanımı ile birlikte Ticaret Bakanlığından Hububat ürünlerinde Yetkili Sınıflandırıcı sertifikasına sahip bir laboratuvardır.  Diyarbakır Ticaret Borsamız tarafından 2021 yılı Cazibe Merkezleri Destekleme Programı kapsamında Karacadağ Kalkınma Ajansının destekleri ve Ticaret Borsamızın öz sermayesi ile 3 milyon 500 bin TL ye mal olmuştur.’’ dedi.

Yapılan bilgilendirmenin ardından Tohumculuk Laboratuvarı, Araştırma ve Geliştirme Merkezinde görevli Ziraat Mühendisleri, Gıda Mühendisleri ve Teknikerler öğrenciler birlikte Tohum Sertifksayon, Yetkili Sınıflandırıcı, Yem ,Hububat, Un Analizleri gerçekleştirdiler.

Mezopotamya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 11.sınıf Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Alan Şefi Ziraat Mühendisi Zooteknist  Sedat Çetin Yamaç ile Öğretmen Zafer Tokur, ise butür etkinliklerin öğrenciler üzerinde olumlu etkisinin olduğunu belirterek” Öğrencilerimiz ile birlikte yapmış olduğumuz  teknik gezilerimizde öğrencilerimizin yeni cihazlar  ve ekipmanları tanıması iş yaşantılarında çok büyük avantajlar sağlamaktadır. Bu gezimizde bizlere destek veren Diyarbakır Ticaret Borsasına teşekkür ediyorum. “şeklinde konuştular.

Mezopotamya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri daha sonra Dicle Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜTAM)’ı ziyaret ederek, DÜTAM Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Yavuz, Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Remzi Ekinci’den bilgi. (Haber Merkezi)

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
DTB Merkez laboratuarında öğrencilere bilgilendirme
Giriş Yap

Diyarbakır Yenigün Gazetesi - Son Dakika Diyarbakır Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin