Diyarbakırlılar ana dilde eğitim istiyor

featured
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kürt Çalışmaları Merkezi’nin Dil Haritası Projesi kapsamında Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa ve Van illerinde yürüttüğü dil araştırmalarının bulguları yayınlandı. 5 bin kişi ile yapılan görüşmenin ilk bulgularının yer aldığı raporda, “Diyarbakır’da katılımcıların tamamına yakını ana dilin eğitim sistemi içinde yer alması gerektiğini düşünüyor” bulgusu yer aldı

 

 

Dil Haritası Projesi, Friedrich Ebert Stiftung Türkiye Temsilciliği’nin iş birliği ve Rawest Araştırma’nın saha desteğiyle başlatılan Dil Haritası Projesi’nin ilk bulguları paylaşıldı. Sur Ajans’ta yer alan habere göre  Dil Haritası Projesi, bir “dil barometresi” şeklinde, dilin kullanımını periyodik olarak izleyerek dil çalışmaları için veri oluşturmak, dil temelli taleplerin yoğunluğunu görmek ve bu verileri erişilebilir şekilde kamuoyu ile paylaşmayı amaçlıyor.

Dilin kullanımı merkezde kırsaldan daha düşük

Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa ve Van’da 18 yaş üzeri vatandaşlarla yüz yüze anket uygulaması şeklinde yürütülen araştırmaya göre bazı bulgular şöyle sıralandı:

“Ana dili konuşma ve anlama becerisi büyük ölçüde sürmekle birlikte dilin gündelik hayatta kullanımı zayıf. Dilin bilinmesi ve kullanılması oranları erkeklerde kadınlara nazaran daha yüksek. Katılımcıların ebeveynleriyle konuşma ile çocuklarla konuşma arasında ana dili kullanma oranları dörtte üçe yakın azalıyor. Dilin kullanımı merkezde kırsaldan daha düşük. Eğitim düzeyi yükseldikçe dilin bilinme ve kullanılma oranı azalıyor. Dili bilme ve kullanma oranının en yüksek olduğu seçmen grubu HDP’liler.”

Diyarbakır’a ilişkin veriler

“Kürt vatandaşların yoğun yaşadığı illerde, belediyelerde Kürtçe hizmet de verilebilsin” diyenlerin oranı yüzde 85’2 oranında. Paylaşılan ilk bulgulara göre, Diyarbakır’da katılımcıların tamamına yakını ana dilin eğitim sistemi içinde yer alması gerektiğini düşünüyor.

Diyarbakır’a dair bulguların yer aldığı bölümde Kürtçe ve Anadile dair şu tespitlere yer verildi:

“Diyarbakır’da katılımcıların %90’ı Kürtçeyi farklı düzeylerde de olsa konuşabildiklerini ve anlayabildiklerini paylaşıyorlar. Ortalamanın üstünde bir Kürtçe okuma-yazma becerisine sahip olanların oranı üçte bir civarında. Diyarbakır’da katılımcıların %32,9’u ebeveynleriyle konuşurken sadece ana dil, %9,5’i sadece Türkçe kullanıyor.

“Sadece ana dil kullananların oranı yüzde 8,8“

Eş/sevgili ile konuşurken sadece ana dili kullananların oranı %12,8. Sadece Türkçe kullananlar %20,4. Katılımcıların dörtte biri çocuklarla konuşurken sadece Türkçe kullanıyor, sadece ana dil kullananların oranı %8,8. Ebeveynle konuşma ile çocuklarla konuşma arasında sadece ana dil kullananların oranı dörtte üç oranında azalıyor.”

4 büyük şehirde 5 bin kişi yapılan çalışmanın ilk bulgularına ulaşmak için tıklayınız.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Diyarbakırlılar ana dilde eğitim istiyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Diyarbakır Yenigün Gazetesi - Son Dakika Diyarbakır Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin