Diyarbakırlı arıcılar, beslenme şekeri için gönderilen paranın akıbetini sordu

TAHAP Diyarbakır Şubesi, arı besleme şekeri konusunda varılan anlaşmaya TAHAP Genel Başkanının uygun davranmadığını belirterek Diyarbakır’da açıklamaya...

Diyarbakırlı arıcılar, beslenme şekeri için gönderilen paranın akıbetini sordu
TAHAP Diyarbakır Şubesi, arı besleme şekeri konusunda varılan anlaşmaya TAHAP Genel Başkanının uygun davranmadığını belirterek Diyarbakır’da açıklamaya yaptı. Açıklamada, “7 aydır ne şekeri ne de parayı geri alabildik. Sektörümüz tehdit ve risk altındadır” denildi.

Türkiye Tarım, Gıda, Hayvancılık ve Arıcılık Federasyonu (TAHAP) Diyarbakır Şubesi, TAHAP Genel Başkanı ile geçtiğimiz Mart ayında 50 kilo arı besleme şekeri için 400 liralık bir anlaşma yaptı. Ancak arıcılar, TAHAP Genel Başkanın anlaşmaya uygun davranmadığını söylüyor ve kendilerinden toplanan paranın akıbetinin ne olduğunu bilmediklerini belirtiyor. Çok sayıda ilde aynı mağduriyetin yaşandığını dile getiren arıcılar, anlaşma kapsamında sadece Diyarbakır’dan 1 milyon 200 bin lira para gönderildiğini ifade ediyor. Bu rakam ise 400 liraya endekslendiğinde TAHAP Genel Başkanına 3 bin arıcının para gönderdiği ortaya çıkıyor.

TAHAP Diyarbakır Şubesi, önünde yapılan açıklamayı Diyarbakır TAHAP Yönetim Kurulu Üyesi Remzi Balık okudu. Balık, TAHAP Genel Başkanı ile yaptıkları anlaşma üzerinden 7 ay geçmesine rağmen herhangi bir ücret iadesinin dahi yapılmadığını ve yaşanan mağduriyetlerin bilirkişi raporlarında mevcut olduğunu aktardı.

“400 LİRA 1050 LİRA OLDU, PARALAR NERELERDE KULLANILDI”

Anlaşmanın yapıldığı dönemlerde 50 kiloluk şeker çuvalının 400 lira olduğunu fakat artan maliyetlerden dolayı bu fiyatın şu anda 1050 liraya karşılık geldiğini dile getiren Balık, arıcıların yaşadığı sorunun çözümü için yetkilerin duruma el atması gerektiğini, “Ödenen bu paraların nerelerde kullanıldığını, tutanaklar ve faturalar eşliğinde kamuoyuna açıklanmasını talep ediyoruz” sözleriyle ifade etti.

“ÜRETİCİLERİMİZİN SESİNE KULAK VERİN”

Balık, sözlerine şöyle devam etti,  “MEB’in dağıtmış olduğu tabletleri bile kendileri dağıtmış gibi bir hava yaratıyor.  İzmir Seferihisar’da Roman ailelere gidecek bin arılı kovanların sadece 100 kovanı teslim edilmiş olup bu kovanların içinde arı olması gerekirken boş kovanlar gitmiştir. Şırnaklı üreticilere 200 küçükbaş koyun temini nerede? Özet olarak cumhuriyetimizin bütün yetkililerine sesleniyoruz üreten bir Türkiye için üreticilerimizin sesine kulak verin. Mağduriyetimiz mağduriyetinizdir. Bütün yetkili makamlara, cumhuriyetin tüm mercilerine sesleniyoruz, mağduriyetimize kulak verin, üreten bir Türkiye için.” (Sur Ajans)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.