Diyarbakır’da tekstilde ikinci hedef: 50 bin istihdam!

featured
DİYARBAKIR'DA TEKSTİL FİRMALARI "TOPRAKTAN PODYUMA" SLOGANIYLA YOLA ÇIKARAK AVRUPA'NIN YOLUNU TUTTU. MODA ÜLKESİ İTALYA BAŞTA OLMAK ÜZERE BİRÇOK AVRUPA ÜLKESİNE DİREKT İHRACAT YAPILARAK GÖZDE KENT HALİNE GELDİ. KENTTİN İHRACATTAKİ HEDEFİ İSE 1 MİLYAR DOLARI GÖRMEK. (MURAT BAŞAL - RIDVAN KILIÇ/DİYARBAKIR-İHA) Diyarbakır'da "Topraktan podyuma" sloganıyla moda ülkesi İtalya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesine ihracat yapan tekstil firmaları, 1 milyar dolarlık ihracat yapmayı hedefliyor.
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

GÜNTİAD Başkanı Mehmet Dalkıran, Diyarbakır’da kurulan Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin Türkiye’nin hazır giyim alanındaki ilk organize sanayi bölgesi niteliğindo olduğunu belirterek, “Bugün itibarıyla birinci etabımız bitti, 30 fabrikamız üretime başladı. Binlerce kişi çalışıyor. İkinci etabımız da bittiğinde 50 bin kişinin istihdamını hedefliyoruz” dedi. Dalkıran Silvan Barajı’nın tamamlanmasıyla Diyarbakır’ın pamuk üretiminde Türkiye’de ikinci sıraya yükseleceğine vurgu yaparak, “‘Topraktan podyuma üreten bir Diyarbakır hedefimizi yakaladık.” ifadelerini kullandı.

 

Ahmet BARAN/YENİGÜN HABER

İstanbul’da3-6 Ağustos tarihlerinde gerçekleşen CNR KONFEK-Konfeksiyon Makineleri Fuarı’nda konuşan Güneydoğu Tekstil Sanayi ve İş Adamları Derneği (GÜNTİAD) Başkanı Mehmet Dalkıran, sektörün durumu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

CNR KONFEK-Konfeksiyon Makineleri Fuarı’nın Türkiye ekonomisinin en önemli sektörlerinden olan konfeksiyon sektörü açısından oldukça önemli olduğunu belirten Dalkıran, “Tekstil sektörü teknolojinin gelişimi ile birlikte yatırımı destekleyen teşviklerle ve özellikle 2007 yılında tekstil ve hazır giyim sektörünün ihracat hacminde en yüksek noktaya ulaştığını belirten Dalkıran, “Dijital dönüşümün hızla güçlendiği günümüzde de tekstil sektörü bu değişimde öncü sektörlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Tekstil makineleri sektöründe endüstri 4.0 sürecine uyum sağlanması neticesinde üretimde verimlilik; istihdam ve sanayi üretiminde artış gözlenmiştir. Bununla birlikte, uzmanlaşmış üretimin alanları başından sonuna kadar kontrol ve yönetimi sağlayan yazılımlar, iş verimliliğini artıran siber fiziksel sistemler, 3 boyutlu yazıcılar ve tasarım cihazları ile tekstil sektöründe daha akıllı ve daha mutlu fabrikalar ve üretim tesisleri oluşturulmuştur” dedi.

Türkiye’nin moda ve tekstil sektöründe marka bir ülke olduğunu aktaran Dalkıran, “Üretim kalitesiyle, tasarım hızıyla, gelişime ve değişime uyum kapasitesiyle rakip ülkelerden de farklılaşmaktadır. Bizler bu doğrultuda hem üretici olarak hem de sektör temsilcileri olarak sektörün gelişimi, istihdamın artarak daha nitelikli kılınması, ekonomik kalkınmada sektörün payının artması için sorumluluk bilinciyle çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

GÜNTİAD Başkanı Mehmet Dalkıran

‘50 BİN İSTİHDAM DAHA HEDEFLİYORUZ’

İstanbul başta olmak üzere batı illerinde artan işçilik maliyetleri ve üretime uygun mekanların azlığı teşvik politikalarının da ivmesiyle buralarda faaliyet gösteren firmalarımızı Anadolu’ya yönlendirdiğini belirten GÜNTİAD Başkanı Dalkıran, şunları söyledi:

“Bu çerçevede Diyarbakır, yaklaşık 1 milyon 700 bin civarında toplam nüfusu ve 900 binin üzerindeki genç nüfusuyla tekstil sektörü için Türkiye’nin en avantajlı illerin başında gelmektedir. Diyarbakır’da kurulan Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Türkiye’nin hazır giyim alanındaki ilk organize sanayi bölgesi niteliğindedir. Bugün itibarıyla birinci etabımız bitti, 30 fabrikamız üretime başladı. Binlerce kişi çalışıyor. İkinci etabımız da bittiğinde 50 bin kişinin istihdamını hedefliyoruz”

 “SİLVAN BARAJI TAMAMLANDIĞINDA PAMUK ÜRETİMİNDE 2. SIRAYA YÜKSELECEĞİZ”

Son zamanlarda Diyarbakır’da yapılan bazı yatırımların sektör için büyük önem taşımakta olduğunu değerlendiren Dalkıran, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunların başında gelen, 8 baraj ve 23 sulama tesisinden oluşan Türkiye’nin en büyük 2. sulama projesi olan Silvan Projesi yapım çalışmaları bitmek üzeredir. Projenin tamamlanmasıyla; 2 milyon 350 bin dönümlük alan sulu tarıma kavuşacak ve Diyarbakır pamuk üretiminde Türkiye’de 2. sıraya yerleşecektir. GÜNTİAD olarak, ‘topraktan podyuma’ üreten bir Diyarbakır hedefimiz vardı ve biz bu hedefimizi yakaladık. Verimli topraklardan pamuk çırçır iplik örgü boya konfeksiyon ve satışa varana kadar tam entegre bir kent olmuştur.”

“LOJİSTİK MERKEZİN YATIRIM TUTARI YAKLAŞIK 150 MİLYON DOLAR”

Üretimin pazarlara erişimi için en önemli sorunların başında lojistik gelmekte olduğunu ifade eden Dalkıran, “Ülkenin ve bölgenin lojistiğine katkı sağlayacak olan Diyarbakır Lojistik Merkezi, yaklaşık 2 bin 200 dönüm üzerine kuruluyor. Lojistik merkezinin yatırım tutarı yaklaşık 150 milyon dolardır. İçerisinde demiryolu bağlantılı depoların olduğu Diyarbakır Lojistik Merkezi, Diyarbakır ve bölgede üretilen ürünlerin ulusal ve küresel pazarlara erişimini sağlayacak kilit bir yatırımdır. Bu çerçevede bugün açılışını yapacağımız CNR KONFEK-Konfeksiyon Makinaları Fuarı ülkemizin her tarafındaki üretim alanlarına çok ciddi bir katkısı olacağını umuyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Diyarbakır’da tekstilde ikinci hedef: 50 bin istihdam!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Diyarbakır Yenigün Gazetesi - Son Dakika Diyarbakır Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin