Diyarbakır’da tarım çalışanları iş bırakıyor

Diyarbakır’da tarım çalışanları iş bırakıyor
Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde tarım işçileri, mevcut yevmiye şartlarının düzeltilmesi için yaptıkları görüşmelerden olumlu sonuç çıkmadı. Çalışanlar yarın iş bırakıyor.

Mesut ASLAN/YENİGÜN HABER – Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde tarım işçileri, mevcut yevmiye ve çalışma şartlarının düzeltilmesi için yaptıkları görüşmelerden olumlu sonuç çıkmadı. Çalışanlar yarın İş bırakıyor.

Çalışanların günlük ücretlerin piyasa koşullarına göre yeniden düzenlenmesini talep ettiklerini belirtti.

Yevmiyelerin artırılması için yerel yetkililerden ve işverenlerden acil bir çözüm bekleyen çalışanlar ile üreticiler arasında yapılan görüşmelerden olumlu sonuç çıkmadı.

Çalışanların 670 lira talep ettiği görüşmelerde işverenlerin 600 lira da ısrarcı olduğu belirtildi.

Çalışanlar adına konuşan İhsan Yavuz, İşçiler, uzun süredir düşük ücretlerle çalıştıklarını belirterek, yevmiyelerinde iyileştirme yapılmasını talep ettiklerini belirtti. Günlük ücretin, artan yaşam maliyetleri ve enflasyon karşısında yeterli olmadığını ifade eden işçiler, hak ettikleri değeri almak için mücadele ettiklerini söylüyorlar. İşçi temsilcisi İhsan Yavuz, "Bu ücretlerle geçinmemiz mümkün değil. Çocuklarımızın geleceği ve kendi yaşam standartlarımız için adil bir ücret talep ediyoruz" dedi.

Tarım sezonunun yoğun olduğu dönemde, işçiler ve işverenler arasındaki anlaşmazlığın, bölgedeki tarımsal faaliyetlerin durma noktasına gelmesine yol açacağı öngörülüyor.

Alınan kararın Mardin Kızıltepe, Batman ve Diyarbakır Bismil için geçerli olduğu bildirildi.

Kaynak:MESUT ASLAN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum