Diyarbakır’da işçilerin ‘ek protokol’ talebi sürüyor

Diyarbakır’da işçilerin ‘ek protokol’ talebi sürüyor
DİSK Genel İş Diyarbakır2 Nolu Şube, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde işçilerin “ek protokol” talebinin görmezden gelinmesine tepki göstererek, ayrımcılığa son verilmesini istedi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu / Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (DİSK Genel-İş) Diyarbakır 2 Nolu Şube, kayyım yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) Personel A.Ş.’de uygulanan ayrımcılık politikalarına karşı belediye önünde basın açıklaması yapıtı. Basın açıklamasına Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Kayapınar Belediyesi Eşbaşkanı Cengiz Dündar yanı sıra işçiler katıldı.

Açıklamada bulunan DiSK Genel İş Sendikası Amed 2 Nolu Şube Başkanı Becet Barut, ekonomik krizin etkisini derinden hissettiklerini belirterek, “Bizler Diyarbakır Büyükşehir Personel Aş Ve Med Aş işçileri olarak gece gündüz demeden kentin yaşanılabilir olması için ulaşımda, kanalda, asfaltta, parklarda, sokakların temizliğinde tüm gücümüzle çalışıyoruz. Buradan emeğimizin karşılığını almak için sesleniyoruz. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinde emekçinin zam ve enflasyon altında ezilmemesi için ek protokol taleplerimize Belediye yetkilileri kayıtsız kalmıştır. ‘Böyle bir gündemimiz yok’ denilerek binlerce işçi ve aileleriyle on binlerin beklentisi görmezden gelinmiştir. Buradan anlaşılıyor ki yapılan toplu iş sözleşmelerinde çifte standart uygulanmıştır. Kadrolu işçilerin sözleşmesinde 6 aylık enflasyon farklarının olmasına rağmen verilen ve hak gördüğümüz yüzde 30 zam oranının Belediye Şirket işçilerine de verilmesi vicdani ve insani bir zorunluluktur. ‘Ayırım yapılmayacaktır’ söylemine rağmen mevcut durum aksini ispat etmektedir. Belediye yönetiminin ayrımcı yaklaşımı iş verimi ve barışına da zarar vermektedir” dedi.

Barut, bir kez daha belediye yönetimine çağrıda bulunarak, şunları ifade etti:

“Belediye şirket personeline yapılan üvey evlat muamelesini kabul etmiyoruz ek protokol haktır. Krizin faturasını ödemek istemiyoruz. İnsanca yaşayabilecek bir ücretin hakkımız olduğunu ve ek protokol talebimize bir an önce cevap verilmelidir. Çağrımıza olumlu cevap verilmemesi durumunda sosyal medya hesaplarımız üzerinden bu konuyu ifşa edecek, kamuoyunun ve Amed halkının gündemine taşıyacak çalışmalarımız devam edecektir.”

Açıklama “İnsanca yaşamak istiyoruz”, “Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla son buldu.

Kaynak:Mezopotamya Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.