Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu seferber oldu

featured
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Başkanı Mehmet Kaya, kentteki 82 sivil toplum örgütünün yer aldığı Kent Koruma ve Dayanışma Platformu altında kriz masası kurduklarını ve eşgüdüm halinde  çalışma yaptıklarını söyledi.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüklerindeki depremlerden etkilenen Diyarbakır’da arama kurtarma çalışmaları yanı sıra dayanışma, seferberlik halinde yürütülüyor. Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu’nun bileşenlerinden olan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, kentte birçok binanın hasarlı olduğunu ve hasar tespit çalışmalarının başlatıldığını söyledi.

Gönüllüler sahada

Kentteki sivil toplum örgütleri, halk ve tüm dinamiklerin eşgüdüm içinde çalıştığına vurgu yapan Kaya, “Diyarbakır’da bütün özel okullar, kamu okulları, düğün salonları, yas evleri, camiler mağdur kalan ailelere kapılarını açtı ve 3 öğün yemek gönüllülerin desteğiyle dağıtılıyor” dedi.

 82 kuruluş birlikte çalışıyor 

İlk depremin hemen ardından bir saat içerisinde 82 sivil toplum örgütünün katımıyla Kent Koruma ve Dayanışma Platformu altında kriz masası kurduklarını ifade eden Kaya, hızlı bir şekilde bulabildikleri kadarıyla iş makinelerini yıkım bölgelerine gönderdiklerini ve iki ayrı çalışma yürüttüklerini kaydetti.

Barınma ve gıda desteği sürüyor 

İlk iş olarak enkaz altındaki insanların kurtarılması için uzman ekipler ve iş makinelerini organize ettiklerini, sağ kurtarılan insanların hastanelere nakline yardımcı olduklarını belirten Kaya, ikinci ise depremden dolayı evine dönemeyen ve depremzedelere barınma, gıda gibi temel ihtiyaçları karşıladıklarını söyledi.

‘Çevre illeriyle dayanışma içindeyiz’ 

Kentin durumunu göz önünde bulundurarak, güçlerinin önemli bir bölümünü depremden etkilenen diğer kentlere kaydırdıklarını söyleyen Kaya, şöyle devam etti: “Adıyaman, Elbistan, Pazarcık gibi yoğun bir şekilde insanlara gıda, iş makineleri, malzemeler ve günlük ihtiyaçlar gönderiyoruz. Aynı zamanda koordinasyonun içerisinde inşaat sektörümüz, TMMOB ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü şu an merkez ve çevre ilçelerinde hasar tespit çalışması yapıyor. Riskli binalar kapatılıyor, sağlam olanları da geçici barınma olarak tespit etmeye çalışıyoruz. Diyarbakır, iş insanıyla, vatandaşıyla, gönüllü insanlarıyla bu depremde kent olarak başarılı bir sınav verdi. Kent halkının birbirine sahip çıkması, dışarıya ihtiyacı olmadan kendini koruması ve dayanışması Türkiye’ye iyi bir örnek. İşbirliği ile yarattık bunları. Diyarbakır 3 gün içerisinde bütün sorunlarını çözdüğü için çevre illere yardım eden bir konuma geldi. Birlikte çalışmak ve istişare kültürü çok önemli. Diyarbakır’daki STK’lere ve duyarlı insanlarımıza teşekkür ediyoruz.”

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu seferber oldu
Bizi Takip Edin