Diyarbakır Barosu’ndan suç duyurusu; ‘Cenazeye saygı ve gömülme hakkını ihlal…’

Diyarbakır Barosu’ndan suç duyurusu; ‘Cenazeye saygı ve gömülme hakkını ihlal…’
Diyarbakır Barosu, Sur ilçesinde 2 Aralık 2015’te ilan edilen sokağa çıkma yasağı sürecinde yaşanan çatışmalarda yaşamını yitiren Hakan Arslan’ın...

Diyarbakır Barosu, Sur ilçesinde 2 Aralık 2015’te ilan edilen sokağa çıkma yasağı sürecinde yaşanan çatışmalarda yaşamını yitiren Hakan Arslan’ın kemiklerinin 7 yıl aradan sonra babasına bir torba içerisinde teslim edilmesine ilişkin ilgili savcı hakkında HSK’ye suç duyurusunda bulundu.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 2 Aralık 2015’te ilan edilen sokağa çıkma yasağı sürecinde yaşanan çatışmalarda yaşamını yitiren Hakan Arslan’ın kemikleri 7 yıl aradan sonra babasına bir torba içerisinde teslim edilmesine ilişkin Diyarbakır Barosu yazılı açıklama yaptı.

Hakan Arslan’ın kemikleri 7 yıl aradan sonra babasına bir torba içerisinde teslim edildi

Diyarbakır Barosu açıklamasında, “Ölüye,  hatırasına, cenazeye saygıyı ve gömülme hakkını ihlal edici uygulamadan kaynaklı ilgili cumhuriyet savcısı hakkında HSK’ye suç duyurusunda bulunulmuştur” denildi.

‘Ölüye, hatırasına, cenazeye saygıyı ve gömülme hakkını ihlal…’

Diyarbakır Barosu’nun açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “İnsancıl hukuk normları, toplumsal, kültürel ve inançsal değerler gereği kutu içerisinde cenazenin adliyede teslim edilmesi, kabul edilemez. Ulusal ve uluslararası hukukta cenazenin teslim alınmasına dönük, kişinin hatırasına saygı ve gömülme hakkını gözeten bir yöntemin nasıl olmasını gerektiği ayrıntılı bir şekilde belirtilmektedir. Cenazenin adliye sarayında ve kutu içerisinde teslim tesellim tutanağı ile aileye verilmesi, aile bireylerine karşı pek fena muamele olarak görmekteyiz. Bu durum, ölüye, hatırasına, cenazeye saygıyı ve gömülme hakkını ihlal etmiştir. Diyarbakır Barosu olarak, ölüye,  hatırasına, cenazeye saygıyı ve gömülme hakkını ihlal edici uygulamadan kaynaklı ilgili cumhuriyet savcısı hakkında HSK’ye suç duyurusunda bulunulmuştur.” (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.