Diyarbakır Barosu'ndan AYM'nin HDP kararına tepki

Diyarbakır Barosu'ndan AYM'nin HDP kararına tepki
Diyarbakır Barosu, Anayasa Mahkemesi’nin HDP’nin Hazine yardımı hesaplarına bloke koyması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklamada AYM...

Diyarbakır Barosu, Anayasa Mahkemesi’nin HDP’nin Hazine yardımı hesaplarına bloke koyması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklamada AYM kararından geri dönülmesi çağrısı yapıldı.

Demokrasinin temel özelliklerinden birinin, ülkenin karşılaştığı sorunları, şiddete başvurmadan, diyalog yoluyla çözümleme olanağı sağlaması olduğuna dikkat çekilen açıklamada, Türkiye’de geçmiş dönemde bir çok siyasi parti hakkında kapatma kararı verildiğine işaret edilerek şöyle denildi:

“Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının talepte bulunma ve Anayasa Mahkemesinin de karar tarihi dikkate alındığında verilen tedbir kararının, ülkenin seçim ve siyasi atmosferinden bağımsız olmadığı ve siyasal alana yargı eliyle müdahale edildiği sonucunu yaratmıştır. Diyarbakır Barosu bir hukuk örgütü olmanın sorumluluğuyla kuvvetler ayrılığı ilkesine zarar veren bu algının giderimi ve yapılacak seçimlerin demokratik sitemlerin öngördüğü eşit rekabet koşullarında gerçekleşmesi için Anayasa Mahkemesi’nin bir sonraki değerlendirmesinde tedbir kararını geri alması çağrısında bulunuyoruz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.