DİSKİ: 'Suyu tasarruflu kullanalım'

DİSKİ: 'Suyu tasarruflu kullanalım'
DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi su kullanımı konusunda başladıkları tedbirlerin olumlu sonuç verdiğini belirterek 56 günde toplamda 669 bin ton su tasarrufu yaptıklarını ifade etti.

İLKNUR FİDAN-RECEP ÇALIŞKAN/YENİGÜN ÖZEL – Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürü Fırat Tutşi, su tasarrufu tedbirleri ile ilgili sonuçları açıklamak amacıyla basın toplantısı düzenledi.
Su tasarrufu kampanyasıyla suyumuza sahip çıkma seferberliği başlattıklarını belirten Tutşi, şunları söyledi:

"Tasarruf çağrımızı yaptığımız günden bu yana gerek evlerimiz gerek işyerlerimizde kampanyamızı can kulağıyla dinleyen ve uygulayan Diyarbakırlı hemşerilerime Diski Genel Müdürlüğü olarak hem şahsım hem kurumum adına teşekkürlerimi sunuyorum.
Kampanyaya başladığımız günden bu güne geçen 56 günde neler yaptık ve elde ettiğimiz sonuçları sizlerle paylaşacağım.
İlk olarak yeşil alanlara yönelik site yöneticileri ve Belediyelerimizin park bahçe yetkilileriyle bir araya geldik. Alınması gereken tedbirleri konuştuk ve hayata geçirdik. İkinci olarak her haneden günlük 10 litre su tasarrufu yapılmasını istedik, kadınlarımız bu kampanyamıza büyük katkı sağladı, annelerimiz kardeşlerimize bu duyurumuz ulaştı ve evlerinde su kullanımını kısıtladılar. Yeni nesillere suyun kullanımı konusunda 21 İpucu ile nasıl tasarruflu olunması gerektiğini sunduk. Ev hanımlarına, çalışan kadınlarımıza ve çocuklarına tesislerimizi gezdirip Suyun Evlerimize ulaşma yolculuğunu anlattık ve anlatmaya devam ediyoruz.
Ağustos ayı boyunca işyeri önü ve kaldırımların yıkanmaması ve hortumla sulamalarının yapılmaması tedbirlerini aldık. Bunun sonucunda depolarımızdaki doluluk oranının arttığını hep beraber müşehade ettik.
Akaryakıt istasyonlarındaki oto yıkama faaliyetlerini, oto yıkama ve halı yıkama işyerlerinin su tüketimlerini birkaç gün süreyle durdurduk.
1 ay süresince yaptığımız kampanyanın sonuçlarına gelecek olursak;
Evlerimizde 10 lt/gün olarak yapılan su tasarrufuyla 330.000 m3, yeşil alan sulamalarında 190.000 m3, hortumla sulamada 105.000 m3, oto yıkamalarda 35.000 m3, halı yıkama fabrikalarında 9.000 m3 olmak üzere 669.000 m3 suyumuz tasarruf edilmiştir."

DİSKİ OLARAK SU TEMİNİNİN GÜVENLİĞİNİ SAĞLIYORUZ

Tutşi su temininin güvenliğini sağladıklarını açıklayarak, "Diyarbakır’ımız için yaptığımız hizmetler alt yapı ve üst yapı yatırımlarıyla her geçen gün hızla gelişmekte ve büyümektedir. Altyapı çalışmalarımızla tüm şehrimizi bir ağ gibi örüyor ve yürütüyoruz, depolarımızla, pompa istasyonlarımızla su temininin güvenliğini sağlıyoruz.
Atıksu Arıtma tesislerimizle çevreyi koruyor. Enerji tesislerimizle ve tüm çalışanlarımızla şehrimize ihtiyacın üstünde temiz ve kesintisiz içme suyunu, tüm Diyarbakır’ımızın kullanımına sunuyoruz.
İçme suyu arıtma tesisimiz ve temin merkezlerimiz 3m³/sn’ye göre projelendirilmiştir. Günlük 280.000 m³’ün üzerinde temiz su üretiyoruz. Ortalama 22.000 m³ suyu da Gözeli yeraltı su kaynağımızdan sağlıyoruz.
Bu da demek oluyor ki biz günlük 302.000 m³ su üretiyor;338.899 abonemize 1.040.000 hemşerimize her gün kesintisiz temiz içme suyu temin ediyoruz, edebiliyoruz.
DİSKİ olarak, son 2 yılda yaptığımız tüm işlerimizde Diyarbakır’ımızın suyunu en doğru biçimde yönetmeyi, yeni ve sürdürülebilir bir su bilinci oluşturmayı, bugün ve gelecek için sorumluluğumuz bildik. Son iki yılda kayıp kaçak oranımızı Diyarbakır Merkezinde %48.89’dan %34.64’e indirdik. Yani günlük 23.000 m3 suyumuzu kurtarmış bulunmaktayız ve bu çalışmalara devam etmekteyiz.
Küresel ısınmanın gündemde olduğu yağış rejimlerinin değiştiği ve aşırı sıcaklık ile kuraklığın yaşandığı ve bunların etkilerinin bölgemiz ve ilimizde de yoğun hissedildiği bir süreç yaşıyoruz.
Bu vesile ile suyun önemine dikkat çekmek ve suyun verimli kullanılmasını teşvik etmek, gelecek nesillerimize temiz, sağlıklı ve yeterli suyun ulaştırılabilmesi için şimdiden alınması gerekli tedbirlere dikkat çekmek için barajımızda yeterli su olmasına rağmen ilimizde bir dizi tedbirler aldık." dedi.

BU SORUMLULUK HEPİMİZİN

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi son olarak tedbirlerin sonuna geldiklerini belirterek "Bugün itibariyle kampanyamızın sonuna gelmiş bulunmaktayız. Su Tasarruf Bilincini oluşturmak için var gücümüzle çalışmaya devam etmeliyiz. Sadece 1 değil yılın 12 ayında aynı bilinci aşılamak, geliştirmek ve yaygınlaştırmak yönünde çalışmalarımız tüm hızıyla devam etmelidir.
Su tüketimi konusunda ne kadar tasarruflu olursak yarınlara bırakacağımız su da o kadar fazla olacaktır. Suyumuzun temiz, kaliteli ve sağlıklı musluktan içilebilir olarak ulaştırmada sorumlu bizler, korumakla da sizler sorumlusunuz." açıklamalarında bulundu.

Tutşi, açıklama sonrasında basın mensuplarıyla arıtma tesisini gezdi.

İşte o görüntüler:

1.jpg

2.jpg

5.jpg

dsc07335.jpg

4.jpg

dsc07332.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.