DEM Parti’nin Diyarbakır hedefi, 18'de 18 yapmak

DEM Parti’nin Diyarbakır hedefi, 18'de 18 yapmak
DEM Parti Diyarbakır belediye eşbaşkan adayları gazetecilerle bir araya geldi. Raylı sistemden Bağlar Belediyesi'nde yapılan işe alımlara kadar bir çok soruyu yanıtlayan adaylar, Diyarbakır’da 18 belediyenin 18'ini de kazanmayı hedeflediklerini dile getirdi.

YENİGÜN HABER – Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Diyarbakır’da basın mensuplarıyla bir araya geldi. Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlenen programa birçok basın kuruluşu temsilcisinin yanı sıra DEM Parti Diyarbakır İl Eşbaşkanları Abbas Şahin ile Pınar Sakık Tekin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve merkez ilçe belediye eşbaşkan adayları, Diyarbakır milletvekilleri Serhat Eren ile Ceylan Akça katıldı.

“Basının önerilerini de dikkate alacağız”

Türkiye'nin bir gazeteci hapishanesine döndüğünü söyleyen Abbas Şahin, " Şu anda yeniden yerel seçimler sürecine girdik, iktidar oldukça kaygılı. Bizler kentimizi de kendimizi de kendimiz yöneteceğiz. Bu süreçte özgür basının önerilerini de dikkate alacağız" şeklinde konuştu.

“Kendimizi de kentimizi de yöneteceğiz”

İktidarın seçim kaygısı yaşadığını ve devletin tüm imkanlarıyla sahada olduğunu kaydeden Şahin, aynı dili muhalefetin de kullandığına dikkat çekti. Hedef alınanın Kürt halkı olduğunu vurgulayan Şahin, “Dilimizle, kültürümüzle, farklılıklarımızla bir olacağız. DEM Parti dedikleri aslında Kürtlerdi. Bizler kendimizi de kentimizi de yöneteceğiz. Yönetirken, halktan aldığımız yetki ile yöneteceğiz. Bu saatten sonra bu halk hiçbir şekilde esareti kabul etmeyeceğini bir kez daha dile getiriyoruz. Önerilerinizle yol alacağız. Süreci hep birlikte götüreceğiz” dedi.

“12 bin kişiyle sandıkları koruyacağız”

Seçim güvenliğine ilişkin açıklamalar da yapan Şahin, “Özellikle Kulp Eğil, Dicle ve Hazro’da seçim güvenliğine yönelik tehditleri gördük. Bu ilçeler ve daha fazlasına kolluk kuvvetlerinin kaydırıldığını gördük. Ancak bunlara rağmen sandıklarımıza sahip çıkacağız. DEM Parti olarak bu süreci taşıyabilmek için hem sandık görevlileri hem de hukuksal sürecini birlikte götürüyoruz. Kritik ilçelerde oy kaydırma değil her türlü sorunu çıkarmaya çalışanlara yönelik tedbirlerimizi aldık” ifadelerini kullandı.

Şahin, seçim günü yaklaşık 12 bin kişiyle sandıkları koruyacaklarını vurguladı.

dem-parti-basin-toplantisi-2.jpg

‘Kayyımlar bankalardan milyonlarca lira kredi çekiyor’

Gazetecilerin belediyelerde kayyımların taşınmazların elden çıkardığına dair kendilerine bilgi gelip gelmediği sorularını yanıtlayan DEM Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Sera Bucak, “Taşınmazların satıldığı, ihalelerin acele bir şekilde yapıldığı, özel bankalardan milyonlarca lira kredilerin çekildiği ve bu tür uygulamaların olduğunu duyuyoruz. İlçe ve büyükşehir belediyesi çalışamazsın kolu kanadı kırık halde olsun diye bu tür uygulamalar yapıyorlar. Oysa onların kolu kanadı kırılmış haberleri yok. Seçildikten sonra belediyelerde neler satılmış, hangi taşınmazlar nerelere verilmiş gibi durumları kuracağımız hukuk bürosu çalışma yapacaklar. Çalışmaların ardından hukuki boyutuna geçeceğiz. Halkı şeffaf bir anlayışla kamuoyuyla paylaşacağız” şeklinde konuştu.

‘8 yıllık kayım döneminde neden yapmadılar?’

Ak Parti Diyarbakır Belediye Başkan adayı Halis Bilden’in kendilerine yönelik “projeleri yok” sorusuna yanıt veren DEM Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Doğan Hatun, “Kendisini depremde AFAD çalışanlarına eldiven alamadığı dönemden biliyoruz. AFAD çalışanlarına eldiven alamayanlar bize ‘projesi yok’ demesinler. Herkes haddini bilsin” dedi.

‘8 yıllık kayım döneminde neden raylı sistem yapmadılar?’

DEM Parti olarak 1999’dan bu yana belediyecilik deneyimleri olduğunu aktaran Hatun, Gultan Kışanak, Fırat Anlı, Hülya Alökmen ve Selçuk Mızraklı’nın da kayyımlar ataması nedeniyle hayata geçiremedikleri projeleri de hayata geçireceklerinin sözünü verdi. Kentte “Raylı sistem” tartışmalarına da değinen Hatun, “8 yıldır kayyımlar var. Devletin ve iktidarın tüm olanaklarını isteseler kullanabilirler neden yapmadılar” diye sordu.

Bağlar Belediyesi’nde usulsüz işe alımlar

Ak Parti Bağlar Belediye başkan adayının, kendi partisi yönetimindeki belediyede usulsüz, para karşılığında işe alımların olduğuna dair açıklaması sorulan Bağlar Belediye Eşbaşkan adayı Siraç Çelik, “Evet, bize de bu duyumlar geliyor. Hatta bugün de işe alımlar olduğuna dair bilgiler geldi. AKP’li aday kendi partisinde olan belediyeye dair ‘Ben seçilirsem son 6 ayda işe alınanları çıkaracağım’ dedi. Kendileri yapılanları söylüyorlar. Usulsüz bir şekilde alımlar varsa biz de buna izin vermeyeceğiz” dedi.

“18 belediyeyi de kazanmayı hedefliyoruz”

Kentin bütün sorunlarıyla ilgileneceklerini belirten adaylar, Diyarbakır’daki 18 belediyenin 18'ini de kazanmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Kaynak:HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.