Dolar 18,5039
Euro 18,1433
Altın 988,22
BİST 3.179,99
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 34°C
Açık
Diyarbakır
34°C
Açık
Pts 34°C
Sal 33°C
Çar 33°C
Per 29°C

CHP Diyarbakır: Hakkımızda kara propaganda yapılıyor

CHP Diyarbakır: Hakkımızda kara propaganda yapılıyor
A+
A-
15 Eylül 2022 11:42

Süleyman ÖZDEMİR – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Diyarbakır İl Başkanlığı, basında yer alan iddialarla ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklamada, haberlerin CHP’nin yükselişinden rahatsız olan kişi ve grupların kara propagandası olduğu vurgulandı. Partide 43 kişinin istifası ile ilgili yapılan bilgilendirmede, “Partiden ayrılıkların olduğu iddiası da tamamen asılsızdır. 43 kişinin partiden istifa ettikleri dile getirilmektedir. Bu tamamen kendi tercihleridir” denildi.

‘CHP, dedikodu kazanlarında yıpratılamaz!’ başlıklı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“10 Eylül 2022 tarihinde gerçekleştirilen Cumhuriyet Halk Partisi Diyarbakır İl Olağanüstü Kongresi, partinin 100 yıllık geleneğine, son dönemlerin helalleşme çağrılarının ruhuna da uygun olarak, son derece barışçıl bir ortamda geçmiş, kongre nihayete ermiştir. Kongre sonucunda delegelerin 49 oyunu alan Abdullah Atik ve 24 kişilik Yönetim Kurulu  listesi, partinin kent yönetimine layık görülmüştür. Nitekim kongre sonrasında hem kazanan hem de kaybeden adaylar, gerçekleştirilen seçimle partinin güçlendiği mesajını vermiş, bundan sonra iktidar yürüyüşünde birlikte hareket etme iradesini ortaya koymuştur.

Durum bu kadar açık ve net iken, bazı çevrelerin kongre süreci ve adaylar üzerinden Abdullah Atik ve çalışma ekibini yıpratma çabalarına tanık olmaktayız. Yapılan dezenformasyonlarda, partide oy kaybı yaşandığı, üye olmayanların parti yönetimine seçildikleri, kadın kotasına uyulmadığı, bir başka ilde kayıtlı iken kent yönetimine dahil olanların bulunduğu dile getirilmektedir.

YÖNETİMDE YER ALAN HERKESİN, CHP ÜYESİ

Bu durum karşısında partililerimizi ve kamuoyunu doğru bilgilendirmek gerektiğinden hareketle;

Parti yönetiminde olanların üye olmadıkları konusu tamamen gerçek dışıdır. Zira listeler belirlenirken, ilk olarak bakılması gereken koşul da parti üyeliklerinin bulunmasıdır. Zaten Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının Siyasi Parti üye listelerine bakıldığında da yönetimde yer alan herkesin, CHP üyesi oldukları açıkça görülecektir.

CHP’NİN YÜKSELİŞİNDEN RAHATSIZ OLANLARIN KARA PROPAGANDASI

Bu arkadaşlarımız, usulüne uygun olarak üyelik kabul süreçlerinden geçmişlerdir. Bu iddia sadece parti içerisinde tartışmalı bir görüntü yaratmak isteyen karıştırıcılar tarafından ortaya atılmaktadır. Ayrıca, bu iddia ile ilgili olarak kongre sonrasında, kayyım heyetinde de yer alan isimlerden biri de bazı isimlerin üye olmadıklarından bahisle, İlçe Seçim Kuruluna başvurmuştur. Bu şahsın başvurusu seçim kurulu tarafından reddedilince, tüm isnatlarının gerçeklikten uzak ve tamamen iftira olduğunu anlamasıyla, red kararını almak yerine, itirazını geri çekmiştir. Ancak aynı yalan tezgahı CHP’nin yükselişinden rahatsız olan kişi ve gruplar tarafından kara propaganda aracı olarak kullanılmaya devam etmektedir.

Kaldı ki zaten üye olmadığı belirlenen bir kişinin yönetimdeki görevi, partinin ilgili kurullarınca yapılacak inceleme sonucunda resen düşürülür. Yerine yedek üyelerden seçilir. Aynı şekilde kota ve il dışından yönetime aday verilmesi konusu da parti kurullarında değerlendirilir ve gereği yapılır.

Şu iyi bilinmelidir ki, CHP “naylon üye” partisi değildir. Her üye partili olmanın bilinci ile hareket eder. Yine de partiye sahibinin sesi olmak için giren, sızan kimileri elbette vardır. Bu şahısların, kimi basın yayın organlarının da desteği ile CHP’nin yükselişini durdurma gayretleri boşunadır.

İSTİFALAR KWENDİ TERCİHLERİ

Partiden ayrılıkların olduğu iddiası da tamamen asılsızdır. 43 kişinin partiden istifa ettikleri dile getirilmektedir. Bu tamamen kendi tercihleridir. Bu iradeye saygı duymak her partilinin birinci sorumluluğudur. Ancak ayrılan 43 kişiyi gören karıştırıcı zihniyetin, sadece yönetim kurulu listelerine giren onlarca yeni üyeyi neden görmediği dikkat çeken bir noktadır. Sonuç olarak, rozet takma töreninden sonra CHP’ye binden fazla yeni üye kaydı yapıldığı gerçeği ortadadır.

Saygılarımızla, CHP Diyarbakır İl Yönetim Kurulu”