Diyarbakır Yenigün

Diyarbakır Edebiyat Evi açılıyor!

Diyarbakır Edebiyat Evi açılıyor!
05 Şubat 2020 - 11:26

Diyarbakır’da yeni bir kültür mekanı: Wêjegeh Amed-Diyarbakır Edebiyat Evi 7 Şubat’ta açılacak

DİYARBAKIR YENİGÜN – Diyarbakır’da edebiyat merkezli bir okuma, soru sorma, öğrenme ve tartışma mekânı olarak Lîs Yayınları’nın girişimiyle hayat geçirilen Wêjegeh Amed – Diyarbakır Edebiyat Evi, 7 Şubat 2020’de saat 18.00’de bir kokteylle açılacak. Edebiyat mekânıyla Diyarbakır ve bölgenin edebiyatçılarını, edebiyatseverlerini, Türkiye ve dünyanın edebiyat dinamikleri ile kesiştirmeyi sağlayacak bir alan yaratılıyor. Farklı dilleri, sesleri ve kültürleriyle varlığını sürdürmeye çalışan Diyarbakır’ın ağaca ve toprağa değen bir noktasında bulunan edebiyat mekânıyla Türkiye kültür coğrafyasının edebi potansiyeli ve evrenselle olan ilişkisi gözlemlenecek.

Diyarbakır Edebiyat Evi 7 Şubat’ta açılacak

İki katlı mekânın ilk katında Haiku adlı bir kafe-mutfak ile şehrin farklı sivil toplum aktörlerinin düzenleyeceği etkinliklerini ağırlayacak bir atölye odası yer alıyor. Mekânın ikinci katı ise yazar ve okurların yanı sıra farklı disiplinlerden sanatçı ve araştırmacıları konuk edecek olan tematik buluşmaların gerçekleşeceği çok amaçlı salonu ve YayKoop Diyarbakır Temsilciliği bünyesindeki birçok farklı yayınevi kitaplarının Lîs Yayınları’yla birlikte okurla buluşacağı Lîs Kitabevi’ni içeriyor. Diyarbakır Edebiyat Evi’nin 7 Şubat’taki açılışı konuk yazar, sanatçı, yayıncı, sivil toplum bileşenleri ve edebiyatseverlerin katılımıyla gerçekleşecek. Gecede mekânın programı tanıtılacak. Ekokritik, Müşterek Bellek, Mihenk Taşı, Kültür İşliği, Müfredat Dışı, Çeviri Adası ve Yazarın Günü başlıkları altında toplanan program alanlarını saran çalışma perspektifleri sunulacak. Tanıtımı yapılan program alanlarının ilkleri 8-9 Şubat’ta gerçekleştirilmeye başlanacak. (Haber Merkezi)

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım