Dolar 13,5704
Euro 15,3791
Altın 791,38
BİST 1.979,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 0°C
Karla Karışık Yağmurlu
Diyarbakır
0°C
Karla Karışık Yağmurlu
Çar 0°C
Per -2°C
Cum -2°C
Cts 1°C

Diyarbakır Barosu’ndan İmralı’ya ziyaret başvurusu

Diyarbakır Barosu’ndan İmralı’ya ziyaret başvurusu
03.12.2021
A+
A-

Diyarbakır Barosu, Abdullah Öcalan ve diğer 3 tutuklunun yaşam koşulları başta olmak üzere temel hak ve hürriyetlere ilişkin gözlem ve tespitlerde bulunmak üzere İmralı Cezaevi’ni ziyaret etmek için Adalet Bakanlığı’na başvurdu.

 

 

YENİGÜN HABER – Diyarbakır Barosu,  Abdullah Öcalan ve İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’nde kalan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş için Adalet Bakanlığı’na başvuruda bulundu. Söz konusu başvuru, müvekkilleri İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan Asrın Hukuk Bürosu avukatlarının 24 Kasım’da Diyarbakır Barosu’na başvurmasının akabinde geldi. Avukatlar 8 aydır haber alamadıkları müvekkilleriyle avukat ve aile ziyareti kapsamında fiziki temas sağlanarak endişe verici tutukluluk koşullarının yaşam ve sağlıkları hakkında yarattığı belirsizlik haline son verilmesi için Baro’dan girişimlerde bulunulmasını istemişti.

MA’da yer alan habere göre, bu başvuru üzerine harekete geçen Baro, belirtilen hususlarda gözlem ve tespitlerde bulunmak üzere İmralı Adası’na gitmek için Adalet Bakanlığı’na başvuruda bulundu. Baro Başkanı Av. Nahit Eren tarafından yapılan başvuruda, yasaların bir meslek kuruluşu olarak görevler yüklediği baroların yargı sisteminin bir parçası olarak avukatların örgütü olduğu ve hukukun gelişmesine katkı sunma sorumluluğu bulunduğu vurgulandı.

Ayrımcılık Yasağı

Herkesin hukuk önünde eşit ve hiçbir ayrımcılığa tabi tutulmaksızın korunma hakkına sahip olduğu belirtilen başvuruda, “Hukuk bu alanda her türlü ayrımcılığı yasaklar ve herkese ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasal veya başka bir fikir, ulusal veya toplumsal köken, mülkiyet, doğrum veya başka bir statü ile yapılan ayrımcılığa karşı etkili ve eşit koruma sağladığının” vurgulandı.

Bu konuda Anayasa, kanunlar, yönetmelik ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) ilgili maddelerine atıfta bulunularak, “Mahpuslara, seçtikleri bir avukat ya da hukuki yardım sağlayıcı ile ulusal hukuka uygun olarak gecikmeksizin, sansürsüz ve tam bir gizlilik içinde görüşme, danışma ve görüşme için yeterli fırsat, zaman ve kolaylık tanınmalıdır. Mahpusların etkili hukuki yardıma erişimleri için avukat görüşmelerinin sağlanması gerekir” denildi.

Yerinde inceleme ihtiyacı  

Başvurusunda gözetim altındaki mahpusların düzenli aralıklarla aileleri, yakın arkadaşları ile haberleşmelerine ve ziyaret edilmelerine imkan verilerek onlarla iletişim kurmalarına izin verilmesi gerektiğini belirten Baro Başkanı Eren, “İmralı Ada Cezaevindeki hükümlüler açısından yaşam koşullarının yerinde tespiti, Diyarbakır Barosu’na yapılan başvuru içeriği gözetilerek temel hal ve hürriyetlerin ihlal iddiasına dair gözlem ve değerlendirme yapılması amacıyla Adalet Bakanlığı’nca gerekli iznin verilmek suretiyle yerinde inceleme yapılması ihtiyacının ortaya çıkardığını” ifade etti.

Eren, Adalet Bakanlığı’na sunduğu dilekçesinin sonuç ve istem kısmında şu taleplerde bulundu:

“* Diyarbakır Barosu tarafından İmralı Ada Cezaevi’nin yaşam koşulları başta olmak üzere temel hak ve hürriyetlere ilişkin gözlem ve tespitte bulunulması amacıyla, ziyaret edilebilmesi için gerekli iznin Adalet Bakanlığı tarafından verilmesini,

* Tutulan veya hapsedilen bir kimsenin avukatı ile iletişim kurma ve avukatına danışma hakkına sahip olduğu,

* Tutulan veya hapsedilen bir kimseye avukatıyla görüşebilmesi için yeterli zaman ve kolaylık sağlanması gerektiği,

* Kanunda veya kanuna dayanan bir düzenlemede belirtilen istisnai hallerde güvenliği ve düzeni korumak için yargısal veya başka bir makam tarafından kısıtlamanın zorunlu olduğuna karar verilmedikçe tutulan veya hapsedilen bir kimsenin hemen avukatı tarafından ziyaret edilebilme, hiç bir sansüre tabi olmaksızın tam bir gizlilik içinde görüşebilme ve iletişim kurabilme hakkını kullanması geciktirilemez veya kısıtlanamayacağı,

* Mahpusların mümkün olabilen sıklıkta mektup, telefon veya diğer iletişim vasıtalarıyla aileleriyle, başka kişilerle ve dışarıdaki kuruluşların temsilcileriyle haberleşmelerine ve bu kişilerin mahpusları ziyaret etmelerine izin verilmelidir.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.