Diyarbakır Yenigün

Cemaatle namaza ara verildi

Cemaatle namaza ara verildi
16 Mart 2020 - 16:21

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, cemaatle namaza ara verildiğini duyurdu

 

Foto: Arşiv

 

DİYARBAKIR YENİGÜN – Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, yeni tip Koronavirüs önlemlerine ilişkin açıklama yaptı. Erbaş, “Camide cemaatle namaz kılma virüsü yayabilme riskini arttırmaktadır. Yeni tip Koronavirüs camide cuma namazı başta olmak üzere cemaatle namaza ara verildi” açıklaması yaptı. Ancak Erbaş, camilerin açık bulunmasına karar verildiğini söyledi. Erbaş, şu açıklamada bulundu:

“Camilerin açık bulunmasına karar verilmiştir. Cami ve mescitlerde namazların cemaatle kılınmaya devam edilmesi halinde virüsün yayılma riski artabilir. Bu amaçla İslam dini insan hayatını tehlikeye atacak uygulamalara cevaz vermez. Yayılma tehlikesi ortadan kalkıncaya kadar cuma namazı başta olmak üzere cemaatle namaza ara verilmesi gerekli hale gelmiştir. Bu süreçte cuma namazı yerine öğle namazının kılınması yeterlidir. Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı organizasyonla umreye gidenler dün döndü; 6 bin kişi civarındaydı. Evlerinde 14 gün kalmaları gerektiği noktasında sağlık bakanlığımızın defalarca açıklaması oldu. Umreciler arasında bir kişide virüs çıktıktan sonra bakanlığımız karantina kararı aldı ve bu uygulama devam etmektedir.  Başkanlığın organizasyonuyla umreye giden vatandaşların hepsinin yurda döndü.” (MA)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım