Diyarbakır Yenigün

Beyrut’taki yıkım havadan görüntülendi

Beyrut’taki yıkım havadan görüntülendi
05 Ağustos 2020 - 13:06

Lübnan’ın başkenti Beyrut’u savaş alanına çeviren patlamanın ardından en az 100 kişinin öldüğü, yaklaşık 250 bin kişinin evsiz kaldığı belirtildi. Havadan çekilen görüntüler ise yıkımın devasa boyutunu ortaya koydu.

DİYARBAKIR YENİGÜN – Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta en az 100 kişinin ölümüne yol açan patlamada, yaklaşık 250 bin kişinin evinin de kullanılamaz hale geldiği belirtildi. Beyrut Valisi Mervan Abbud, yerel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada 250 bine yakın kişinin evsiz kaldığını, barınak, gıda ve su yardımı yapmaya çalıştıklarını söyledi.

Abbud, patlamanın ardından olay yerine giden itfaiyecilerden 10’unun öldüğünü açıklarken, bu sabah liman bölgesinde altı kişinin, denizden de üç kişinin çıkarıldığı belirtildi. Yardım görevlileri, bölgede yıkılma tehlikesi altındaki binalarda çok sayıda kişinin mahsur kalmış olabileceğini söyledi.

İnsansız hava araçlarıyla çekilen görüntüler ise 2 bin 750 ton amonyum nitratın infilak etmesiyle yaşanan devasa yıkımın boyutunu ortaya koydu:

 

 

 

Görüntülerde, patlamanın meydana geldiği liman bölgesinin yerle bir olduğu, yıkımın liman bölgesinin çok ötesine uzandığı belirtiliyor. Kaynak: Gazeteduvar

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım