Diyarbakır Yenigün

Baro başkanlar: Meslektaşlarımızı bırakın

Baro başkanlar: Meslektaşlarımızı bırakın
15 Mart 2020 - 11:11

Diyarbakır, İstanbul, Ankara ve İzmir’in de aralarında olduğu 26 baro başkanı yaptığı ortak açıklamada “Savunma susturulamaz, meslektaşlarımızı derhal serbest bırakın” diye belirtti

DİYARBAKIR YENİGÜN – Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü bir soruşturma kapsamında Şanlıurfa, Diyarbakır, Van, Şırnak’ta yapılan operasyonlarda 9’u avukat, 12’si gardiyan, çok sayıda cezaevinden çıkmış kişi gözaltına alınmıştı. 26 baro başkanı ortak metinle yazılı açıklama yaparak, avukatların derhal serbest bırakılmasını istedi.  Şanlıurfa Barosu’na kayıtlı 7, Diyarbakır Barosu’na kayıtlı 2 olmak üzere 9 meslektaşlarının gözaltına alındığını, 2’si Diyarbakır’dan 1’i de Şırnak’tan 3 meslektaşları hakkında da yakalama kararı çıkartıldığını hatırlatan barolar, meslektaşlarının ev ve ofislerinde arama yapıldığını ve müvekkillerine ait dosyalardan bazılarına el konulduğunu açıkladı.

‘Belirsizlik ciddi kaygılar yaratıyor’

Soruşturmaya ilişkin kısıtlama kararı olması sebebiyle içeriğe ilişkin bilgi alamadıklarını, belirsizliğin ciddi kaygılar yarattığını, arama ve gözaltı kararlarından anlaşıldığı kadarıyla meslektaşlarının, mesleki faaliyetleri nedeniyle bu uygulamaya maruz kaldıklarını belirten barolar, açıklamalarının devamında şunların altını çizdi:

“Hal böyleyken, arama ve gözaltı işleminin, avukatların yargılanmalarına ilişkin yasal hükümlerin ihlal edildiği anlaşılmaktadır. Yine geçtiğimiz hafta Mardin Barosu’na kayıtlı meslektaşımız Av. Ali Kahraman, mesleki faaliyetleri gizli tanık ifadeleri gerekçe gösterilerek tutuklanmıştır. Aynı şekilde 18 ÇHD üyesi meslektaşımızın yıllardır haksız bir şekilde tutuklu yargılandıkları kamuoyunun malumudur. Suçu her ne olursa olsun herkesin savunma yapma ve savunmasını yaparken bir avukattan yardım almaya hakkının olması hukuk devletinin gereğidir. Bundan dolayı avukat, üstlendiği görev ile özdeşleştirilemez! Avukat bu görevinden ötürü gözaltına alınamaz, tutuklanamaz, yargılanamaz. Üç ilde meslektaşlarımıza yapılan, tüm ülkede savunmayı susturmaya yönelik bir harekettir. Kabul edilemez. Biz aşağıda imzası bulunan baro başkanları olarak; gözaltındaki meslektaşlarımızın derhal serbest bırakılmalarını talep eder, meslektaşlarımızın yanında olduğumuzu kamuoyuna bildiririz.” (MA)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım