DOLAR 8,1238
EURO 9,6863
ALTIN 454,20
BIST 1.388
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 14°C
Gök Gürültülü
Diyarbakır
14°C
Gök Gürültülü
Sal 15°C
Çar 18°C
Per 21°C
Cum 23°C

GÜNCELLENDİ – Bakanlığın ‘Kent Ormanı’ itirazına ret

GÜNCELLENDİ – Bakanlığın ‘Kent Ormanı’ itirazına ret

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, “rezerv yapı alanı” ilan ettiği Kent Ormanı’na ilişkin yerel mahkemenin verdiği “yürütmeyi durdurması” kararına yaptığı itiraz, İstinaf Mahkemesi’nce reddedildi

DİYARBAKIR YENİGÜN – Diyarbakır’ın merkez Kayapınar ilçesindeki Kent Ormanı’nı korumaya yönelik son karar Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi’nden geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Kent Ormanı’na dair “rezerv yapı alanı” kararı alması üzerine Diyarbakır Barosu, “telafisi güç zararlara sebebiyet vereceği” gerekçesiyle kararının yürütülmesinin durdurulması istemiyle Diyarbakır 2. İdare Mahkemesi’ne başvuruda bulunmuş, mahkeme de başvuruyu haklı bularak “yürütmeyi durdurma kararı” vermişti. Bunun üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Diyarbakır 2. İdare Mahkemesi’nin aldığı karar dair İstinaf Mahkemesi’ne itirazda bulundu. Bakanlığın “yasaya aykırılık” gerekçesiyle yaptığı itiraz, İstinaf Mahkemesi’nce “dava dosyasındaki mevcut bilgi ve belgelere göre mahkemece yürütmenin durdurulması istemi hakkında verilen kararda yasaya aykırılık bulunmadığı gerekçesiyle” reddedildi.

‘Yapılan itiraz reddedilmiştir’

Konuya ilişkin Diyarbakır Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu adına açıklama yapan Av. Özgür Yılmaz Biçen, yazılı bir açıklama yaptı. Diyarbakır Barosu resmi internet sitesinde yer alan açıklamada, “Bilindiği üzere Kent Ormanı’nın yok edilmesine, rezerv yapı alanı olarak belirlenmesine ilişkin işleme karşı Diyarbakır Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu olarak hazırladığımız davada mahkemece yürütmeyi durdurma kararı verilmiştir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca verilen bu kararın kaldırılması için itiraz edilmiştir. Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi tarafından verilen kararda, Çevre Şehircilik Bakanlığınca yapılan itirazı ret etmiştir” denildi.

‘Kullanım sınırları özel kanunlarla belirlenmeli’

Biçen’in açıklamasında şu ifadeler yer aldı;“Davacılar tarafından, Diyarbakır İli, Kayapınar İlçesi, Kayapınar Mahallesi sınırları dahilinde yer alan 2.946.060,358 m²’lik yüz ölçüme sahip olan ve ‘Kent Ormanı’ olarak da bilinen bölgenin, Bakanlık Makam oluru ile 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’un 2’inci maddesinin (c) bendi uyarınca ‘rezerv yapı alanı’ olarak belirlenmesine dair 05.12.2018 tarih ve 226751 sayılı işlemin iptali istemiyle açılan davada Diyarbakır 2. İdare Mahkemesi’nce verilen 13/11/2019 gün ve E:2019/712 sayılı ‘yürütmenin durdurulması isteminin kabulüne’ ilişkin kararın davalı idare vekili tarafından; kent ormanı adıyla bilinen ağaçlandırılmış alanların bölge halkına ve kente kazandırılması için çalışmaların yapılacağı, her ne kadar ‘Rezerv Yapı Alanı’ olarak ilan edilen alan çevre düzeni planında Bölge Parkı /Büyük Kentsel Yeşil Alan kullanımında kalmakta ise de, alt ölçekli planlama çalışmaları aşamasında kullanım sınırlarının özel kanunlarla belirlenen alanlara göre de şekillenebileceği, yasal düzenlemeler, ilgili mevzuat, somut olay dikkate alındığında dava konusu işlemin hukuka uygun olduğu ileri sürülerek itirazen incelenerek kaldırılması istemi hakkında verilen kararda yasaya aykırılık bulunmadığından, itiraz isteminin 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 27. maddesinin 7. fıkrası uyarınca reddine, karar verilmiştir denilmektedir.”

Ne olmuştu?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesi sınırlarında bulunan ve belediye tarafından “Kent Ormanı” olarak ilan edilerek ağaç dikimine başlanan bölgeyi, 2013 yılında “rezerv yapı alanı” ilan etti. Bakanlık, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Kayapınar Belediyesi İmar Planı’nda Kent Ormanı olarak planlanan 158, 6883, 6885, 141, I57 ve 6547 nolu parseller, 10 Eylül 2013 tarih ve 5721 sayılı karan ile 3 bin dönümlük yeşil alan konut rezerv alanına dönüştürdü. 100 bin ve 25 binlik “Kent Ormanı ve Kent Parkı” olarak planlanan alanın çeşidi bölgelerinde ağaçlandırma çalışmaları yapıldı. Kayapınar Belediyesi sınırları içinde yer alan Kent Ormanı’nın “rezerv yapı alanı” ilan edilmesi öncesinde, Milli Eğitim Müdürlüğü ‘okul yapımı’, Emniyet Müdürlüğü ‘atış poligonu’, Gümrük ve Ticaret İl Müdürlüğü ‘tır parkı’ yapmak için Valilikten burası için yer talebinde bulunmuşlardı.

İdare mahkemesi yürütmesini durdurmuştu

Kent Ormanının “rezerv yapı alanı” ilan edilmesine ilişkin Diyarbakır Barosu ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi karara itiraz etmişti. Diyarbakır Barosu Çevre ve Kent Hukuk Komisyonu, Bakanlığın kararının yürütülmesinin durdurulması istemiyle Diyarbakır 2. İdare Mahkemesine başvuruda bulunmuştu. Mahkeme Baronun talebini yerinde bularak, 5 Aralık 2018 “telafisi güç zararlara sebebiyet verebileceği” gerekçesiyle kararın yürütmesinin durdurulmasına hükmetmişti. Diyarbakır 2. İdare Mahkemesinin yürütmeyi durdurma kararının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, rezerv yapı alanı ilan edilen Kent Ormanının “alt ölçekli planlarla korunacağını” ve kararı yasaya aykırılık gerekçesiyle İstinaf Mahkemesine itirazda bulunmuştu. (MA)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

"Bu internet sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla diyarbakiryenigun.com sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir."