Dokuz ayda bin 616 kişi öldü

Dokuz ayda bin 616 kişi öldü
Bireysel Silahsızlanma Günü’ne ilişkin açıklama yapan Umut Vakfı, Ocak 2023’ten 25 Eylül’e kadarki süreçte bireysel silahlanma sonucu bin 616 kişinin hayatını kaybettiğini belitti.

Umut Vakfı, 28 Eylül Bireysel Silahsızlanma Günü dolayısıyla her yıl gerçekleştirdiği “Sessiz ayakkabıların yürüyüşüne sessiz kalmayın” eyleminin 14’üncüsünü Beşiktaş’ta bulunan Levent Meydanı’nda gerçekleştirdi. “Bireysel silahlanmaya hayır” dövizlerinin taşındığı etkinliğe bireysel silahlanma sonucu hayatını kaybedenlerin yakınları katıldı.

Açıklamada konuşan Umut Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Ayhan Akcan, bireysel silahlanmanın sosyal bir problem olduğunu vurguladı. Bireysel silahlanma oranlarının tespitinde herhangi bir sorun olmadığını ifade eden Akcan, düzenli olarak silah şiddeti verilerini ortaya çıkarttıklarını söyledi. Ocak 2023’ten 25 Eylül’e kadar 2 bin 607 vakanın yaşandığını açıklayan Akcan, bu vakaların yüzde 85’inde silahların kullanıldığını aktararak, bin 616 kişinin hayatını kaybettiğini sözlerine ekledi. Silahlara ulaşmanın kolaylaştığını belirten Akcan, Meclis’e seslenerek, “Silah almayı kısıtlayın. Silah talebinde bulunanlardan sağlık muayenesi isteyin. Bir ihbar hattı oluşturun. İnternetten satışı yasaklayın. Biz vakıf olarak işbirliğine hazırız” ifadelerini kullandı.

Bireysel silahlanma sonucu oğlu Emir Yuşa’yı kaybeden baba Mustafa Atıcı, ise oğlunun “yorgun mermi” ile yaşamını yitirdiğini belirterek, 2 senedir katillerin bulunmadığını söyledi. Atıcı, failin bulunup “kasten öldürmeye sebebiyetle” yargılanmasını istedi.

YILLARDIR ADALET ARIYOR
Son olarak söz alan ve oğlu Ahmet Çavuş’u bireysel silahlanma sonucu kaybeden Bülent Çavuş, oğlunun faillerinin bulunmadığını belirterek, yıllardır adalet aradığını vurguladı. Çavuş, “Biz bu ülkede adalet istiyoruz ama pek inancımız da kalmadı. Çünkü 17 yaşında çocuğumuz toprağa verdik ve 8 yıldır adalet arıyoruz. Fakat bir arpa boyu yol alamadık. Benim oğlum öldükten sonra birçok bakan ve yetkili değişti, hepsinden adalet istedik. Buradan tekrar soruyorum, oğlum Ahmet Çavuş’u kim vurdu?”

Konuşmaların ardından pandomim gösterimi yapılırken, daha sonra hayatını kaybedenler için serilen kırmızı halıya, hayatını kaybedenlerin ayakkabıları ve çiçekler bırakıldı. (MA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.