Diyarbakır'da köpekli aramada polise hapis istemi

Diyarbakır’da, Menice ve Şeyhmus Yılmaz'ın üzerine köpek salarak yaralamaktan yargılanan polis Serdar Gök'ün "silahla kasten yaralama" suçundan 2 ile 6 yıl arası değişen hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.

Diyarbakır'da köpekli aramada polise hapis istemi

Bağlar ilçesinde polis Atakan Arslan'ı öldüren Muhammed Emin Cura'nın yakalanması için 31 Mayıs 2020'de başlatılan operasyon sırasında evlerinin kapısı kırılan Menice ve Şeyhmus Yılmaz çiftinin üzerine köpek salarak yaralanmalarına neden olan polis Serdar Gök'ün yargılandığı davada, savcı ceza istemiyle mütalaa verdi. Diyarbakır 4'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, iddia makamı, Gök'ün "kasten yaralama" suçunu düzenleyen Türk Ceza Kanunu'nun 86'ncı maddesi kapsamında cezalandırılmasını istedi.

KÖPEK ‘SİLAH’ KABUL EDİLDİ
Mütalaasında, polis Atakan Aslan'ın öldürülmesinden sonra başlatılan yakalama çalışmaları sırasında çiftin ikametgâh adresinde arama yapıldığı esnada sanık polis Serdar Gök'ün denetiminde olan polis köpeğinin kontrol ve denetimini sağlamadığı belirtilen iddia makamı, bu nedenle köpeğin saldırarak Menice Yılmaz'ı basit tıbbi müdahale ile giderilebilir düzeyde, eşi Şeyhmus Yılmaz'ı ise basit tıbbi müdahale ile giderilemeyecek düzeyde yaraladığını kaydetti. Mütalaasında TCK'nın 6'ncı maddesinin 1'inci fıkrasının f bendinde "köpek saldırtılmasına bağlı yaralamalarda" köpeğin silahtan sayıldığına işaret eden savcı, yaralamanın "kamu görevlisinin silahla basit yaralama" suçunu oluşturduğunu kaydetti.

CEZA ARTIRIMINI İSTEDİ
İddia makamı mütalaasında, sanık polis Gök'ün Menice Yılmaz'ı yönelik basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek şekilde yaralamaktan 4 ay ile 1 yıl arası değişen hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi. Mütalaasında, Menice Yılmaz'a yönelik yaralama suçunun "kamu görevlisinin sahip bulunduğu nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle, silahla gerçekleşmesi" nedeniyle yarı oranında ceza artırımını isteyen iddia makamı, sanık Gök'ün Menice Yılmaz'a yönelik suçtan 6 ay ile 1 yıl 6 ay arası değişen hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi.

‘KASTEN YARALAMA’ SUÇUNDAN CEZA İSTEDİ
Mütalaasında, köpekle saldırıda Şeyhmus Yılmaz'ın basit tıbbi müdahale ile giderilemeyecek düzeyde yaralandığını hatırlatan savcı, Gök'ün Yılmaz'a karşı, "kamu görevlisini silahla kasten yaralama" suçunu işlediğini belirterek, Gök'ün, kasten yaralamadan 1 yıl ile 3 yıl arası değişen hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi. Mütalaasında suçun "kamu görevlisinin sahip bulunduğu nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle, silahla gerçekleşmesi" nedeniyle cezada yarı oranında artırım talep eden iddia makamı, sanık polis Serdar Gök'ün 1 yıl 6 ay ile 4 yıl 6 ay arası değişen hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi.

'SANIK SAVUNMASI SUÇTAN KURTULMAYA DÖNÜK'
Her iki suçtan dolayı sanık Gök'ün 2 yıl ile 6 yıl arası değişen hapis cezası isteyen iddia makamı, sanığın savunmalarında suçu kabul etmediğini, katılan beyanlarını ve bu beyanlarla uyumlu adli tıp raporları dikkate alındığında sanığın savunmasının suçtan kurtulmaya yönelik olduğunu belirtti.

Yılmaz çiftinin avukatı Selameddin Varol, mütalaaya katıldıklarını belirterek, sanığın hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi.

SAVUNMA İÇİN 15 GÜN SÜRE VERİLDİ
Mahkeme, mütalaanın gelecek celseye kadar sanığın adresine tebliğ edilmesine, sanığın tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde savunmasını hazırlamak üzere kesin süre verilmesine karar vererek, duruşmayı 19 Haziran'a erteledi. (MA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.