Bakanlık kabul etti: Soruşturma sürüyor

Bakanlık  kabul etti: Soruşturma sürüyor
Milli Savunma Bakanı Güler, 8 Suriyeliye işkence yapıldığı ve bir kişinin yaşamını yitirdiği iddiayla ilgili önergeye yanıt verdi.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki karakolda mart ayında işkence gören Suriyelilerle ilgili verilen soru önergesine Milli Savunma Bakanlığı'ndan yanıt verdi. Suriye’den Türkiye’ye yasa dışı yollardan giren 8 kişiye gözaltına alındıktan sonra işkence yapıldığı ileri sürülmüştü. İşkence sonucu bir kişi yaşamını yitirmişti. Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, olaya adı karışan askeri personelle ilgili soruşturmanın sürdüğünü belirtti.

GÜLER'E İŞKENCE ÖNERGESİ

Duvar Gazetesi'nden Hacı Bişkin'in haberine göre, Yeşil Sol Parti Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler'in yanıtlaması istemiyle erdiği soru önergesinde mart ayında Hatay'da gözaltına alınan 8 Suriyeliye askerler tarafından işkence yapıldığı bilgisini aktardı. Gergerlioğlu, işkence gören 8 kişiden birinin hayatını kaybettiğini, geri kalan mültecilerin tekrar Suriye’ye itildikten sonra tamamının Bab el-Hava Hastanesi'ne kaldırıldığını ifade etti.

Hastanedeki yetkililerin açıklamalarını aktaran Gergerlioğlu, sopa, cop ve elektrik kablolarıyla yapıldığı iddia edilen işkencenin detaylarına soru önergesinde yer verdi. Hayatını kaybeden kişinin Hama kırsalından Abdurrezzak Kastal olduğu söyleyen Gergerlioğlu, bakanlığa bu konuda soruşturma yürütülüp yürütülmediğini sordu.

6 PERSONEL HAKKINDA SORUŞTURMA

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, olaydan 3 ay sonra kendisine sorulan önergeye yanıt verdi. Önergede şu ifadeler yer aldı: "Olay hakkında tesis edilen idari tahkikat neticesinde iki yükümlü er hakkında 6413 Sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilişiği kesilmiş, üç subay ile bir yedek astsubay Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk edilmiş olup söz konusu personelle ilgili süreç devam etmekte."

Ayrıca önergeye verilen yanıtta, süreçle ilgili soruşturmanın Reyhanlı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından da devam edildiği bilgisine yer verildi.

'SONUNA KADAR KARŞISINDA DURURUZ'

Gergerlioğlu, Milli Savunma Bakanlığı'nın askerler tarafından sığınmacılara yönelik yapılan işkenceyi kabul ettiğini söyleyerek, "Verilen cevap askerlerin korkunç işkencelerinin kabul edildiği anlamına geliyor" dedi. Gergerlioğlu şöyle devam etti:

"Cop, sopa ve elektrik ile 8 kişiye ağır işkence yapılıp onlar bayıldıktan sonra üzerlerine soğuk su dökerek ayıltan ve tekrar işkenceye devam eden bu askerlerin yaptığı şey vahşiliktir. Biz bir milletvekili olarak konuyu bakanlığa taşıdık ve sonunda cevap geldi. Kim olursa olsun elinde güç, silah ne olursa olsun hiç kimse işkence suçu işleyemez. Bunun karşısında sonuna kadar dururuz. İşkence o kadar alenileşmiş durumda ki bu işkenceleri en az 8 kişilik bir askeri grubun yaptığı ortaya çıktı. İnsanların üzerlerine, boğazlarına dökülen mazotlar ve ardından onlara sırayla dayak atılması şeklindeki korkunç işkencelerin yapılması inanılmaz bir hadise. Bu milletin bir vekili olarak Türk Silahlı Kuvvetleri’nde yer alan bu askerlerin yapmış olduğu fiilleri sorgulamıştık ve sonunda konu örtbas edilememiş olacak ki Milli Savunma Bakanlığı bu cezai işlemler hakkında bir açıklama yaptı."

'PEŞİNE DÜŞMESEK...'

Gergerlioğlu son olarak, "İnsan haklarını çiğneyen bu uygulamaları kim yaparsa yapsın karşısında dururuz, sorgularız, kime yapılırsa yapılsın, hangi canlıya yapılırsa yapılsın karşısında dururuz ve durmaya devam edeceğiz. Hiçbir kamu görevlisinin, hiçbir cüret ile böyle bir işkenceyi yapamaması gerektiğini bilmesi gerekiyor. Bu konunun peşine düşmesek belki olay ortaya çıkmayacak ve cezai işlemler yapılmayacaktı ama bir milletvekili olarak hangi ırktan, dinden, siyasi görüşten, mezhebi anlayıştan olursa olsun insanlara yapılan bu işkencelerin sonuna kadar karşısında duracağız" dedi. (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.