Diyarbakır Yenigün

Araştırma: Gözlük takmak korona riskini azaltıyor

Araştırma: Gözlük takmak korona riskini azaltıyor
20 Eylül 2020 - 17:01

Gözlük takanların korona kapma ihtimalinin daha düşük olduğu belirtiliyor. Virüsün damlacık yoluyla gözlerden de bulaştığı bilinirken, Çin’de yapılan araştırmada gözlüklerin maske gibi koruyucu etkisi olduğu tespit edildi. Ancak uzmanlar, gözü bozuk olmayanların alışkın olmadıkları gözlükleri virüsten korunmak için takması halinde, yüzlerine daha fazla dokunacağı konusunda uyarıda bulundu

DİYARBAKIR YENİGÜN – Çin’de yapılan bir araştırmada, günde en az sekiz saat gözlük takan kişilerin korona virüsüne yakalanma ihtimalinin azaldığı tespit edildi. Gazeteduvar’da yer alan habere göre araştırma, küresel salgına yol açan yeni korona virüsünün ilk ortaya çıktığı yer olan Wuhan’da bir hastanede yatan 276 hasta üzerinde yapıldı. 47 günlük bir süre içinde hastaneye gelen hastaların verileri incelendi; sadece 16’sının düzenli olarak gözlük taktığı tespit edildi.

‘Göz önemli bir enfeksiyon rotası’

JAMA Oftalmoloji dergisinde yayımlanan araştırmada, gün içinde uzun süreli gözlük takanların hastalar arasındaki oranının, genel nüfus içindeki oranından daha düşük olduğu tespit edildi. Araştırmacılar, “Bu sonuçlar, gözün Covid-19 için önemli bir enfeksiyon rotası olduğuna işaret ediyor. Düzenli olarak el yıkama ve gözlere dokunmaktan kaçınma gibi önlemlere daha fazla dikkat gösterilmeli” ifadelerini kullandı.

‘Gözü bozuk olmayanlar takmasın’

Ancak araştırmacılar, örneklemin sadece bir hastanedeki az sayıda hasta ile sınırlı olduğuna dikkat çekti; gözü bozuk olmayanların virüsten korunmak için gözlük takmaya başlaması halinde gözlerine ve yüzlerine normalden daha fazla dokunabileceğini belirtti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım