Diyarbakır Yenigün

Anemoneler doğayı kırmızıya bürüdü

Anemoneler doğayı kırmızıya bürüdü
04 Mayıs 2020 - 16:31

Taçlı dağ lalesi olarak bilinen ve ekilmeyen arazilerde yetişen kırmızı çiçekler, yeryüzünü adeta kırmızıya bürüdü

DİYARBAKIR YENİGÜN – Her sene olduğu gibi bu yıl da bahar aylarıyla birlikte doğa renk cümbüşüne döndü. MA’da yer alan habere göre Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin ve Batman gibi illerde yaklaşık iki aydır bahar mevsimi yaşanırken, diğer bölge illerde güneş yeni yeni kendisini göstermeye başladı. Nisan aylarının son günlerine yaklaşırken, sıcaklığın iyice arttığı bölgelerde yeni açan çiçekler kartpostallık görüntüler ortaya çıkardı. Özellikle bölgenin birçok ilinde yetişen taçlı dağ lalesi olarak bilinen Anemone çiçeği yeryüzünü adeta kırmızıya bürüdü.

Anemone Çiçeği

Ekilmeyen arazilerde yetişen taçlı dağ lalesi, düğün çiçeğigiller (Ranunculaceae) nemli topraklar, yarı güneşli ya da güneşli yerlerde yaşayan çok yıllık otsu bir bitki türü. Şubat-Mayıs aylarında çiçek açan bitkinin boyu 15-45 cm civarındadır. Yaprakları parçalı çiçekleri kırmızı, pembe veya mordur. Çiçeğinin orta bölgesi beyazdır ve 5-8 tane taç yaprağı vardır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım