Diyarbakır Yenigün

Ailelerin eylemi 51’inci gününde

Ailelerin eylemi 51’inci gününde
23 Ekim 2019 - 16:52

Çocuklarının PKK mensupları tarafından dağa kaçırıldığını iddia eden ailelerin HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önündeki oturma eylemi 51’inci günde de devam ediyor. Burada kızı Hayal’e seslenen anne Süheyla Demir, “Havalar soğudu kardeşinin hatırı için askerlerimize teslim ol” dedi. ASKON Gaziantep ve Diyarbakır şube yönetimi ile üyelerinden oluşan heyet ise eylemdeki ailelere destek ziyaretinde bulundu

 

 

DİYARBAKIR YENİGÜN – Çocuklarının dağa kaçırıldığını iddia eden ailelerin HDP Diyarbakır il binası önünde başlattıkları oturma eylemi 51’inci gününe girdi. Ağrı’nın Hamur ilçesinden Diyarbakır’a gelen Süheyla Demir, 2014’te lise 3’üncü sınıf öğrencisiyken PKK mensupları tarafından kaçırıldığını iddia ettiği kızı Hayal için 3 Ekim’de oturma eylemine başlamıştı. 1 buçuk yaşındaki kızı Asmin Nisa ile birlikte günlerdir oturma eylemi yapan Süheyla Demir, umudunu asla yitirmediğini ve yitirmeyeceğini söyledi.

“Umudumuzu asla yetirmedik yitirmeyeceğiz”

Yetkililerin bu acılarına bir su serpmesi için gereğini yapmasını beklediklerini kaydeden acılı anne Demir, “51 gündür buradayız, umudumuzu asla yetirmedik yitirmeyeceğiz. İnşallah bu sesimize bir yerden bir ses çıkar bizlerde çocuklarımıza kavuşuruz. Sizin aracılığınız bütün yetkililere sesleniyorum, artık bize bir çare veya bir çözüm bulsunlar. Günlerdir burada bekliyoruz. Ben küçük çocuğumla burada bekliyorum ve çocuk küçük olduğu için biraz zorlanıyorum. Bizlere bir şey söylerse seviniriz. Bu bekleyişimizin sonunda çocuklarımıza kavuşacak mıyız? Bizlere bir çare olmalarını istiyoruz” dedi.

“Kardeşinin hatırı için askerlerimize teslim ol”

Kaçırıldığını kızı Hayal’e de çağrıda bulunan Demir, “Eğer kızım beni izliyor veya duyuyor ise, ben günlerdir burada küçük kardeşinle seni bekliyoruz. Havalar da soğudu eğer bizi görüyorsan kardeşinin hatırı için askerlerimize teslim olun ve bize geri dönün, hep birlikte mutlu eve dönelim” diye konuştu. Annesi ile birlikte oturma eyleminde olan 1 buçuk yaşındaki Asmin Nisa da hiç görmediği ablasının fotoğrafına sarılarak, “Abla gel” gel demesi eylemde olan aileleri duygulandırdı.

ASKON’dan evlat nöbeti tutan ailelere destek

Bu arada ASKON Gaziantep ve Diyarbakır şube yönetimi, evlat nöbetindeki aileleri ziyaret ederek destek açıklamasında bulundu. Ziyarette ASKON üyelerinin yanı sıra Gaziantepli iş adamları ve kanaat önderleri de hazır bulunurken, ziyarette ailelerle tek tek görüşen ASKON Gaziantep Şube Başkanı Alper Tunga Çiftçi, ailelere yanlarında oldukları mesajı verdi.

‘Anne ve babalarımızın acılarının dinmesini temenni ediyoruz’

ASKON olarak ailelerin bu kararlı duruşlarını ilk günden bu yana desteklediğini belirten Çiftçi, “Bizler ASKON olarak 51 gündür burada evlat nöbeti tutan ailelerimizi ziyarete geldik, gazi şehrimizden selam getirdik. Bizler ASKON olarak daha önce genel başkanımızın öncülüğünde genel merkezimizde desteğimizi tüm kamuoyuna duyurmak maksadıyla bir basın açıklaması yapmıştık ve suça bulaşmamış, kandırılmış evlatlarımıza geri dönün çağrısı yapmıştık. Geri döndüklerinde iş ve istihdam konusu ile eğitimleri tamamlaması noktasında gerekli olan desteği vereceğimizi belirtmiştik. Bu desteğimizi bugün tekrar buradan yeniliyoruz. Bir an önce evlerine dönmelerini ve anne ile babalarımızın acılarının dinmesini temenni ediyoruz” dedi.

“Bizler et ve tırnak olmuşuz”

HDP ile Kürt kardeşleri bağdaştırmadıklarını kaydeden Çiftçi, “Çünkü HDP bugün terör örgütünün sözcülüğünü ve uzantılığını yapıyor. Kürt kardeşlerimizin hakkını savunmaması, Kürt kardeşlerimizin ihtiyaçlarına cevap vermemesi ve çocuklarını kandırması gibi durumlar asla kabul edilecek şeyler değildir. Kürt kardeşlerimizin PKK ve HDP ile hiçbir alakası yoktur. Hiçbir şeylerini savunmuyorlar ve bunu da her platformda yaşıyoruz görüyoruz. Mecliste de aynı, şehirde de aynı, köylerde de aynı, dağda da aynı ve bizler asla PKK ve HDP’yi Kürt kardeşlerimizle özdeşleştirmiyoruz. Bunu bağdaştırmıyoruz ve tamamen ayırıyoruz. Çünkü Türk ve Kürt gibi ayrımcılığı asla yapmıyoruz. Bu topraklar hepimizin Biz bu topraklarda kardeşçe yaşadık yıllarca, bundan sonrada yaşamaya devam edeceğiz. Hiçbir örgüt ve hiçbir siyasi parti bizim aramıza giremez, bizler et ve tırnak olmuşuz” diye konuştu. Yapılan açıklamanın ardından ASKON Gaziantep Şube Başkanı Çiftçi ile beraberindeki heyet HDP il başkanlık binası önünde asker selamı verdikten sonra bölgeden ayrıldı. (Haber Merkezi)

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım