Dolar 13,4878
Euro 15,2474
Altın 801,13
BİST 1.945,07
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 3°C
Hafif Yağmurlu
Diyarbakır
3°C
Hafif Yağmurlu
Per 4°C
Cum 2°C
Cts 2°C
Paz 5°C

73 barodan tutuklu eski Cumhuriyetçiler için Yargıtay’a çağrı: Adaletsizliğe müdahale et!

73 barodan tutuklu eski Cumhuriyetçiler için Yargıtay’a çağrı: Adaletsizliğe müdahale et!
06.08.2019
A+
A-

Cezaevindeki eski Cumhuriyet gazetesi çalışanlarının infazının durdurulması için çağrı yapan Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın’ın aralarında bulunduğu 73 baro başkanı, Yargıtay’ın adaletsizliğe müdahale etmesini istedi.

Foto: Arşiv

DİYARBAKIR YENİGÜN – Cezaevindeki eski Cumhuriyet çalışanlarının infazının durdurulması için baro başkanları Yargıtay’a çağrı yaptı. Mezopotamya Ajans’ta yer alan habere göre Yargıtay’ı “adaletsizliğe derhal müdahale etmeye” davet eden 73 baronun yaptığı ortak açıklama şu şekilde:

“Bilindiği üzere, üç meslektaşımızın da aralarında olduğu Cumhuriyet Gazetesi yöneticilerinin ve bazı yazarlarının yargılanarak mahkum edildiği bir dava söz konusudur. Ülkemizdeki ifade ve basın özgürlüğü bakımından simgesel bir nitelik taşıyan bu davanın, yalnızca yargılananları değil, ülkemizdeki bütün gazeteler ve gazetecileri ilgilendiren önemli sonuçlara gebe olduğu, kamuoyunda genel kabul görmektedir.

‘Kamu vicdanında rahatsızlık yaratmaktadır’

Bu davada, aynı eylem nedeniyle yargılanmakta olan gazete yöneticilerinden bir kısmı için beş yılı aşmayan cezalara hükmedilmiş ve kanun temyiz yolunu kapalı tuttuğundan, bu kişiler yönünden verilen cezalar istinaf aşamasında kesinleşmişti. Böylece, gazete yöneticilerinden altısı soruşturma aşamasında tutuklu kaldıkları dokuz aydan artan cezalarının infazı için 25 Nisan 2019’da, yeniden Kocaeli F Tipi Kapalı Cezaevi’ne konulmuştu. Geçtiğimiz günlerde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, beş yıldan fazla ceza aldığı için verilen hükmü temyiz ede(bile)n gazete yöneticilerinin başvurusu hakkındaki görüşünü hazırlayarak, ilgili ceza dairesine bildirdi. Başsavcılık tebliğnamede, gazetenin yöneticileri hakkındaki mahkumiyet hükmünün bozulması ve beraat kararı verilmesi gerektiğini, bu bozmadan ‘Sirayet etkisi’ nedeniyle halen Kocaeli F Tipi Kapalı Cezaevinde cezaları infaz edilmekte olan gazete yöneticilerinin de yararlanması gerekeceğini belirtmiştir. Davayla ilgili yeni ve önemli bu gelişme, aynı dosyada, aynı suçtan yargılananlar arasında temyiz hakkı bakımından farklı uygulama yapılması nedeniyle, temyiz hakki olanların cezaevine girip girmeyeceği Yargıtay’ın kararına göre belli olacakken, aynı konumdaki bazılarının -üstelik daha az ceza almalarına karşın- cezalarının infazına devam edilmesi, kamu vicdanında rahatsızlık yaratmaktadır.

‘Haksızlık ve adaletsizliğe derhal müdahale edilmeli’

Nitekim, yaklaşık iki ay önce Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan Yargı Reformu Strateji Belgesinde de, Adalet Bakanınca kamuoyuna yapılan açıklamada da, bu adaletsiz duruma değinilmiş, sorunun ilk yargı paketinde yer alacak bir yasal düzenlemeyle çözüleceği, bunun da TBMM tatile girmeden gerçekleştirileceği duyurulmuştu. Ancak, bu yönde herhangi somut bir adım atılmadan, insanlarda yaratılan beklenti ve umut dikkate alınmaksızın, Meclis tatile girdi. Yargıtay ilgili ceza dairesinin tebliğnamedeki görüş doğrultusunda bir bozma kararı vermesi halinde, cezası infaz edilmekte olan gazete yöneticilerinin uğramış olduğu ağır haksızlık ve mağduriyetin telafisi ne yazık ki mümkün olamayacaktır. Onlar, haksız yere yattıklarıyla kalacaktır. Bu nedenle, hiç olmazsa bugünden sonra, bir gün dahi gecikmeye fırsat verilmeden, bu kişiler hakkındaki cezanın infazının durdurulması, hukukun ve adaletin gereği, kamu vicdanının acil ve haklı beklentisidir. Dava avukatlarının infazın durdurulmasına dair taleplerinin, -adli tatilin bitmesi beklenmeksizin- Yargıtay nöbetçi ceza dairesince bir an önce karara bağlanması, hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmak ve korumak görevi bulunan baroların da beklentisidir. Biz aşağıdaki baro başkanları, Yargıtay’ı, kamuoyu vicdanını derinden yaralayan bu ağır haksızlık ve adaletsizliğe derhal müdahale etmeye davet ediyoruz.”

İmzası olan barolar

Yapılan ortak açıklamada imzası bulunan baro başkanları şu şekilde;

Adana Barosu Av. Veli Küçük, Adıyaman Barosu Av. Mustafa Köroğlu, Afyonkarahisar Barosu Av. Turgay Şahin, Ağrı Barosu Av. Mehmet Salih Aydın, Aksaray Barosu Av. Ramazan Erhan Toprak, Amasya Barosu Av. Melik Derindere, Ankara Barosu Av. R.Erinç Sağkan, Antalya Barosu Av. Polat Balkan, Artvin Barosu Av. Ali Uğur Çağal, Aydın Barosu Av. Gökhan Bozkurt, Balıkesir Barosu Av. Erol Kayabay, Bartın Barosu Av. Ferhat Parlatır, Batman Barosu Av. Abdülhamit Çakan, Bilecik Barosu Av. Halime Aynur, Bingöl Barosu Av. Hanifi Budancamanak, Bolu Barosu Av. Sabri Erhendekçi, Burdur Barosu Av. Ramazan Gedik, Bursa Barosu Av. Gürkan Altun, Çanakkale Barosu Av. Bülent Şarlan, Çorum Barosu Av. Kenan Yaşar, Denizli Barosu Av. Müjdat İlhan, Diyarbakır Barosu Av. Cihan Aydın, Düzce Barosu Av. Azade Ay, Edirne Barosu Av. Alper Pınar, Elazığ Barosu Av. Mustafa Yentür, Eskişehir Barosu Av. Mustafa Elagöz, Gaziantep Barosu Av. Bektaş Şarklı, Giresun Barosu Av. Soner Karademir, Gümüşhane-Bayburt Bölge Barosu Av. Serkan Pekmezci, Hakkari Barosu Av. Zeydin Kaya, Hatay Barosu Av. Ekrem Dönmez, Iğdır Barosu Av. Serkan Alakan, Isparta Barosu Av. Ünsal Çankaya, İstanbul Barosu Av. Mehmet Durakoğlu, İzmir Barosu Av. Özkan Yücel, Kahramanmaraş Barosu Av. Muhammed Burak Gül, Kastamonu Barosu Av. Özgür Demir, Kayseri Barosu Av. Cavit Dursun, Kırklareli Barosu Av. Turgay Hınız, Kırşehir Barosu Av. Mehtap Tuzcu, Kocaeli Barosu Av. Bahar Gültekin Candemir, Konya Barosu Av. Mustafa Aladağ, Malatya Barosu Av. Enver Han, Manisa Barosu Av. Ali Arslan, Mardin Barosu Av. Çelebi Araz, Mersin Barosu Av. Bilgin Yeşilboğaz, Muş Barosu Av. Abdülbaki Çelebi, Niğde Barosu Av. Osman Çimen, Ordu Barosu Av. Haluk Murat Poyraz, Osmaniye Barosu Av. Halil Yavuzdoğan, Rize Barosu Av. Ümit Peçe, Sakarya Barosu Av. Abdurrahim Burak, Siirt Barosu Av. Nizam Dilek, Sinop Barosu Av. Hicran Kandemir, Şanlıurfa Barosu Av. Abdullah Öncel, Şırnak Barosu Av. Nuşirevan Elçi, Tekirdağ Barosu Av. Sedat Tenekeci, Tokat Barosu Av. Melih Yardımcı, Trabzon Barosu Av. Sibel Suiçmez, Tunceli Barosu Av. Kenan Çetin, Uşak Barosu Av. Emin Coşkun, Van Barosu Av. Zülküf Uçar, Yalova Barosu Av. Fedayi Doğruyol, Yozgat Barosu Av. Mehmet Şimşek, Zonguldak Barosu Av. Özel Eroğlu. Kilis Barosu Hayri Av. Muammer Fazlıağaoğlu Muğla Barosu Av. Cumhur Uzun.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.