DOLAR 8,4396
EURO 10,0747
ALTIN 492,32
BIST 1.393
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 40°C
Sıcak
Diyarbakır
40°C
Sıcak
Paz 39°C
Pts 40°C
Sal 40°C
Çar 41°C

‘5 bin kişiye istihdam sağlanacak’

‘5 bin kişiye istihdam sağlanacak’

Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleşen “İl İstihdam Kurulu” toplantısında konuşan İl Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, dağınık şekilde üretim yapan esnafı temelini atacakları 2 milyon 500 bin metrekarelik Küçük Sanayi Sitesi’ne taşıyacaklarını söyledi. Güzeloğlu, bu alanda bulunan işletmelerin 5 bin kişiye istihdam sağlayacağını da vurguladı

Şirvan Oktay GÖRER

DİYARBAKIR YENİGÜN – 2019 işgücü piyasası ve istihdam analizlerinin değerlendirilmesinin yapıldığı, istihdamın kalıcı olması için atılması gereken adımların masaya yatırıldığı “İl İstihdam Kurulu” toplantısı Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu’nun başkanlığında gerçekleşti. Organize Sanayi Bölgesi Konferans Salonu’nda yapılan toplantıya Sayın Güzeloğlu’nun yanı sıra OSB Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Odabaşı ve üyeler, DTSO ile DESOB yetkilileri, STK temsilcileri, kurum müdürleri ve iş insanları katıldı. Toplantı İŞKUR İl Müdürü İsmail Koç’un 2019’un değerlendirilmesi ve 2020 hedeflerini belirleyen sunumuyla başladı.

“İstihdam birincil hedefimizdir”

İstihdamın Cumhurbaşkanı Erdoğan ve kendilerinin birinci hedefi olduğunun altını çizen Güzeloğlu, istihdamın il genelinde ele alınması ve tüm kesimlerle ortak stratejik bir anlayışla meseleye yaklaşılması gerektiğini ifade etti. Sadece bir kurum ile istihdamı kalıcı kılmanın mümkün olmadığını kaydeden İl Valisi Güzeloğlu, bunun için istihdam üretenlerin kucaklanması gerektiğini söyledi. Güzeloğlu, göreve başladıkları 3 yıl önce bu doğrultuda stratejik bir bakış açısını bütün kurumlar merkezi veya ekonomik ve sosyal sivil ve özel bir bütünlük içerisinde ele alınması ortak hedeflerin belirlenerek bu hedeflere doğru kararlı sağlıklı ve istikrarlı adımlar atılması çalışmalarını başlattıklarını belirtti.

“Silvan projesiyle 300 bin kişi iş sahibi olacak”

Diyarbakır’ın kalkınma alanında en önemedikleri başlığın tarım olduğuna vurgu yapan Vali Güzeloğlu, çeşitli tarım ürünlerinde Diyarbakır’ın ilk sıralarda bulunduğunu aktardı. GAP’tan sonra en büyük projenin Silvan’da gerçekleştirildiğini belirten Güzeloğlu, Silvan projesiyle 8 baraj ve 23 sulama kanalının 235 bin hektar alanı suyla buluşturacağını ve 300 bin kişiye istihdam imkânı sağlayacağını ifade etti. Bismil ve Silvan’da sanayi alt yapı tanzim çalışmalarının sürdüğüne değinen Güzeloğlu, üretilen tarım ürünlerinin markalı ürünlere dönüştürülmesi gerektiğini iletti. Silvan projesinin 2023 hedeflerinde önemli bir yere sahip olduğunu dile getiren Güzeloğlu, projenin hayata geçmesiyle dışarıdan iş gücü alımlarının başlayacağını söyledi.

“Lojistik Merkez’le Diyarbakır dünyaya açılacak”

Kent için önemli ve hayati derecede olan İhtisas Organize Bölgesi’nin kurulması için çalışmalarını aralıksız şekilde sürdürdüklerine dikkat çeken Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, bu alanın hizmete girmesiyle 7-8 bin kişiye istihdam sağlanacağını ve Diyarbakır’ın pamuğa dayalı tekstil üretim merkezi olacağını ifade etti. Bir diğer istihdam artılarının da Lojistik Organize Bölgesi olduğunu hatırlatan Güzeloğlu, 2 milyon 300 bin metrekarelik merkezde Büyükşehir Belediyesi olarak altyapı çalışmalarını yürüteceklerini kaydetti. Büyükşehir Belediyesi’nin fuar ve sergi merkeziyle ilgili çalışma yürüteceğini vurgulayan İl Valisi Güzeloğlu, “Büyükşehir Belediyesi olarak projelerimizin arasında bu bağlamda yer alan bir büyük fuar ve sergi merkezi bununla ilgili doğrudan transfer edilecek ve yılın 12 ayı açık olacak bir ihrac ürünleri sergisi. Bunlar lojistik merkezinin tamamlayıcı unsurları ve yatırımlarıdır.  Bölgesel ölçekte Ortadoğu ve Körfezler bir anlamda oradan Afrika’ya açılımı Diyarbakır Türkiye için kapısı ve bağlantısıdır. Bunu doğru yönettiğimiz zaman tarihten gelen birikimi zenginliği dinamikleriyle Diyarbakır lojistiğin taşıyıcı bir merkezi olmasının yanı sıra ve istihdam alanında da yine en az lojistikte de inşallah 10 bin kişiye varan bir istihdam beklentimiz karşılanacaktır” şeklinde konuştu.

“Turizm alanında önemli çalışmalara imza atacağız”

2’inici Organize Sanayi Bölgesi’ni 2020’de hizmete açacaklarını dile getiren Güzeloğlu, yeni OSB’nin Diyarbakır’ı üretim merkezi konumuna getirip istihdam piyasasına ciddi katkılar sunacağını kaydetti. Esnafın şehir içerisindeki dağınık alanlarda yaptığı üretimlerin toplu bir alanda Küçük Sanayi Sitesi yerleşkesine taşınmasının önemine değinen Vali Güzeloğlu, “Bu konuda her açıdan ve her boyutta olduğu gibi bir işbirliği içerisinde Esnaf Odaları Birliğimizle Ticaret Sanayi odamızda tam bir zaten işbirliği içerisindeyiz.  Çok geniş 2,5 milyon metrekarelik bir alanda bunu daha da büyütmenin çabası içerisindeyiz. Diyarbakır’ın önümüzdeki 50 yılına hizmet edecek Küçük Sanayi sitelerinin temelini oluşturuyoruz. Sosyal donatım alanları sağlık alanları eğitim kurumları iş verimini sağlayacak merkezler şüphesiz mesleki teknik eleman yetiştirecek bunu sağlayacak bunu sunacak okullar bu sitede olacak. Bu alana geçişle birlikte 5 bine yakın ek istihdamı orada sağlamış olacağız. Büyükşehir Belediyesi olarak tam anlamıyla projelendirme çalışmalarında bu konunun hem takipçisiyiz hem de yakın bir izleyicisiz” dedi. 2020 hedeflerinde çağrı merkezleri ve turizm yatırımlarının önemine değinen Güzeloğlu, özellikle genç ve beyaz yakalı istihdamında çağrı merkezlerinin önemli bir yer sahip olduğunu belirtti. 2020’de 2 çağrı merkezini hayata geçireceklerinin müjdesini veren Güzeloğlu, burada minimum 3 bin kişinin istihdam edileceğini vurguladı. 100 yakın sektörü besleyen ve kenti dünyaya tanıtan turizm alanında bir dizi çalışmalarının bulunduğunu ifade eden Güzeloğlu, bu çalışmaların istihdam piyasasına doğrudan katkılar sağlayacağını söyledi.

“Büyükşehir Belediyesi istihdam için firmalarla işbirliği yapacak”

İş arayanların iş sağlayanlarla buluşmasında en büyük engelin aranan nitelikte, donanımda istihdam piyasasında bulunamaması olduğuna dikkat çeken Güzeloğlu, “ Özellikle sanayi üretiminden başlayarak sanayi kollarında bu anlamda doğrudan gerekli olan tüm başlıklarda iş gücü piyasasındaki iş arayanların eğitimi de en önemli konuların başında gelmektedir. Bunu sağlamak için İŞKUR’un mesleki eğitim ve iş başı eğitim programları var. Ama ne yazık ki çok yeterli olmuyor. Eğitim kurumların bu anlamda ihtiyaca göre dönüşümü 2020 Diyarbakır hedeflerinden biridir. Bunun için Milli Eğitim Müdürlüğü’yle tematik liselerde bireyler yetiştirilecek. Üniversitenin mesleki eğitim de gerek fakültelerinde gerekse meslek yüksek okullarında Diyarbakır iş piyasasının talebi doğrultusunda bölüm ve okulların açılması.  Tüm bunlarla birlikte mezun olmuş kişilere yönelik meslek edindirme kurslarının açılması. Bu konuda Büyükşehir Belediyesi olarak DİSMEK programlarını başlattık. DİSMEK kursları yaklaşık 150 başlıktan oluşuyor. DİSMEK reel olarak iş gücü piyasasının ihtiyaç duyduğu konularda düzenlenecek. Bu konuda OSB ve firmalarla iş birliği yapılarak istedikleri alanlarla ilgili elemanların yetiştirilmesi için yoğun bir çaba gerçekleştirilecektir” ifadelerini kullandı. “İl İstihdam Kurulu” toplantısı, 2019’da istihdama katkı sağlayan firmalara teşekkür belgelerinin verilmesiyle sona erdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.