DOLAR 8,5492
EURO 10,0853
ALTIN 495,44
BIST 1.352
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 40°C
Sıcak
Diyarbakır
40°C
Sıcak
Paz 39°C
Pts 41°C
Sal 40°C
Çar 39°C

Yerlikaya: Aşının yanındayız ama güven veren bir aşılama yürütülmüyor

Yerlikaya: Aşının yanındayız ama güven veren bir aşılama yürütülmüyor
26.01.2021
A+
A-

Koronavirüse ilişkin aşılama sürecinde yaşanan sorunlara dikkat çeken TTB Merkez Konsey üyesi Halis Yerlikaya, “Topluma güven veren tarzda bir aşı süreci yürütülmüyor” dedi.

 

YENİGÜN HABER – Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyesi Halis Yerlikaya, salgından etkilenen sağlık sistemi, vaka ve ölüm sayılarındaki artış ile uygulanmaya başlanan aşılama sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yerlikaya, Türkiye’de koronavirüs vakasının görülmeye başlandığı 10 aylık süreçte, Kovid-19 dışı hastalıklarla yaşamını yitirenlerin sayısının arttığını, bununla beraber bir bütün olarak sağlık hizmetine erişimde ciddi sorunlar yaşandığını belirtti.

Yerel özgünlükler hesaba katılmadı

Bu süreçte sürekli toplum katılımının gerekli olduğuna dair bilgilendirmelerde bulunduklarını kaydeden Yerlikaya, toplumun katılımın esas alınmadığını, sürecin ekonomik kaygılarla yürütüldüğünü, kararların merkezi olarak alındığını, yerelin özgünlüğünün hesaba katılmadığını dile getirdi. Sağlık Bakanlığı’nın pandemiye ilişkin açıkladığı verilerdeki çelişkileri anımsatan Yerlikaya, “Sonuç itibariyle buzdağının görünen kısmıyla değil, gerçekliği ifade eden süreçler yaşanmış olsaydı, gerçek rakamlar topluma açıklanmış olsaydı, belki de toplum, daha fazla etkin önlemler alabilirdi” ifadelerini kullandı.

Test azaldığı için vaka azalıyor

Test stratejisinin halen sorunlu olduğunu vurgulayan Yerlikaya, “Çok az test yapılıyordu. Şu anda baktığımızda vaka sayısında bir azalma var ama test sayılarında da bir azalma var. Test sayılarında düşmeye pareler olarak vaka sayıları düşüyor. Bölgede ilk başta test yapılmıyordu, numuneler buradan alınıp Ankara’ya götürülüyordu. Dünya Sağlık Örgütü’nün yaygın test yapma önerisi vardı ve süreç içerisinde test yaygınlaşabildi. Bunun ile ilgili de ciddi sıkıntılar olmuş oldu. Yani gerektiği zaman da etkin ve dinamik bir şekilde bir süreç yönetimi yaşanmış olsaydı, bu kadar sıkıntılar ve kayıplar yaşanmamış olurdu. Kovid-19 hastası dışındaki hastalarda da gerektiği sağlık hizmetini veriyor olurduk. Çok geç kalındı, şuanda da benzer bir süreci de aşı ile ilgili yaşıyoruz” diye konuştu.

 

Aşı önemli

Türkiye’de uygulanmaya başlanan aşılama sürecine değinen Yerlikaya, “Şunu söylemek lazım; mevcut sistem içerisinde, herkesin kanserleşmiş gibi yayılan kentlerde yaşamak durumda kaldığı, kapitalist modernitenin oluşturduğu bu yaşam biçimi nedeniyle, SARS-CoV’a benzer virüslerin yeni pandemilere yol açabileceğini unutmamamız gerekiyor. Bunu yanında pandemiye karşı aşı, gerçekten tıbbın insanlığa sağladığı en büyük başarılardan biri. Bugün çiçek hastalığı veya kızamık yoksa, diğer bulaşıcı hastalıklar nedeniyle çocuklar ölmüyorsa, insanlığın başına bela olmuş kimi hastalıklar yeryüzünden silinmişse, bu aslında aşı sayesinde olmuştur. Bu anlamda biz sağlık emekçileri olarak aşının yanındayız, aşının tarafındayız. Bizim net bir sloganımız var; aşı candır, hayat kurtarır. Gerçekten aşıyla ancak bu sürecin üstesinden gelebiliriz. Ve bu kadar yıkıcı sonuçlara yol açmış hastalığın, aslında toplumsal etkisini ortadan çıkartılmasının yegâne kurtuluşu, belki de aşıdır. Bu nedenle aşıya çok büyük önem veriyoruz. Aşının safında yer alıyoruz” ifadesinde bulundu.

‘Şeffaf olunmalı’

Ancak aşılama sürecine ilişkin Türkiye’de çok büyük eksiklikler yaşandığını kaydeden Yerlikaya, “Biz TTB olarak hep şunu söyledik; etkili, güvenilir, bütün nitelikli süreçleri başarıyla geçmiş tüm aşılar uygulanabilirdir. Menşeinden bağımsız olarak etkinliği ve güvenirliği ile ilgili verileri ortaya konulmuş tüm aşıların insanlara uygulanabileceğini söylüyoruz. İnsanlar bu konuda tereddüt yaşamasınlar, mutlaka ulaşılabilir olduğu andan itibaren, aşı olsunlar. Sağlık Bakanlığı bu konuda süreci şeffaflaştırmadı, meslek örgütleri ile bu süreçler paylaşılmadı. Topluma güven veren tarzda bir aşı süreci yürütülmüyor. Şunda da bu konuda eksiklikler halen var. Sağlık Bakanlığı 11 Aralık’ta aşının uygulanacağı söyledi. Bugün Türkiye’de halen aşılama etkili bir şekilde başlatılmadı” diye belirtti.

‘Cezaevleri öncelikli gruba girmeli’

MA’da yer alan habere göre cezaevinde bulunan tutukluların aşılama sürecinde öncelikli gruba dahil edilmesi gerektiğinin altını çizen Yerlikaya şunları dile getirdi: “Aslında cezaevleri pandemi koşulları olmasa dahi sağlıksız mekanlardır. Havalandırma sistemlerinden tutalım da, beslenme biçimine, güneşten yararlanmamaya kadar cezaevi ortamının yarattığı sağlıksız etkenler nedeniyle, tutsaklar aşıya erişebilmeli. Bu nedenle aşının ulaşabilir olduğu anda cezaevindeki nüfusun mutlaka aşılanması gerektiğini vurguluyoruz.” (Haber Merkezi )

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.