Diyarbakır Yenigün

Yerel seçim yaklaşırken: HDP

Yerel seçim yaklaşırken: HDP
Osman Ergun
Osman Ergun( oergun21@gmail.com )
27 Mart 2019 - 7:30

Yerel seçime sayılı günler kaldı. Diyarbakır’da kazanması kuvvetle muhtemel parti HDP.

Peki, HDP eş başkan adayları Adnan Selçuk Mızraklı ve Hülya Alökmen Uyanık seçilirse seçmene ne vaat ediyor?

HDP’nin 13 Mart’ta açıkladığı projelere başlıklar halinde kısaca bakalım:

İlk gündem KHK’lerle ihraç edilenler için istihdam olanakları yaratmak, dayanışma ağları kurmak, kapatılan kurumları açmak, kaldırılan anıt ve heykelleri yeniden inşa ederek, isimleri değiştirilen park, bahçe ve sokaklara isimlerini yeniden vermek ve onlara göre peşkeş çekilen belediye ihalelerini iptal etmek.
Devamında kentin temel sorunlarıyla ilgili sosyal projelerin hayata geçirilmesi de var.
Kışanak ve Anlı döneminde başlatılan “Doğduğum yerde doymak istiyorum” projesinin yaygınlaştırarak yurttaşların ekonomik nedenlerle göç etmesinin önüne geçmek bunlardan biri.

Hep deriz Diyarbakır dümdüz ova ve tarıma uygun verimli topraklara sahip. Bununla ilgili “yerel üretimi arttırarak yerel pazarlar kurarak üreticiden tüketiciye ulaşacak aracısız bir sistem oluşturmak” gibi bir amaç var.

-Yerel halka uygun fiyatlı, sağlıklı yerel ürünlerin aracısız satışının yapıldığı, hem üreticiye hem de yerelde yaşayan tüketiciye ekonomik ve sağlıklı ürünler sunan Aracısız Satış Merkezlerini kuracağız.
Bunlar güzel şeyler. Devamında bir iki başlık daha verip bitirelim.

-Bismil’de yerel tohumların korunması ve çoğaltılması için bir tohum evi açacağız. Tohumda tekelleşmeye ve patentleşmeye karşı tohumları paylaşacağımız tohum takas şenlikleri yapacağız.

-6 mahallede uygulanan sokağa çıkma yasağının kaldırılması, mahallelerin uluslararası uzman heyetlere ve ilgili kent dinamiklerinin incelemesine açılması için ulusal ve uluslararası girişimlerde bulunacağız.

-Evlerini terk etmek zorunda kalan Sur halkının evlerine dönebilmesi için BM ilkelerini esas alarak etkin bir kamuoyu oluşturup mücadele yürüteceğiz.
-İlçe ve köylerimizde çocukların yaz-kış yararlanabilecekleri ve keyifli zaman geçirebilecekleri Mobil Oyun Alanları inşa edeceğiz.

-Uyuşturucu madde kullanımı, cinsel istismar ve çocuk yaşta evlilikleri önleyecek politikaları hayata geçirmek için Mobil Zarok Birimleri kuracağız.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım