Diyarbakır Yenigün

Yerel seçim yaklaşırken: Ak Parti

Yerel seçim yaklaşırken: Ak Parti
Osman Ergun
Osman Ergun( oergun21@gmail.com )
26 Mart 2019 - 7:30

Gündem 31 Mart’a kadar yerel seçim. 1 Nisan sonrası için bir öngörü yapmak için en azından Diyarbakır’da siyaset uzmanı olmaya gerek yok.
Ekonomik sıkıntılardan kaynaklı yerel gazeteler olarak “Pazar günleri çıkmama” kararımıza denk gelen bir gün de yani 16 Mart Cumartesi günü AK Parti’nin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi için aday gösterdiği Cumali Atilla, seçim projelerini kamuoyuna açıkladı.

Atladığımız gündeme denk gelen bu haberi kaleme alarak en azından bir değerlendirme ihtiyacı hasıl oldu.

Yaklaşık iki yıldır kayyum olarak görev yapan Cumali Atilla, AK Parti tarafından aday gösterildikten sonra, 15 başlık altında 121 yeni dönem projesini tanıttı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Atilla, önce iki yılın muhasebesini yapt ve şunları söyledi: “2 yılı aşkın süredir emanet aldığımız bu onurlu görevi – en temel belediyecilik hizmetlerinden bile mahrum kalan – Diyarbakırımıza ve siz hemşerilerimize yakışacak bir şekilde yerine getirmeye çalıştık. Bu süre zarfında, bir kardeşiniz olarak, fedakâr çalışanlarımızla birlikte Diyarbakır’ımızda; arşınlamadığımız küçe (sokak), girmediğimiz gönül bırakmadan hizmetlerimizi gerçekleştirmeye çalıştık. Görev yaptığımız süre içerisinde, Diyarbekir çevresiyle, doğasıyla, tarihi ve kültürel mirasıyla dikkat çekici bir dönüşüm ve değişim sürecine girdi. İlk günden itibaren, şeffaf belediyecilik anlayışımız ile hizmet dolu 2 yılı geride bırakırken şehrimizde sosyal belediyecilikten şantiye belediyeciliğine, altyapıdan üstyapıya… 17 ilçemizde 1.042 mahallemizde tüm hemşerilerimize hizmetler sunduk” dedi.

Görev süresince kimseyi dışlamadığını savunan Atilla, “Yaklaşık olarak 1 Milyar 250 Milyon TL’lik yatırımla “Belediyemizi 1 Kuruş borçlandırmadan” bu projelerimizi hayata geçirdik” dedi.

Atilla, konuşmasının son bölümünde projelerine değindi. Ana başlıklar şunlardı:
1-Kültür, Sanat ve Turizm Projeleri,

2-Sosyal Projeler,

3-Çevre Projeleri,

4-Yeşil Diyarbakır Projeleri,

5-Yol Projeleri,

6-Fen Projeleri,

7-Yerel Kalkınma Projeleri,

8-Akıllı Şehir Projeleri,

9-Spor Projeleri,

10-Kentsel Dönüşüm Projeleri,

11-Sağlık Projeleri,

12-Afet Projeleri,

13-Altyapı Projeleri,

14-Ulaşım Projeleri,

15-İlçe Projeleri,

Hedefleri ise şöyle sıraladı Atilla:
Turizm projeleriyle şehrin turizm potansiyelini harekete geçirerek, 1 milyon turist sayısına ulaşmak.
Sosyal ve kültürel projelerini artırarak sürdürmek.
Kadınlara özel spor ve kültürel mekânlar açmak ve mesleki eğitim kurslarını artırarak sürdürmek.

Engellilere yönelik “Engelsiz Taksi”, toplu ulaşımın, yaya yollarının düzenlenmesi,

anaokulu-engelsiz yaşam köyü ve sosyal tesisleri vs. projeler.
Madde bağımlığı ile mücadelede Merkezlerin sayısını artırmak ve mücadele için önemli projelere ve uygulamalara kurumlarımızla işbirliği içerisinde gerçekleştirmek.
Atilla, projelerini, kültür, sanat ve turizm, sosyal, çevre, yeşil Diyarbakır, yol, fen, yerel kalkınma, akıllı şehir, spor, kentsel dönüşüm, sağlık, afet, alt yapı, ulaşım ve ilçe projeleri adıyla 15 başlıkta toplayarak anlattı.
Şüphesiz hepsi de birbirinden önemli projeler.
Özellikle kentteki artan uyuşturucu ve fuhuş sorununu çözümler geliştirilmesi çok önemli ve öncelikli sorunlar.
Sonrasında ulaşımda çeşitliği artıracak hafif raylı sistem, metro ve teleferik sistemiyle trafik sorunu çözülebilecek duruma gelir.
Bunları okurken, 1 Kasım 2016’da başlayan kayyum sürecinde geçen ve adeta heba edilen 28 aylık süreyi düşündüm her nedense.

Bu süre içinde en azından ulaşım ile ilgili bu projelerin alt yapısı hazırlanabilirdi herhalde.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım