DOLAR 8,0023
EURO 9,5266
ALTIN 465,29
BIST 1.321
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 15°C
Parçalı Bulutlu
Diyarbakır
15°C
Parçalı Bulutlu
Per 14°C
Cum 15°C
Cts 13°C
Paz 15°C

Yeni İstihdam Paketine muhalefet şerhi

Yeni İstihdam Paketine muhalefet şerhi
01.11.2020
2.031
A+
A-
Salgın sürecinde artan işsizlikle mücadele için istihdam artışı ve kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması amacıyla Meclis’e gönderilen kanun teklifi Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti. 19 kanunda değişiklik içeren 51 maddelik torba kanun teklifine CHP, HDP ve İYİ Parti muhalefet şerhi verdi.

 

YENİGÜN HABER – AK Parti ve MHP tarafından salgın sürecinde artan işsizlikle mücadele için istihdam artışı ve kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması amacıyla sunduğu kanun teklifi Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan iki partinin oylarıyla geçti. 19 kanunda değişiklik içeren 51 maddelik torba kanun teklifine CHP, HDP ve İYİ Parti muhalefet şerhi verdi.

CHP şerhinde pandemi ile ilgili ekonomik ve mali açıdan verilen mücadelede bütçeden yapılan desteklerin yetersizliği eleştirildi, nakit ödemelerin büyük bölümünün İşsizlik Fonu’ndan karşılanmasına tepki gösterildi. CHP şerhinde istihdamın artırılması adına yapılan çeşitli düzenlemeler de pandeminin fırsat olarak görülüp “işçilerin haklarında geri adımlar” olarak yorumlandı. Şerhte, “Covid-19 pandemisi ve istihdamı artırma bahanesiyle sosyal hukuk devleti ilkelerine aykırı olarak, iş barışını bozan, iş güvencelerini ortadan kaldıran kıdem tazminatı hakkını zedeleyen, sigortalılığı bölen, kısmi çalışma düzenini özendiren düzenlemeler yapılmaktadır” denildi.

Teklife göre iş sözleşmesi 1 Ocak 2019 ile 17 Nisan 2020 döneminde sona erenler ve kayıt dışı çalıştırılanlar en son çalıştıkları işyerlerine alındıklarında işverenlere İşsizlik Sigortası Fonu’ndan fesih yasağının son bulacağı Haziran 2021’e kadar her ay 44.15 TL prim desteği verilecek. Başvuruda bulunanlardan işe alınanlar ücretsiz izne ayrılabilecek. Bu durumda da pandemi döneminde uygulanmaya başlanan nakdi ücret desteği verilecek. Kayıt dışı çalışanlar kayıt altına alındığından bu işçilerin kayıt dışı çalışmadan dolayı geçmişe dönük ücret dışı hakları ve işverene verilen cezalar da ortadan kalkacak.

İSTİHDAM PAKETİNDE NELER VAR?

Meclis’e sunulan 51 maddelik teklifin gerekçesinde “Korona virüsü (Covid-19) salgınının istihdam üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılması, salgın nedeniyle işçi ve işverenler üzerinde oluşan yükün sosyal devlet ilkesi gereğince paylaşılması ve giderilmesi, normalleşme sürecinde hareketlenecek ekonomik aktivitenin istihdamla desteklenmesi, istihdamda devamlılığın sağlanabilmesi amacıyla destek tedbirleri düzenlenmektedir” denildi. Ayrıca teklifte ekonomik program hedeflerinin gerçekleştirilmesi, vergi rekabeti, vergide adalet, basitlik, etkinlik ve verimlilik ilkeleri çerçevesinde bazı güncellemelerin yapıldığı ifade edildi. Bu kapsamda istihdamın arttırılması için yapılacak düzenlemeler şöyle olacak:

İSTİHDAMI ARTTIRMA DÜZENLEMELERİ

-İşsizlik ödeneğinden yararlandırılan kişilerin işsiz kaldıkları sürenin azaltılması ve işgücüne daha çabuk geri dönmelerinin teşvik edilmesi amacıyla işten ayrılmalarını takip eden 3 ay içerisinde işe girmeleri ve 12 ay süreyle kesintisiz çalışmaları halinde işsizlik ödeneğinden yararlandıkları süre için hesaplanacak uzun vadeli sigorta primleri İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak.

-Kadınları, gençleri veya mesleki yeterlilik belgesi bulunanları istihdam eden özel sektör işverenlerine sağlanmakta olan prim desteği uygulaması 31 Aralık 2023 tarihine kadar uzatılacak.

-İlave istihdam sağlayan özel sektör işverenlerine Aralık 2020 tarihine kadar sağlanacak olan prim desteği uygulaması 2023 yılı sonuna kadar uzatılacak.

-İlave istihdam sağlayan özel sektör işverenlerine 31 Aralık 2020 tarihine kadar sağlanacak olan gelir vergisi, stopaj teşviki ve damga vergisi desteği uygulaması 31 Aralık 2023 tarihine kadar uzatılacak.

-Esnaf Ahilik Sandığı uygulamasının yürürlük tarihi Ocak 2021 tarihinden 31 Aralık 2023’e ertelenecek.

-Kısa çalışma uygulaması Haziran 2021 tarihine kadar uzatılacak.

-1 Temmuz 2020 tarihinden önce kısa çalışma başvurusunda bulunmuş olan özel sektör işyerlerinde, kısa çalışmanın sona ermesi ve haftalık normal çalışma sürelerine dönülmesi durumunda sağlanan normalleşme desteğinin uygulama süresi 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatılacak.

-İş veya hizmet sözleşmesi 1 Ocak 2019, 17 Nisan 2020 döneminde sona erenler en son çalıştıkları iş yerinde yeniden fiilen çalıştırılmaları halinde bu sigortalılar için işverenlere her ay bu işverenlerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödeyecekleri tüm primlerden mahsup edilmek suretiyle günlük 44,15 destek verilecek.

-İşverenler tarafından 2019/Ocak-2020/Nisan döneminde en az sigortalı bildirimi yapılan aydaki/dönemdeki sigortalı sayısına ilave olarak istihdam edilecek her bir sigortalı için her ay bu işverenlerin Sosyal Güvenlik Kurumuna ödeyecekleri tüm primlerden mahsup edilmek suretiyle fiilen çalıştırılacak sigortalılar için günlük 44,15 TL; ilave olarak işe alınacaklardan işveren tarafından ücretsiz izne ayrılacak olanlara ise günlük 39,24 TL nakdi ücret desteği verilecek. (Haber Merkezi)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bu internet sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir.
İçerik tamamıyla Gazeteciler Cemiyeti sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.