Diyarbakır Yenigün

Yasak olacağına yasal olsun

Yasak olacağına yasal olsun
Osman Ergun
Osman Ergun( oergun21@gmail.com )
11 Şubat 2019 - 10:00

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kenevir üretimi ile ilgili açıklamalarının ardından gözler bu bitkinin nerede üretileceğine çevrildi.
Çok geçmeden o iller de belirlendi: Amasya, Antalya, Bartın, Burdur, Çorum, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak…
Bu iller arasında Malatya dışında bölge illeri yok.
Geçtiğimiz günlerde Felat Bozarslan konuyla ilgili bir haber yaptı. Haberde, Türkiye’de 19 ili kapsayan kenevir üretim izninin, ülkenin yasa dışı kenevir üretiminin üçte ikisinin yapıldığı Diyarbakır’ın Lice ilçesini kapsamadığına vurgu yapılarak “Yıllardır illegal kenevir ekimi yapılan Lice’ye yasal izin verilmemesi, 26 bin nüfuslu ilçede hayal kırıklığı yarattı” denilmiş.
Haksız da sayılmaz.
Lice’de artan suç oranlarının kahır ekseriyetini ise keneviri ekimi ve esrar üretimi oluşturdu. 2017 ve 2018 yıllarında Diyarbakır’da 156 ton esrar, 11 milyon kök Hint keneviri operasyonlar sonucu ele geçirildi. Lice, bu miktarın önemli bölümüne kaynaklık eden ilçe.
Türkiye, 1940’lı yıllarda üretimi yasaklanan kenevirin yeniden yasal olarak yetiştirilmesini tartışırken, izin verilmeyen ilçe Lice’de yıllardan beri yasa dışı kenevir ekimi yapanlar, bu iznin verilmesiyle bu yöndeki suç oranının azalacağına vurgu yapıyor. Bozarslan, yasadışı kenevir ekimi ve satışından ceza alanlarla da konuşmuş.
35 yaşındaki Abdullah Akar, 2009 yılında satmaya çalışırken yakalandığı 60 kilogram esrar nedeniyle 7 yıl hapis cezasına çarptırılmış. 8 yıl yasa dışı kenevir ekimi yapan Akar, pes etmiş durumda. Bir kahvehanede aylık bin 500 liraya çalışan Akar, izin verildiği takdirde işini bırakarak tarlasına koşacağını söylüyor. Kenevir ekimine 13 yıl önce başladığını belirten Akar, cezaevinden çıktıktan sonra ağır cezalar ve artan operasyonlar nedeniyle artık yasa dışı çalışmayacağını söylüyor.

61 yaşındaki Ramazan Taşdemir de benzer görüşleri paylaşıyor. Onun 30 dönüm arazisi var. Ancak o bir pastanede çalışıyor. “Yasak bir iş yapmak istemiyorum” diyen Taşdemir’in de beklentisi yasal ekime izin verilmesi deyip şunları demiş: “Burada iki fabrika vardı, ikisi de kapandı. Çarşıda 400 dükkan var, hiçbiri iş yapamıyor. 30 dönüm arazim var, ama bir şey ekemiyorum. Ama Lice’de eken çoktur. İllegal olarak ekim yapılıyor. Ekenler cezaevine giriyor. Yasak olacağına yasal olsun. İzin verilirse Lice’de kenevir ekimi kontrol altına alınmış olur. İzin verilirse köylere geri dönüşler de başlar.”
Murat Eser 50 yıllık yaşamının, 25 yılında esrar kullanmış. Birkaç kez cezaevine girenEser daha çok kenevirin yararına inanıyor. Yasal izin verilmesi durumunda Lice’deki gençlerin işe kavuşacağına, kapalı fabrikaların da yeniden açılacağına inanıyor ve şu bilgileri veriyor: İlk kot pantolon kenevirden yapıldı. Gemi halatları kenevirden yapılıyor. Omega 3 ve 6 yağları sadece kenevirde var. Bir dönüm kenevir, 25 dönüm ormana bedel oksijen üretiyor. Bu, Allah’ın otudur. Her gün iki tane içiyorum faydasını çok görüyorum”
Murat Sere, yasak olmasına rağmen insanların Lice’de bu işi yapmasına mecbur olduklarına ve Lice’de üretilen kenevirin hiçbir yerde çıkmadığına vurgu yaparak “Lice’nin havası, toprağı buna elverişlidir. Adam 25 yaşında cezaevine giriyor, 40 yaşında çıkıyor. Yasal izin verilse gençler iş sahibi olur, kapalı fabrikalar açılır, kenevir işlerler. Cumhurbaşkanı poşet kullanılmaması için file dağıtıyor. En iyi file kenevirden yapılır” diyor…
Bir kez daha düşünün derim.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım