Diyarbakır Yenigün

Video Haber: Yerel basının sorunları Meclis gündemine taşındı

Video Haber: Yerel basının sorunları Meclis gündemine taşındı
16 Nisan 2020 - 13:30

Meclis’te söz alan CHP Adıyaman ve Osmaniye milletvekilleri, yerel basının sorunlarının bira an önce çözülmesini istedi. Anadolu basınının KOBi kapsamında Kredi Garanti Fonu’ndan ve KOSGEB’ten yararlandırılmasının istendiği talepler arasında KDV oranı ile BİK aracılık payının düşürülmesi de yer aldı

 

DİYARBAKIR YENİGÜN – CHP Osmaniye milletvekili Baha Ünlü ve Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere ile koronavirüs mücadelesinin alındığı bu dönemde yerel basının yaşadığı sorunları meclis gündemine taşıdı.

KDV ve BİK aracılık payı düşürülsün

Medya dernekleri ve kuruluşlarının taleplerini Meclis gündemine taşıyan CHP Osmaniye milletvekili Baha Ünlü, talepler şöyle sıraladı:

  • Anadolu’da görev yapan ve en az 5 çalışanı olan medya kuruluşlar KOBi kapsamında Kredi Garanti Fonu’ndan ve KOSGEB’ten yararlandırılsın.
  • SGK ve maliye borçları en az bir yıl süreyle ertelensin.
  • Reklam ve ilan faturalarına yansıyan KDV ve ilanlardan alınan Basın ve İlan Kurumu (BİK) aracılık payı yüzde 5’e düşürülsün.
  • Yerel radyo ve televizyon kuruluşlarında elif bedeli başta olmak üzere frekans bedelleri alınmasın, TÜRKSAT uydu bedelleri ertelenmeli. Ödemeler dövize bağlı değil TL üzerinden yapılsın.
  • Kamu spotları yayınları ücretlendirilerek, TÜRKSAT ve RTÜK ile mahsuplaşma sağlanmalı.

‘Ekonomik sorunlarının bir an evvel giderilmeli’

Diğer yandan CHP Adıyaman Milletvekili Tutdere, koronavirüs salgını nedeniyle yerel basının ekonomik olarak zor günler yaşadığını ifade etti.

Anadolu’da faaliyet gösteren çok sayıda radyo, televizyon, gazete, sosyal medya kuruluşu ile çalışanları koronavirüs mücadelesi kapsamında alınan tedbirler nedeniyle ekonomik olarak zor günler geçirdiklerini vurgulayan Tutdere, şunları kaydetti:

“Canlarını hiçe sayarak yerelde ve genelde koronavirüs mücadelesi için alınan tedbirleri an be an halkımızla paylaşan, halkı bilgilendiren bu savaşın kahramanı gazetecileri ve basın mensuplarının haklarının korunması için tedbir almak zorunlu hale gelmiştir. Çok iyi bilinmelidir ki; matbaalar kapanır, kalemler yazmasa hayat durur. Bu bağlamda sayın cumhurbaşkanına açıkça çağrıda bulunuyorum yerel basın organlarını ve çalışanlarını ekonomik sorunlarının bir an evvel giderilebilmesi için gerekli her türlü yasal çalışmanın bir an evvel yapılmasını talep ediyorum.” (Haber Merkezi)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım