Diyarbakır Yenigün

Download Instagram Photos

Van ve Mardin’de kayyımların süresi 2 ay daha uzatıldı

Van ve Mardin’de kayyımların süresi 2 ay daha uzatıldı
423
19 Ekim 2019 - 15:53

Diyarbakır, Mardin ve Van’a atanan kayyımın süresi doldu. Van ve Mardin’de süre iki ay uzatıldı.

DİYARBAKIR YENİGÜN – İçişleri Bakanlığı, 2 aylığına görevden uzaklaştırıp yerine kayyım atadığı HDP’li Van ve Mardin büyükşehir belediye başkanlarıyla ilgili kararını 2 ay daha uzattı. Görevden uzaklaştırılan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı’ya ise henüz bir tebligat yapılmadı.

Bakanlık tarafından Diyarbakır, Van ve Büyükşehir Belediye Başkanları 19 Ağustos’ta haklarında seçim öncesi ve sonrası çeşitli soruşturmalar gerekçe gösterilerek 2 aylığına görevden uzaklaştırıldı. 3 belediyeye de illerin valileri kayyım olarak atandı.

Gazeteduvar’da yeralan habere göre, 3 belediye başkanı için 2 aylık uzaklaştırma kararı bugün doldu. Ancak İçişleri Bakanlığı’nın bu süre dolmadan harekete geçtiği öğrenildi. Edinilen bilgiye göre Van ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanları Bedia Özgökçe ile Ahmet Türk’e 7 Ekim’de uzaklaştırmanın iki ay daha uzatılacağı bildirildi. Ancak Diyarbakır Belediye Başkanına henüz bir tebligatın gitmediği öğrenildi.

UZAKLAŞTIRMA İTİRAZINA MAHKEMEDEN RET

Öte yandan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Mızraklı’nın İdare Mahkemesi’nde uzaklaştırma kararının yürütmesinin durdurulması için açtığı davada da ret kararı geldi. Geçen hafta kararın kendilerine ulaştığını anlatan Mızraklı buna itiraz edeceklerini, bu itiraz da reddedilirse Danıştay’a gideceklerini söyledi. (Haber Merkezi)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - DİYARBAKIR WEB TASARIM İNSERT BİLİŞİM