Diyarbakır Yenigün

Ufuk TEKER Yazdı: Hücrelerimize kadar işleyen şiddet

Ufuk TEKER Yazdı: Hücrelerimize kadar işleyen şiddet
26 Ekim 2019 - 14:51

Baba ve iki oğlu, davranışlarından dolayı öğrencisini okul yönetimine şikayet eden Müdür yardımcısı ve Görsel Sanatlar öğretmeni Yasin Güneş ile görüşmek üzere okula gidiyor.

Kısa bir süre sert bir şekilde devam eden tartışma daha sonra öğretmenin bu üç kişi tarafından darp edilmeye başlanıyor.

Neyse ki meslektaşları yetişiyor yardıma ve öğretmen ellerinden alınıyor.

Bir başka olayda ise lise öğrencileri arasında laf atma meselesi yüzünden başlayan tartışma bıçaklı kavgaya dönüştü. Kavgada Şehmuz Ö. ağır yaralanırken Mehmet T. ise hafif yalandı.

Bir başka olayda ise kıraathanede “çay fazla yazdın” tartışmasının silahlı kavgaya dönüşmesi sonucu 1 kişi hayatını kaybederken, 1 kişi de yaralandı.

İlk olayda öğretmenin haklılığı ya da haksızlığı bir yana, diğer olaylarda yaşananları üst üste koyduğumuzda; sorun çözmede başvurulan şiddet yönteminin maalesef toplumsal bir hak arama metoduna dönüştüğünü görüyoruz.

Toplumdaki sosyal, kültürel, ekonomik ve inançsalnedenlerin kişilerin bireysel psikolojilerini ve davranışlarını olumsuz yönde etkilediği, çatışmaları ve şiddeti yaygınlaştırdığıkabul gören bir öngörü.

Uzmanlar, şiddete maruz kalanların ve şiddete tanık olanların başkalarına şiddet uyguladığının bilimsel bir gerçek olduğunu; özellikle çocukluk çağında sözel şiddete, aşağılanmaya ve fiziksel şiddete maruz kalanlar erişkinlikte şiddete daha eğilimli olduklarına ve bunun da toplumda şiddet döngüsünün devam etmesine yol açtığını söylüyor.

Toplumda şiddet üzerine çalışmalar yapanPsikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Hakan Karaş, “Ceza sisteminin adil işlemeyişi ve yetersiz olmasının suça eğilimi artırdığına vurgu yaparak, “Adaletin yeterince işlemediğine duyulan inanç işlenen suçların cezasız kalacağını düşündürür. Türkiye’de son yıllarda, toplumun önemli bir kesiminde sadece hukuki alanda değil tüm kamusal alandaki süreçlerin adil işlemediğine ilişkin bir kanı oluşmuş durumda. Bu durum ceza almayacağını düşünen insanlar arasında suça eğilimi artırır. Doğal olarak erkek egemen toplumda bundan en çok kadınlar etkilenir. Özellikle kadınlara yönelik şiddet ve taciz/tecavüz suçlarında “arabuluculuk/uzlaştırma”, “erteleme”, “paraya çevirme”, “ön ödeme” ve ‘tahrik indirimi’ gibi uygulamalar bu eşitsizliğin somut göstergeleri olarak karşımıza çıkmakta ve şiddetin daha çok artmasında belirgin bir rol oynamaktadır.” diyor.

Televizyonlarda artık olağanlaştırılan şiddet görüntüleri, bireysel silahlanmadaki artış, ekonomik baskılar ve tüm bunlarla hızla akan bir yaşamın oluşturduğu stres.

Daha birçok sebep var ve toplum olarak olumsuz birçok dış etkiye açık bir toplumuz maalesef.

Ufuk TEKER/yenigun_gazete@hotmail.com

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım