Diyarbakır Yenigün

Tunceli’de kim kazanacak?

Tunceli’de kim kazanacak?
Mahmut Bozarslan
Mahmut Bozarslan( mahmut.bozarslan@gmail.com )
02 Şubat 2019 - 9:00

HDP, Tunceli’de Demokratik Alevi Derneği, EMEP, ESP, Partizan ve TİP gibi parti ve grupların yer aldığı ‘Dersim Devrimci Güç Birliği’ adına il merkezinde Nurşat Yeşil ve Hıdır Demir, eş başkan adayı gösterildi. Kasım 2016’da tutuklanan Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Ali Bul’un yerine kayyum atanmıştı

HDP adaylarını geçtiğimiz gün tanıttı. Aday tanıtım toplantısına HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ve milletvekilleri ile ittifaktaki partilerin temsilcileri katıldı.

Temelli’nin gündeminde kayyumlar vardı. Temelli, kayyum atanan belediyeleri geri alacaklarını savunarak, “Bugün tam da bu bahsettiğim şiddet, zulüm ve hak gaspının cisimleşmiş hali bu kayyumlardır. Kayyumlar faşist zihniyetin yerellerdeki atanmış temsilcileridir. Tekçi anlayışın farklılıkları yok sayan, halkı ötekileştiren, tek millet, tek bayrak diye diye bu kavramların arkasına sığınarak her yerde şiddeti hâkim kılarak talan ve sömürü düzenini var edenlerdir. Belediyelerimiz bunlar tarafından gasp edilmiştir. 31 Mart’ta belediyelerimizi geri alacağız, bu kayyumları süpürüp alacağız” dedi.

Temelli, “Biz kimseyle pazarlık yapmadık, ittifak yapmadık. Biz Ankara kulislerinde zaman harcamadık. Biz bütün zamanımızı halkla beraber, sokaklarda, meydanlarda, iş yerlerinde demokrasi barış mücadelesi için harcadık. Bunu bilmeyenler her türlü kirli ittifak içinde yoğrulanlar, bizi de kendileri gibi bir parti sanıyorlar. Öyle olmadığımızı 24 Haziran’da o barajı onların başlarına nasıl yıktıysak 31 Mart’ta da kayyumları göndererek göstereceğiz” diye konuştu.

Tunceli’de dikkat çeken adaylardan biri de Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu. Önceki seçimde Türkiye Komünist Partisi (TKP)’den belediye başkanı seçilen Maçoğlu, icraatlarıyla kendinden söz ettirmişti. Kamuoyunun Komünist Başkan olarak tanıdığı Maçoğlu, ücretsiz toplu taşıma, ucuz içme suyu, belediye hesaplarını afişlere asarak halkla paylaşma gibi çalışmalara imza atmıştı. Maçoğlu’nun en çok konuşulan icraatı ise hazine arazilerine ektiği nohut ve fasulyelerin satışından elde ettiği gelirle öğrencilere burs vermesi olmuştu. Maçoğlu da kent merkezinden aday oldu.

HDP ile yapılan ittifak görüşmelerinden sonuç alınmaması üzerine aday olduğunu söyleyen Maçoğlu, ittifaklarının stratejik olduğunu söylüyor. Maçoğlu, “Kurumlarımız dört defa görüşme yaptı. Tartışmalar yürütüldü ama sonuçlanmadı. Ben hala adayım. Resmi başvuru için son güne kadar bekleyeceğiz. İttifak olmasını elbette isterdik. Dost ve devrimci kurumların ittifak içinde olmasını isteriz. Sadece HDP değil diğer dost kuruluşlarla da ittifak görüşmeleri yapıyorduk” diye konuştu.

HDP ile Maçoğlu’nın yarışı sırasında aradan başka bir partinin adayı çıkabilir mi? Maçoğlu bu ihtimalin zor olduğunu savunuyor: “Dersim halkı duruşu sistem içi partilerin çıkabilme ihtimalini zorlaştırıyor. Bu son üç seçim böyle oldu. Dört dönemdir ayrı ayrı seçimlere girdik. Arada başka biri çıkar mı? Böyle bir tartışma bile Dersim halkına haksızlık olur. Dost kurumlarla ittifak stratejiktir.Biz bir konuda anlaşamayabiliriz bu sürekli böyle olacağı anlamına gelmez. Dost kurumlarımızla birlikte iş yapmayı önemseriz”
Tunceli’de 2014 yerel seçimlerinde BDP yüzde 42, CHP yüzde 31, Demokratik Haklar Federasyonu’nun (DHF) desteklediği bağımsız porno izle belediye başkan adayı Ali Tacer ise yüzde 13 oy almıştı. 2009 Mart yerel seçimlerinde DHF’nin desteklediği bağımsız aday BDP ile yarışmış seçimi 700 oy farkı ile kaybetmişti.
Bu seçim aynı zamanda dengelerin yarışacağı bir seçim olacak.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım