Diyarbakır Yenigün

Trump açıkladı: Bağdadi öldürüldü

Trump açıkladı: Bağdadi öldürüldü
27 Ekim 2019 - 17:52

ABD Başkanı Donald Trump, beklenen açıklamayı yaptı ve IŞİD lideri Ebu Bekir El Bağdadi’nin öldürüldüğünü açıkladı.  Bağdadi’nin çok gizli bir operasyonla İdlib’de yakalandığını belirten Trump, girdiği tünelde de üzerindeki intihar yeleğini patlatarak kendisiyle birlikte üç çocuğunu öldürdüğünü açıkladı.

 

DİYARBAKIR YENİGÜN – ABD Başkanı Donald Trump, IŞİD’in lideri Ebubekir El Bağdadi’nin öldürüldüğünü açıkladı. Beyaz Saray’da açıklama yapan Trump, Bağdadi’nin ‘Suriye’nin kuzeydoğusunda Amerikan özel kuvvetlerinin yaptığı bir baskında öldürüldüğünü’ teyit etti.

Bağdadi’nin operasyon sırasında çıkmaz bir tünele kaçtığını, intihar yeleğini patlatarak kendisiyle birlikte üç çocuğunu öldürdüğünü belirten Trump, Bağdadi’ye DNA testi yapıldığını ve testten 15 dakika içinde sonuç alındığını da açıkladı.

Trump, Türkiye’nin rolü hakkındaki bir soruya da “Türkiye nereye gittiğimizi biliyordu, bazı topraklarında uçuş gerçekleştirdik. Hiçbir sıkıntı yaşamadık. Çok alçaktan çok hızlı uçuş gerçekleştirdik” dedi.

RUSYA’YA AYRINTI VERMEDİK

ABD Başkanı, Rusya’ya İdlib’de bir operasyon düzenleyecekleri konusunda bilgi verdiklerini ama içeriğe dair ayrıntı paylaşmadıklarını söyledi. Rusya’nın kendilerine hava sahasını açtığını belirten Trump, “Rusya bize harika davrandı” dedi.

Trump, ABD özel kuvvetlerinin operasyon sırasında IŞİD hakkında hassas bilgilere el koyduğunu da söyledi.

‘CANLI İZLEDİM’

Trump, operasyonu Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Savunma Bakanı Mark Esper’in yanı sıra askeri yetkililerle birlikte canlı izlediklerini açıkladı.

BİR ORDU KÖPEĞİ YARALANDI

Trump, Bağdadi’nin öldüğü tünelde Amerikan ordusunun bir köpeğinin de yaralandığını belirtti.

SURİYE YÖNETİMİNE DE TEŞEKKÜR ETTİ

ABD Başkanı, operasyon için Rusya, Türkiye, Irak ve Suriyeli Kürtlere teşekkür etti. Trump’ın Suriye yönetimine de hava sahasının kullanılması nedeniyle teşekkür etmesi dikkat çekti.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım