DOLAR 8,5595
EURO 10,1169
ALTIN 494,93
BIST 1.349
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 41°C
Sıcak
Diyarbakır
41°C
Sıcak
Sal 40°C
Çar 39°C
Per 40°C
Cum 40°C

Televizyonun çocuklar üzerindeki etkileri – 4

13.05.2019
A+
A-

1.5.Televizyondaki Şiddet ve Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Şiddet en geniş şekliyle saldırganlıkla bağlantılı fiziksel ya da sözel bir davranış biçimi olarak tanımlanabilir. Bu anlamda şiddet, bir nesne ya da kişiye doğru yeğin ve yönlendirilmiş (patolojik durumlar dışında) yönlendirilişi kişinin istemediği ve o kişiyi tahrip edici, yıpratıcı bir eylemi kimi zaman da eylemden kaçınmayı veya eylemsizliği içerir(Mutlu, 1997:55)

Bu açıklamadan da anlayacağımız gibi şiddet, kişilik gelişiminde yer alan bir etmendir. Şiddetin kaynağı araştırılınca ebeveynin uyumsuzluğu devamında ortaya çıkan şiddetli geçimsizlikler bir süre sonra çocuklara bile fark edilebilir. Ebeveynlerin sorunlarını, kavgalarını çocuklarının gözü önünde yapması, belli bir süre sonra çocukta da tedirginlik, korku olarak ortaya çıkar. Bu durum televizyonda şiddet içerikli programlar izleyen çocuklar üzerinde de aynı şekilde ortaya çıkar.

Televizyonda çizgi filmler, ailecek izlenen mafya sahneleri, intihar sahneleri çocukta ‘şiddet’ kavramını öğrenmesine neden oluyor. Gelişme çağında vurdulu-kırdılı sahneleri izleyen çocuk, bu karakterleri kendine rol model seçip onlar gibi olma çabasına kapılıyor.

Bu durumun çözümü ebeveynden sonra RTÜK’e düşmektedir. Şiddet içerikli programların çocukların uyku saatlerinden sonraya atması gerekmektedir. Ve tek çözüm ‘akıllı işaretler.’ Yayın saati boyunca akıllı işaretlerin gözükmesi gerekmektedir.

***

Televizyon, insanlar için bilgi edinme doğru enformasyonu alma için üretilmiş bir kitle iletişim aracıdır. Fakat son yıllarda televizyon asıl amacının dışına çıkarak oyalandırıcı, zaman alıcı, şiddet içerikli formatıyla günümüzde en etkin yerini almaya başlamıştır. Bundan en fazla etkilenen ise maalesef çocuklar olmuştur. Televizyondaki çizgi filmler, kapitalist sektörün ürünü reklamlar, şiddet içerikli diziler çocukların dünyasında tedavisi olmayan tahribatlar bırakmaktadır. Gelişim çağındaki çocuklar televizyonun etkileri altında pek de gelişememektedir. Yayıncıların çocukları düşünerek onların temiz dünyasını kirletecek her türlü yayını yayınlamaması gerekmektedir. Ebeveynlere düşen de çocuklarını televizyondan korumak olmalıdır.

***

Bu çalışmanın amacı, bilinçsiz ebeveynlerin çocuklarını televizyonun enformasyonuna emanet ederek, çocuklarının gelişim süreçlerini nasıl etkilediğini ortaya koymak.

1-Ebeveynler televizyonun verdiği zararlı enformasyonun farkında mı?

2-ebeveynler çocuklarının televizyon izleme ya da program seçme hakimiyetini elinde tutabilme başarısı sergiliyorlar mı?

3-Ebeveynler çocuklarını şiddet içerikli programlardan uzak tutuyorlar mı?

4- Ebeveynler televizyondaki programları çocuklarıyla beraber mi izliyorlar?

***

Televizyon, çocuklar üzerinde çok büyük etkiler bırakmaktadır. Bu konuda öncelikle anne ve babalara düşen; çocuklarının gelişme çağında çocuklarını ellerinden geldiğince televizyondan uzak tutmaları gerektiğidir. Bunun için bilinçlenmeli, hangi programların faydalı hangilerinin zararlı olduğunu bilebilme farkındalığına sahip olmalılar. Toplumda bilinçli bireyler yetiştirmenin kolay olmadığı şu dönemde faydalı şeyler öğretebilmeli. Ebeveynlere bu konuda büyük sorumluluk düşmektedir.

***

Çocuklardaki televizyon izleme alışkanlığı ve bu alışkanlıktan doğan birçok olumsuz etki günümüzün en büyük problemlerinden biridir. Televizyonun zararlarına maruz kalan çocuk, yaşıtlarına göre hep geri kalmaktadır.

  • Ebeveynlerin televizyona alıştırdığı çocuk daha gelişim çağında yavaş yavaş yol almaktadır.
  • Televizyondaki şiddet sürekli izleyen çocuk şiddete eğilimli, kavgacı bir birey olarak toplumdaki yerini almaktadır.
  • Çizgi film ve diğer formattaki şiddet içerikli (robot savaşları, sübliminal mesajlar, savaş sahneleri) programları izleyen çocukta korku, psikolojik sorunlar ortaya çıkmaktadır.
  • Televizyon karşısında tembelleşen çocuk bir süre sonra kendi ihtiyaçlarını dahi yerine getirmeye üşenir hale gelmektedir.

KAYNAKÇA

Büyükbaykal, G.(2007), Televizyonun Çocuklar Üzerindeki Etkisi, İletişim Fakültesi Dergisi, 1,32, 34, 35)

Erdoğan, İ. &Korkmaz, A.(2001). Televizyon: Dünyaya Açılan Pencere? Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Yıllık:1999, 169-198.

Postman,N. (1994), Televizyon: Öldüren Eğlence, Osman Akınbay (çeviren), İstanbul Ayrıntı Yayınları (orijinal kitap basım yılı, 1985)

Mutlu,E. (1997), Televizyon, Çocuklar ve Şiddet, İ.Ü İletişim Fakültesi Dergisi, Sayı.4,41-47) (SON)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.