DOLAR 8,5544
EURO 10,1441
ALTIN 494,93
BIST 1.349
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 41°C
Sıcak
Diyarbakır
41°C
Sıcak
Sal 40°C
Çar 39°C
Per 40°C
Cum 40°C

Televizyonun çocuklar üzerindeki etkileri – 1

09.05.2019
A+
A-

Foto: Arşiv

Televizyon, ortaya çıktığı ilk günden itibaren toplum tarafından benimsenmiş ve çok rağbet gören kitle iletişim araçlarından biri olmuştur. Televizyonun ışıltılı dünyası bireylerden en çok çocukların ilgisini çekmiştir. Televizyondaki dizi, çizgi film ve programlardaki şiddet çocukların psikolojik ve zihinsel gelişimlerinde ciddi manada tahribata yol açmaktadır. Bu tahribatın etkileri çoğu zaman ömür boyunca geçmeyecek yaralar bırakmaktadır. Televizyon kanallarındaki şiddet, argo konuşmalar, müstehcen görüntüler çocukların toplumda hırçın, suça eğilimli ve ahlak yapısı olarak -Anne, babasından ve diğer büyüklerinden gördüğü ahlak kurallarıyla izlediklerinin çelişmesi – ikileme düşen bireyler olarak topluma karışmasına sebep olmaktadır. Televizyondaki sermaye sahipleri gelecek güzel bir toplumu değil de kendi çıkarlarını ön planda tuttukları için çocukların hatta yetişkinlerin bile kafalarını karıştırmakta, ihtiyacı olmadığı halde gereksiz malzemeler aldırmakta, sağlıksız beslenmeye teşvik ettirmektedir. Bunun doğal bir sonucu olarak iktisat ve kanaati bilmeyen sağlıksız -obez- bir toplum oluşturmaktadır.

Bu makalede televizyonun toplumun yararına bir kitle iletişim aracı olarak işlevselliğini ve önemini koruyabilmesi için eğitici içerikte programlara yer verilmesi ve çocuklara yönelik nitelikli yayınların gerçekleştirilmesi gerektiği vurgulanmaktadır ( Büyükbaykal,2007:1).

***

Toplumların geleceği olan çocuklar, günümüzün en yaygın ve etkin kitle iletişim aracı olan televizyondan olumsuz etkilenmektedirler. Televizyon, çocukların beslenme alışkanlıklarını da etkileyerek, bedensel gelişimleri üzerinde olumsuz etkiler bırakmaktadır. Televizyonda sadece kar amaçlı bazı tüketim ürünleri (gazlı içecekler, cipsler, hamurlu yiyecekler) çocukların ilgisin çekmekte ve sağlıksız beslenmelerine sebep olmaktadır. Reklamlardan ziyade şiddet içerikli programlar daha fazla tehlike oluşturmaktadır. Toplumun da bilinçsizce izlemesi ve tepkisini göstermemesi bu programların gayet rahat bir şekilde yayınlanması çocuklar için ciddi manada tehlike arz etmektedir. Günümüz toplumunun en büyük yanlışlarından biri de çocukların eğitici, öğretici, beceri geliştirici programlardan daha çok ebeveynlerin izlediği programların çocuklara da izletilmesidir. Her şeyden bir haber olan çocukların televizyondan gelen ham işlenmemiş, çoğu zaman yanlış, çoğu zaman zararlı bilgiler çocukların bilinçaltına yerleşmekte, onların yaşamının ileriki dönemlerinde olumsuz bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Toplum içine karışan bu çocuklar televizyondan aldığı içeriği tam idrak edemeden bilinçaltından gelen bir güdülenmeyle uygular ve hem kendisine hem de topluma bilmeden zarar verir. Bu konuda ebeveynlere çok iş düşmektedir. Öncelikle bu konuda kendisi bilinçli davranmayı öğrenmeli, sonra da kendi çocuğunu bilinçlendirmeli, gerekirse çocuğuyla beraber oturup eğitici programları izlemelidir.

Televizyonun çocuklar üzerindeki etkilerinin irdeleneceği bu çalışmada konuyla ilgili olarak çeşitli kaynaklar taranarak, televizyon ve çocuk olgusu ayrı başlıklarda ele alınacaktır. Televizyonun çocuğun toplumsallaşmasına olan etkisinin yanı sıra çocukların zihinsel-duygusal-psikolojik ve fiziksel gelişimlerine olan etkileri belirtilecektir. Ayrıca günümüzde son derece önemli olan bir diğer konu da televizyondaki şiddetin çocuklar üzerindeki etkileridir. Bu bağlamda şiddetin tanımı yapılarak, çocukların televizyon programlarından olumsuz etkilenmemesi için ailelere ve televizyon kanallarına düşen görevlere de yer verilecektir.(Büyükbaykal, 2007:32) Yarın: Televizyon Olgusu

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.