DOLAR 8,5544
EURO 10,1441
ALTIN 494,93
BIST 1.349
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 41°C
Sıcak
Diyarbakır
41°C
Sıcak
Sal 40°C
Çar 39°C
Per 40°C
Cum 40°C

Televizyonun çocuklar üzerindeki etkileri – 2

10.05.2019
A+
A-

1.1.Televizyon Olgusu

Ortaya çıktığı günden itibaren toplum hayatının merkezine giren televizyon her evin vazgeçilmez bir parçası olarak evin başköşesinde yerini almıştır. 1964’te Tokyo’daki olimpiyat oyunlarında ilk kez canlı yayın yaptıktan sonraki dönemde -özellikle soğuk savaş dönemi- vazgeçilmez bir kitle iletişim aracı olma özelliği kazanmış, toplumları şekillendirme ve yön vermede kullanılmıştır. Radyo ve basılı medyanın da yerini zamanla alan televizyon kitle iletişim araçlarından en popüler olma yolunda hızlı yükseliş göstermiştir.

Televizyonun belli bir toplumsal yapının ekonomik, siyasal, teknolojik ve kültürel ürünüdür. Televizyonun ortaya çıkması ve gelişmesi ait olduğu yapının gereksinimlerine olduğu kadar çıkışıyla birlikte oluşturulan veya örneğin kullanımlar ve doyumlar yaklaşımının araştırmalarla desteklediği, kişisel gereksinimlerin giderilmesine bir yanıttır (Erdoğan& Alemdar, 2001:169).

Postman’a (1994:90) göre; en küçük çocuklar dahi televizyon izlemekten men edilmezler. En kötü yoksulluk bile televizyondan vazgeçmeyi gerektirmez. En iyi eğitim sistemi bile televizyonun belirleyiciliğinden kurtulamaz. Ve en önemlisi, kamuoyunu ilgilendiren hiçbir konu (politika, haber, eğitim, din, bilim, spor) televizyonun ilgi alanının dışında kalmaz. Yani, halkın bu konuları kavrayış biçimi tamamen televizyonun yönelimleriyle şekillenmektedir.

Günümüzde en yoksul kesimlerin evlerinin başköşesinde yerini alan televizyon en kötü yoksulluğun bile engel olmadığı bir kitle iletişim aracıdır. Diğer kitle iletişim araçlarıyla kıyaslandığında birinciliği kaptırmayan televizyon, internet, telefon kullanımlarını şekillendiren bir aygıt olma özelliği taşımaktadır.

1.2.Çocuk Olgusu

0-18 yaş aralığındaki tüm bireyler çocuktur. Denilebilir ki bu süreci tamamlamamış her birey çocuk sayılmaktadır. Toplumda ise bu kavram; anne babasıyla olan duygusal bağlarını henüz tamamlamamış her birey çocuktur. Çocuğun gelişiminde anneden sonra aile fertlerine de önemli görevler düşmektedir. Sevgi ve şefkatle büyüyen çocuk; çevresindeki rolü ve sergilediği davranışlarla takdir edilen, saygı duyulan bir birey olur. Ebeveynlerin çocuğu ile arasındaki bağ güçlü ise çocuk daha başarılı bir birey olarak toplumda önemli statülerde yerini alır.

Aile, çocuğun gelişiminde ve ileriki yaşantısında büyük önem taşır. Çocuğun aile fertleriyle olan ilişkisi, tüm yaşama karşı aldığı tutum ve davranışların temellerini oluşturur. Örneğin aile içindeki iletişim ve yakın çevre ile olan etkileşim çocuğun güvensiz ve endişeli oluşunda önemli rol oynayabileceği gibi özgüveni olan, kendisiyle barışık bir birey olarak yetişmesinde de etkili olabilmektedir (Büyükbaykal, 2007:34).

Bu kavramlardan yola çıkarak 18 yaşını doldurmamış her çocuğun televizyon karşısında savunmasız olduğunu söyleyebileceğimizdir. Televizyonun en çok etki bıraktığı bu kesim bebeklik döneminden yetişkinlik dönemine kadar olan süreçte gelişimini tamamlamasında önemli bir araçtır.

Yarın: Televizyonun Çocuğun Gelişimi Üzerindeki Etkileri

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.