DOLAR 8,7078
EURO 10,4013
ALTIN 496,73
BIST 1.411
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 38°C
Sıcak
Diyarbakır
38°C
Sıcak
Cts 38°C
Paz 39°C
Pts 41°C
Sal 40°C

Tanrıkulu: Mehmethan pasajının akıbeti ne olacak?

Tanrıkulu: Mehmethan pasajının akıbeti ne olacak?

Diyarbakır’ın Sur İlçesi’ndeki Çiftehan Sokakta bulunan Mehmethan Pasajı, 2017 yılında mülk sahiplerinin talebi üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kamulaştırıldı. Bu kapsamda yıkımı yapılacak olan pasajda bulunan esnaftan dükkanlarını boşaltmaları istendi. Bu durumu meclis gündemine taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a Mehmethan Pasajında 40 yılı aşkın süredir esnaflık yapan vatandaşların akıbetinin ne olacağını sordu

 

YENİGÜN HABER – Çevre ve Şehircilik Bakanlığının aldığı kamulaştırma kararı doğrultusunda Diyarbakır’ın Sur ilçesine bağlı Dabanoğlu Mahallesi’ndeki Mehmethan Pasajı hakkında yıkım kararı verildi. Bu kapsamda pasajda bulunan 50’den fazla iş yerine tebligat gönderilerek, dükkanların boşaltılması istendi. Mağdur olduklarını her platformda dile getiren Pasaj esnafı, yaşamış oldukları soruna bir türlü çözüm bulamadı. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise bu esnafların sesini meclise taşıdı.

‘Herhangi bir projeye engel değil’

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle meclise soru önergesi veren Tanrıkulu, “Diyarbakır Sur İlçesi Çiftehan Sokakta bulunan Mehmethan Pasajındaki 51 esnafın işyerlerinin bulunduğu bina 2017 yılında mülk sahiplerinin talebi üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kamulaştırılmıştır. Ancak sadece bahse konu binanın kamulaştırıldığı, ne ilgili dönemde ne de halihazırda binanın kamunun yürüttüğü herhangi bir proje (yol, vb.) önünde engel teşkil etmediği ifade edilmektedir” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu,

‘Bina yıkılarak atıl hale mi getirilecek?’

Tanrıkulu’nun Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması için yönelttiği sorular şu şekilde;

* Diyarbakır Sur İlçesi Çiftehan Sokakta bulunan Mehmethan Pasajındaki 51 esnafın işyerlerinin bulunduğu binanın 2017 yılında kamulaştırılırken tam da Covid-19 Pandemi günlerinde esnaflara işyerlerini boşaltmaları için tahliye yazısı gönderilmesinin gerekçesi ve izahı nedir?

* Binanın yıkımı yapılarak bahse konu binanın atıl bir hale getirileceği iddiaları doğru mudur?

* İddialar doğru ise, bahse konu oluşacakhem kamu zararıhem de Covid-19 Pandemi günlerinde zaten ekonomik olarak sorun yaşayan 51 esnafın akıbeti ile ilgili olarak ne tür somut adımlar atılacaktır?

* Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüyle 51 esnafın yaptığı ilk görüşmede,ilgili esnaflara, “binanın ihtiyaçolduğu için değil,mülk sahiplerinin istediği için kamulaştırıldığının” ifade edildiği iddiaları doğru mudur?

* Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüyle 51 esnafın yaptığı ikinci görüşmede ise, binanın yıkılıp, binanın karşısındaki eski borsa binasının restorasyonu esnasında bina arsasının şantiye olarak kullanılacağının ifade edildiği iddiaları doğru mudur?

* Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüyle 51 esnafın yaptığı üçüncü görüşmede ise, binanın sağlam olmadığı için kamulaştırıldığınınifade edildiği iddiaları doğru mudur?

* Bahse konu binanın riskli yapı olduğuna dair bir rapor olmadığı ve Sur İlçesinin 2012 yılında bakanlar kurulu tarafından riskli alan ilan edilmesine karşın mevzuata göre; “Bir yapının riskli alan içinde bulunması o yapının riskli yapı olduğunu göstermez. Riskli alan içinde bulunan yapı için riskli yapı tespitinin ayrıca yapılması gerekmektedir” ve “Riskli yapılar, tapu kütüğünün beyanlar hanesinde belirtilmek üzere, tespit tarihinden itibaren en geç on iş günü içinde bakanlık veya idare tarafından ilgili tapu müdürlüğüne bildirilir. tapu kütüğüne işlenen belirtmeler hakkında, ilgili tapu müdürlüğünce ayni ve şahsi hak sahiplerine bilgi verilir.” ifadeleri göz önüne alındığında, bina ile ilgili herhangi bir bildirim olmamasına rağmen binanın riskli yapı olduğu yönünde açıklama yapılmasının gerekçesi ve izahı nedir?

‘Esnafın akıbeti ne olacak?’

* 51 esnafın Milli Emlak Müdürlüğü ile koordineli bir şekilde kamulaştırma tarihinden sonraki 28 aylık dönem için ecrimisil bedeli ödenmesiyle ilgili çalışma ve görüşme yapıldığı, ecrimisil bedellerinin tespit edildiği ve yaklaşık 50 bin TL civarında bir ecrimisil  ödemesininilgili 51 esnaf tarafından yapıldığı göz önüne alındığında, yaklaşık 80’den fazla dükkanın bulunduğu  pasajda, 71 işyerinde 51 kiracı ile pasajda 40 yılı aşkın esnaflık yapan vatandaşların akıbeti ile ilgili olarak Bakanlığınızca ne tür somut adımlar atılacaktır?

* Yaklaşık 1 yıldır süren Covid-19 Pandemidöneminde ilgili esnafların işyerlerini boşaltması akabinde, halihazırdaciddi ekonomik sıkıntı yaşayan esnaf ve vatandaşların durumu ile ilgili alınacak tedbirler nelerdir?

* Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün bahse konu tahliye yazısı ileAKP Hükümetinin esnafa destek söylemleri çelişmemekte midir?

* Ayrıca Covid-19 Pandemi döneminde esnafın bulunduğu sokakta ve civarda 70 işyerinin taşınabileceği uygun dükkanların da olmadığı göz önüne alındığında, taşınacak işyeri bulamayan, eşyalarıyla ortada kalarak ayrıca işyerlerini de kapatarak çalışanları ile işsiz kalacak olan vatandaşlarımızın mağduriyetleri göz önüne alınmış mıdır?

* Yaklaşık altmış yıldır bulunduğu sokağa ekonomik ve sosyal açıdan katkı sunan binanın işlevini yitirerek yaşanacak ekonomik ve sosyal kayıp göz önüne alınmış mıdır?

* Yukarıda anılan yaşanacak olası tüm sorun ve mağduriyetler göz önüne alınarak ivedi değerlendirme yapılacak mıdır?” (Haber Merkezi)

 

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.