Diyarbakır Yenigün

Tahir Elçi’yi kim öldürdü?

Tahir Elçi’yi kim öldürdü?
Osman Ergun
Osman Ergun( oergun21@gmail.com )
09 Şubat 2019 - 9:00

Diyarbakır Barosu, eski baro başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesinin incelenmesi için önceki yönetim tarafından İngiltere’nin başkenti Londra’daki Forensic Architecture’a (FA) başvurmuştu.
FA’nın yaklaşık bir yılda hazırladığı rapor, geçen yıl 14 Aralık günü baro tarafından Diyarbakır Başsavcılığı’na sunulmuş ancak aradan geçen sürede rapor doğrultusunda hiçbir işlem yapılmadığı dillendirilmişti.
Baro ellerinde olan bilgi ve belgeleri dün basın açıklaması öncesi farklı haber ajanslarına ulaştırdı. Basın açıklaması ile de kamuoyuna deklare etmiş oldu.
Raporda, basın mensuplarının, görevli polis memurunun çektiği video kayıtları, sivillerin ve polis memurlarının emniyete verdiği tanık ifadeleri, Diyarbakır Barosu’nun talebiyle hazırlanan dökümanlar ve resmi makamlar tarafından hazırlanan raporlar kaynak olarak kullanıldı.
Rapora göre, gerek polis ve gerekse basın mensuplarınca gerçekleştirilen çekimlerin hiçbiri Elçi’nin tam vurulduğu anı kayda geçmemiş ancak polis memurlarının tabancalarını ateşlediğine dair açık ve net görsel delil sunuyor.
Ses kayıtları ise görüntüsü bulunmayan atışların ses profillerini kaydetmişti. Tanık ifadeleri ise diğer kaynaklardan edinilen bilgileri tamamlamak ve doğrulamak için kullanıldı.
Çok uzatmadan raporda ulaşılan sonuçlara bakalım.

Tahir Elçi’nin 28 Kasım 2015 tarihinde saat yaklaşık 10:55’te, 7 saniye 12 karelik (7:12) bir süre diliminde tek bir mermiyle vurularak öldürüldüğü belirtilen araştırmada, PKK mensuplarından ikisi de öldürücü atışı yapmadığı, “bu zaman aralığında yapılan bütün atışların benzer ses profilleri vardır. Bu süre içinde kayda değer derecede uzak bir mesafeden uzun namlulu bir silahın ateşlendiğine dair herhangi bir işitsel delil yoktur” ifadeleri yer alıyor.

Devamında ise üç polis memurunun Elçi’ye yönelik doğrudan bir ateş hattı olduğu silahlarını birden çok kere ateşlendiğine vurgu yapılarak, ‘C’ olarak isimlendirilen polis memurunun, Elçi’ye yönelik açık ve engelsiz bir ateş hattıyla silahını ateşleyen tek memur olduğu kanaait geliştirilerek şöyle deniyor: “Araştırma olay yerindeki polis memurlarından kesin olarak hangisinin Elçi’nin ölümünden sorumlu olduğunu tespit etmemekle birlikte, kuvvetli suç şüphesi altında olan polis memurlarını saptamıştır. Öldürücü atışın Elçi’yi vurma kastıyla yapılmış olup olmadığının saptanması araştırmanın kapsamı dışındadır.”

Bir de FA’nın yaptığı ve çalışmaları hakkında kısa bir bilgi paylaşalım.
FA, alanında uzman profesyonellerden oluşan uluslararası savcılar, insan hakları kuruluşları, siyasi kuruluşlar ve çevre örgütleri için ileri düzey mimari ve mecra odaklı araştırmalar yapan ciddi bir kurum.
Kurum uluslararası hukuk alanında pek çok insan hakları soruşturması ve kovuşturması için mekânsal araştırma ve delil sağlamış. Bunlar arasında BM Terörle Mücadele Özel Raportörü için hazırlanan insansız hava araçlarının savaşta kullanımıyla ilgili araştırma var.
FA, Yunanistan’da Pavlos Fyssas’ın Altın Şafak tarafından öldürülmesi konusundaki araştırma ve raporu, 10 ve 11 Eylül tarihlerinde, Altın Şafak’ın yargılanmakta olduğu Atina Temyiz Mahkemesi’nde sunuldu.

İsrail Yüksek Mahkemesi’nde, Filistin köyü Battir ile İsrail Savunma Bakanlığı arasındaki davada, köylüleri savunan avukat Michael Sfard vasıtasıyla FA’nın hazırladığı deliller sunuldu ve bunlar davanın köylüler tarafından kazanılmasına katkıda bulundu.

Raporla, Elçi’nin ölümü etrafında dağınık olan şüpheli çemberi daraltılmış ve davanın seyrini değiştirebilecek bir rapor hazırlanmış.
Raporunun 56 gün önce Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunulmuş olduğu bilgisini de bir yere not ederek; kamu vicdanını derinden sarsan bu cinayetle ilgili olumlu gelişmeler yaşanmasını temenni etmekten başka bir yolumuzun olmadığını belirtelim.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım