Diyarbakır Yenigün

Suriye’de ne olacak?

Suriye’de ne olacak?
Osman Ergun
Osman Ergun( oergun21@gmail.com )
19 Aralık 2018 - 14:11

Osman ERGÜN
oergun21@gmail.com

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararı son dakika haber olarak düştü ajanslara.

Deneyimli gazeteci Cevat Korkmaz, Irak ve Suriye ile ilgili son gelişmelerle ilgili şöyle bir değerlendirme yapmıştı birkaç gün önce.

Kürtler, Amerika’dan tarihin en büyük ikinci kazığını yemeye hazırlansınlar. İlkini Irak’taki referandumda yemişlerdi. Sırada Suriye var.
Ne oldu, ne olacak?
Senaryonun satır başları:
1. Türkiye-ABD anlaştı. Türkiye, Irak’tan başlayarak Suriye’ye kadar, Kürtlerin yaşadığı coğrafyayı kontrol edecek. Bu bölge misaki milli sınırları olarak tanımlanıyor.
2. Rusya-ABD anlaştı. Suriye dörde bölünecek. a) Esad’a ait alanı Rusya kontrol edecek. b) IŞİD ve Kürt bölgelerine, ABD vesayeti ile Türkiye yerleşecek. c) Zengin enerji rezervleri olan Golan’da İsrail varlığı sürecek. d) Şii nüfusun yaşadığı kimi yerlerde İran konumlanacak. İran, Rusya’ya yakın duruyor.
3. Türkiye-Rusya anlaştı. Sınır ihlali olmadıkça operasyonlara göz yumulacak.
4. YPG’ye ne olacak? IŞİD’e ne olduysa YPG’ye o olacak.
5. Başta Almanya, AB ülkeleri ve İngiltere Erdoğan’ı destekliyor. Trakya sınır güvenliğine hayati önem yükleyen Avrupalılar, Meriç nehrini geçerek, eski kıtaya dağılacak mültecilerin yaratacağı kaosu düşünüyor, korkuyor…
6. İran sürecin kaybedeni olacak. Azeri, Acem, Keldani ve Sorani’lerin (Kürtler) her ferdinin, kendi topraklarında varlığını sürdürdüğü İran, parçalanmaya daha müsait görünüyor. Türkiye Kürtleri tüm Anadolu’ya yayılmışlar. Bu yüzden Türkçülük de, Kürtçülük de maya tutmuyor. Projenin Türkiye’yi bölme kısmı müfredattan çıkarıldı.
7. Senaryonun gerçekleşmesi için Cumhur ittifağının seçimi mutlaka kazanması gerekiyor. Başta Türk devleti, ABD ve AB ülkeleri Erdoğan’ın kaybetmesini istemeyeceklerdir.
8. Belediye seçimleri formaliteden ibarettir.
Sonuç: Bölünme sendromuyla içine kapanan devlet şöyle düşünüyor, ”Biz birinci dünya savaşını en acı bedelleri ödeyerek, çarıkla kazandık. Enflasyon, Devalüasyon, işsizlik, adalet, seçim, geçim… Geçin! Bunlar olacak, katlanacağız. Bu bir dönem ve herkesin payına bir şey düşecek…”
Ve Amerika’nın Suriye’den çekilme kararı sonrası Korkmaz, şöyle yazmış:
Devletler örgütleri kullanırlar, ama finalde birbirleriyle anlaşırlar.

Geçen gün “Kürtler Amerika’dan tarihin ikinci büyük kazığını yemeye hazır olsunlar’’ başlıklı bir yazı paylaşmıştım. Kimi arkadaşlar kızdı, kimisi küstü, itiraz etti.

Görüyorsunuz Trump Suriye’den çekiliyor.

Biri, “YPG’ye ne olacak” diye sormuş, “IŞİD’e ne olduysa YPG’ye de o olacak” demiştim.

Hafıza tazelemekte yarar var. Türkiye bir yere girdiyse oradan çıkmaz.

Bir ekleme de Fehim Taştekin’den yapıp bitirelim. ABD yeni Suriye politikasında öyle bir denklem koydu ki, Şam’a giden yolu başka türlü döşeme rekabetini körüklüyor. Yıktılar yıkacakları kadar, azılı örgütse ürettiler üretilecek kadar; rejim yıkılmadı, olmadı, o halde rejimi yoğurma zamanı. Yoğurmak bir elde hançer diğer elde zeytin dalı ile olur. Diyemedikleri ama yapmakta oldukları bu…

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım