Diyarbakır Yenigün

Suç ve yetenek

Suç ve yetenek
Osman Ergun
Osman Ergun( oergun21@gmail.com )
23 Ocak 2019 - 9:00

Türkiye genelinde milyonlarca öğrenci, 18 Ocak 2019 Cuma günün 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının birinci dönemini karne alarak tamamladı. Diyarbakır’da kent genelinde 491 bin öğrenci de bir dönemlik çabalarının karşılığı için okullarına giden öğrenciler, karnelerini alarak tatil sürecine başlamış oldular.
Rutin karne haberleri de ajanslarda yer aldı. Yarıyıl tatiline girilecek olmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan rehber öğretmenler, karne endeksli sevginin, çocukta ciddi anlamda özgüven kaybına neden olacağını belirterek velileri uyardı.
Kentte erkek kuaförlüğü yapan Berat Polatoğlu ise karneleri ile birlikte başarı belgesi getiren öğrencilerin saçlarını ücretsiz tıraş etti. Ancak Polatoğlu, bunu ilk kez yapmıyormuş. Dünya şampiyonu olan kuaför Polatoğlu, yaklaşık 9 yıldır ücretsiz tıraş projesini devam ettirdiğini söylemiş. Tebrikler…
Gelelim en ilginç habere.
Karnelerin farklı yöntemler kullanılarak değiştirildiğini daha önce duymuştuk ve haberleri de yapılmıştı geçtiğimiz süreçlerde. İstenilen notlar ve devamsızlık günlerinin gizlendiği yeni matbu formlar klasik ve en bilinen yöntemken; Diyarbakır’da 10. sınıf öğrencisinin (yaklaşık 16 yaşında) bir hafta önce Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) not sistemini hackleyerek kendi notlarını ve devamsızlık durumunu değiştirdiği ortaya çıktı.
Durumun okul yönetimi tarafından fark edilmesinin ardından öğrenci gözaltına alınmış.
Olay, geçtiğimiz hafta Pazartesi Kayapınar ilçesinde bulunan bir okulda yaşanmış ve yaklaşık 2 ay devamsızlığı bulunan 10. sınıf öğrencisi Sultan Şeymus M., iddiaya göre, MEB’in not sistemini hacklemiş. Burada notlarını 20’şer puan yükselten öğrenci, daha sonra 59 gün olan devamsızlığını da 9 güne indirdi. Öğrenciye not veren öğretmenler, sorunun kendilerinden kaynaklandığını düşünerek sistemi düzeltip eski haline getirdi. Sonraki gün tekrar sisteme giren Sultan Şeymus M, notları ve devamsızlığı tekrar kendine göre güncelleyince okul yönetiminin dikkatini çekti. Polise haber verilmesinin ardından Siber Suçlarla Mücadele Müdürlüğü ekipleri, not sistemini takibe aldı. Yapılan çalışmaların ardından Sultan Şeymus M.’nin evinde bulunan IP adresinden sisteme girildiğini tespit eden güvenlik güçleri, öğrenciyi gözaltına aldı.
Yetenek gerektiren bir suç olması açısından dikkate değer. Bunu duyunca, Çin’de sırf ödev yapmamak için okulun sitesini hackleyen ve 100’ün üzerinde güvenlik açığını tespit eden 12 yaşındaki WangZhengyang geldi aklıma.
Cezalandırmak yerine bu yetenekler değerlendirilmeli diye düşünüyorum…

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım