Diyarbakır Yenigün

Sosyal(mi)yiz? – 2

Sosyal(mi)yiz? – 2
sirvan yucel
sirvan yucel( sirvanyucel@hotmail.com )
23 Eylül 2019 - 7:01

Şirvan Oktay GÖRER

sirvanoktay.35@gmail.com

 

Herkesin kendini benzersiz gördüğü bir dünyada yaşıyoruz. İnsanlar, gezdikleri her yerde, mekandafotoğraf çektirmek için fırsat arıyorlar. İlginç bir duvarın dibinde, bir köprüde yetmedi araçta vsher yerde ve sonunda büyük tatminsizlikler yaşıyorlar. Her nesil bu tarz eleştirilerle karşı karşıya kalsa da, sosyal medya narsisizmi kesinlikle açık bir şekilde gözler önüne seriyor.

Batı Illinois Üniversitesi’nden bir araştırmacının yürüttüğü çalışmada insanların Facebook’taki sosyal davranışlarının gerçek hayattaki asosyal davranışlarıyla paralellik gösterdiğini keşfetti.

Pittsburgh Üniversitesi’nde araştırma yapan bir ekip, sosyal medyayla olan ilişkilerini ve depresyon eğilimlerini ölçmek için bin 787 Amerikalı üzerinde bir çalışma yaptı. Katılımcıların dörtte birinin yüksek derecede depresif olduğunu açıkladılar. Daha da kötüsü ekip, sosyal medyada harcanan zaman miktarı ve depresif olma olasılığı arasında doğrudan bir ilişki olduğunu gösterdi.

Hepimiz elimizden geldiğince iyi bir şekilde yaşamaya çalışıyoruz. Ancak sosyal medya sahte haberler, akıllı ürün reklamları ve genellikle kötü haberlerle dolu olduğunda, hepsine olumlu bakmak gerçekten zor olabilir.

Ve çalışma temposuna etkisi. Bergen Üniversitesi’nden bir çalışma, iş yerindeki sosyal medya kullanımı ile çalışma performansı arasında bir ilişki olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmaya göre iş yerinde sosyal medya kullanımı arttıkça çalışma performansı düşüyor. Yaklaşık 11.000 katılımcıya sahip olan çalışma, bu sonuçların yaş, cinsiyet ve kişilik gibi şeylere göre değişiklik gösterdiğini de söylüyor.

Eğer daha verimli bir iş hayatına sahip olmak istiyorsanız, iş saatleri içinde telefonla olan ilişkinizi en aza indirmeniz oldukça faydalı olacaktır.

Olumlu yönde hapsolmadan kullanalar için faydaları da vardır elbet ancak tüm bu etkiler kimlerin işine yarıyor diye düşününce; sanki bilinçli şekilde enjekte edilmiş bir virüs gibi duruyor sosyal medya…  (Bitti)

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım