Diyarbakır Yenigün

Sosyal Medya Gündemi

Sosyal Medya Gündemi
Osman Ergun
Osman Ergun( oergun21@gmail.com )
19 Nisan 2019 - 7:00

Sosyal medya artık olmazsa olmazımız. Ülkenin gündemi ile ilgili olur olmaz herkes bir şeyler paylaşır durur.

Gündemden başlayıp şu paylaşımla başlayayım: Ben Diyarbakır Bağlar Ak Parti adayının yerinde olsaydım, asla mazbatayı almaz, seçimin yenilenmesini talep eder, halkın yüzde 60’ın iradesini yok saymaz, saygı duyardım.

Ahlaken ve vicdanen de bu tavır gereklidir. O, bunu yapsaydı eminim ki Diyarbakır halkı onu ayakta alkışlardı…

Ve yorumlar:

Sen hangi ülkede yaşıyorsun. Seçilen Belediye Başkanlarının KHK’lı olduklarını ve mazbatalarının kendilerine verilmesini talep edenler yine bu arkadaşlar.

.

YSK bunların KHK’lı olduklarını bilmiyor muydu? Biliyordu. Neden başvurularını kabul etti? Kaldı ki, mahkeme kararı olmadan işten atılanların mağduriyetini yok mu sayacağız? Adaletsizlik bütünün işine geldiği zaman, biz adaletsizliği kabul etmiş mi olacağız? Olmaz! Allah’ın kitabı Kur’an ve evrensel hukuk ortada.

.

YSK, KHK’li olanlar başvuru yapamaz demiyor, devletin kurumlarında hiçbir şekilde görev alamaz diyor( nokta )…

Hasan Törün yazmış: 12000 yıllık geçmişi olan Hasankeyf talan edilip sular altında bırakılmasına tepki yok. 850 yıllık tarihe sahip “Notre Dame Katedrali” tepkiler sürüyor.

Benim de içim yanıyor. İkisi de Dünya mirası. Yazık oluyor.

Ve cevap: Keşke Hasankeyf’i boğan suyu Notre Dame dökebilsek.

8 Ocak 2016’da Diyarbakır’dan televizyondaki bir canlı yayına bağlanarak, “Çocuklar ölmesin, anneler ağlamasın” dediği için “terör örgütü propagandası”ndan tutuklanan ve cezası ertelenen Ayşe Çelik, kalan cezasının infazı için tekrar cezaevine kondu.

Hatırlamak adına daha önce yaşananlara bir göz atalım isterseniz.

Kanal D’de yayınlanan Beyaz Show’daki sözleri nedeniyle, Ayşe Çelik hakkında ‘terör örgütü propagandası yapma’ iddiasıyla dava açılmıştı. Çelik’e verilen bir yıl üç ay hapis cezası 2 Ekim 2017’de onanmıştı.

Ayşe Çelik, 8 Ocak 2016’da Diyarbakır’dan bağlandığı Kanal D’deki Beyaz Show programında “Burada çocuklar, anneler öldürülüyor; sessiz kalmayın” dediği için yargılanmış ve bir yıl üç ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Anayasa Mahkemesi’nden karar çıkmasının beklendiği süreçte 10 gün ek süre için yapılan talebin reddedilmesinin ardından Çelik, altı aylık bebeği Deran’la birlikte Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’ne girmişti.

Ayşe Çelik, geçen yıl 20 Nisan’da 6 aylık kızı ile Diyarbakır E Tipi Cezaevi’ne girmiş ve 4 Mayıs’ta tahliye edilmişti. Cezası 31 Ekim tarihine ertelenmişti.

Ve bir sabah selamı ile bitirelim yazımızı: Roja we bi xêr Zikê we têr Karên we zêr Dostên we mêr be/Gününüz hayırlı, karnınız tok, işiniz altın, dostunuz insan olsun. Türkçeye çevirince kafiye kaybolsa da anlam olarak güzel bir sabah selamlaması.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım