Diyarbakır Yenigün

Sırbistan’dan Diyarbakır’a uçan kızıl akbaba

Sırbistan’dan Diyarbakır’a uçan kızıl akbaba
Mahmut Bozarslan
Mahmut Bozarslan( mahmut.bozarslan@gmail.com )
31 Aralık 2018 - 8:55

Karların içinde debelenen bir kuşu gören jandarma ekipleri çok geçmeden kuşun kızıl bir akbaba olduğunu öğrendi. Kanadında bir çip takılı bulunan kızıl akbabanın Sırbistan’dan uçup Diyarbakır’a geldiği anlaşıldı.

Çermik ilçesine bağlı Seyhandede Köyünde devriye gezen jandarma ekipleri, karların içinde debelenen bir kuşu gördü. Kuşun bulunduğu alana giden jandarma ekipleri, kuşun bir kızıl akbaba olduğunu fark etti. Askerler, donmak üzere olan ve kanadı kırık olan akbabayı karakola getirdi.

Karakola çağrılan veteriner hekim, akbabanın yarasını tedavi etti. Yarası sarılan akbaba Milli Parklar Müdürlüğü’ne teslim edildi. Yaralı akbabanın kanadına takılı bir kimlik kartı ve uydu takip cihazı bulundu. Kimlik kartındaki bilgilere göre kuş, Sırbistan Av Koruma Müdürlüğü’ne ait. Yani akbaba Sırbistan’dan havalanarak Diyarbakır’a kadar gelmiş.

Peki akbabanın bu kadar uzun bir mesafeyi kat etmesi normal mi? Merak edip bu soruyu Dicle Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Karakaş’a sordum. Karakaş, bunun beklenen bir olay olmadığını söyledi.  Karakaş, “Bu tür pek göç eden bir tür değil. Genellikle yerli kategorisinde olan bir türdür. Ancak bunların genç bireyleri, yayılış alanlarının biraz dışına çıkabilir. Genç bireyler farklı alanları da deneyebiliyorlar. Normal olması gereken alanın dışına çıkıyorlar. Türkiye için yeni bir tür değil. Türkiye’de yerli kategorisinde yer alan bir türdür. Güneydoğu Anadolu ve Diyarbakır’da da var. İlginç olan bu türün Sırbistan’da halkalanmış olması ve bu bireyin burada olması pek beklenen bir olay değil” bilgisini benimle paylaştı.  Türün tehlike altında olmamasına rağmen korunması gerektiğini anlatan Karakaş, “Tehlike altında bir tür değil ama yırtıcı kuşlar çevresel olumsuzluklardan olumsuz etkileniyor. Küresel ölçekte tehlike kategorisine baktığınızda önceliği düşük tür olarak ifade edebileceğiniz kategoride olan bir tür. Ama bana göre yırtıcı kuşların sayıları genel olarak az ve korunması gereken bir gruptur” değerlendirmesini yaptı.

Kızıl akbabanın avlanması yasak olan bir tür olduğunu ifade eden Karakaş, kuşun iyileştikten sonra doğaya bırakılacağını söyledi. Akbabanın kanadında bulunan kimlikte, kuşun bulunması halinde Belgrat’ta bulunan Av Kuşları Koruma Vakfı’na ulaşılması isteniyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım