Diyarbakır Yenigün

Dönek(lik)

Dönek(lik)
Haci Gunes
Haci Gunes( hacigunes@diyarbakiryenigun.com )
18 Aralık 2019 - 0:07

Bazen gündem o kadar çabuk değişiyor ki ister istemez gündemi takip etme açısından planlananın dışına çıkmak zorunda kalıyor insan.Bazı insanların gündemi değiştirme hızına yetişmek lazım.Döneklik nedir,dönek kimlere denir. hayatın içinde döneklikleri gördüğümüzde ağzımıza gelen ilk söz dön babam dön sözleridir.Yalakalık aşkına,menfaat aşkına,fakirin yetimin mazlumun hakkını yeme aşkına dön babam dön.Dönekler her gün değişik bir adreste boy gösterir.Bunları gördükçe insanın başı döner ve onların hızına yetişemez. İnanın onların döneklik hızına yetişmek nerdeyse imkansız.

Döneklerin kanaatleri yoktur,dengeleri vardır.Cebinin birinde evet diğerinde hayır kelimesiyle dolaşırlar.Sade bir dille dönek ortamcıdır.Bukalemun gibi kılıktan kılığa girerler.Dönek için ahlak ve erdem yoktur,uygun ortam ve şartlar vardır.Çirkini güzel,yalanı gerçek,namerdi mert gibi göstermekte ustadırlar.Dostunu ve arkadaşını satmakta üstlerine yoktur.Hiçbir zaman karşısındaki insan hakkında gerçek düşüncelerini söylemezler.İçinden söver küfrederken yüze karşı gülmek,iş ilişkilerinde rol yapmak,birilerini aldatmak,sağlam bir arkadaş bulup istismar etmek,nüfuslu insanların yanında görünmek temel aldıkları ilkelerdir.

Dönek tiplerin sözü, yemini,ahde vefası da yoktur.Dönek tipler dış görünüşleriyle aydınlık,içleri ise kapkaranlık mağara gibidir.Elde ettikleri imkanları başkalarının kapmaması için kendilerini heba edecek derecede zorlarlar.Makam ve mevki sahiplerine yaranmak,can düşmanına gülümsemek,menfaat ve çıkarlarını korumak için vicdanlarını rahatlıkla kirletirler.

KISSADAN HİSSE                                                                                                                         Kuşlar ve yeryüzündeki hayvanlar arasında bir zamanlar müthiş bir savaş varmış.hiç bir taraf kesin bir galibiyet kazanamamış.Savaşın her iki tarafında belirli özelliklere sahip olan yarasa,bu savaşta tarafsız kalmış.Kuşlar ”Gel bizimle beraber ol” dedikleri vakit yarasa “Ben kuş değil hayvanım” diye kabul etmemiş.Hayvanlar kendilerini desteklemesini istedikleri zamanda;”Ben hayvan değilim,kuşum” demiş.Zamanla kuşlar ve hayvanlar arasında barış imzalanmış.

Derhal kuşların tarafına uçan yarasa,onların sevinçlerine ortak olmak istemiş ama kuşlar ona hemen sırt çevirmişler.Hayvanların yanına giden yarasa,onlardan da aynı davranışı görmüş.Her iki tarafında kendisini suçladığı ,hiçbir tarafın kabul etmediği talihsiz yarasa böylece köşe bucak saklanmaya,yüzünü ancak alacakaranlıkta göstererek yaşamaya mecbur bırakılmış.

İki tarafa da oynayan dönekler,sonunda yalnız kalırlar.Bir bilgenin dediği gibi “Döneklerin yüksek yerlere çıkması,maymunun ağaca tırmanmasına benzer.Yükseldikçe ayıp yerleri daha fazla görünür.”

Sevgiyle Kalın…

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım